Anketa: Dočkáme se v USA (nejen) bitcoinové strategické rezervy?

Donedávna pouze hypotetické sny bitcoinerů o zařazení největší kryptoměny do strategických rezerv USA dostaly v posledních měsících první konkrétnější obrysy, ale bylo by předčasné jásat. Donald Trump krátce po nástupu do úřadu ustavil pracovní skupinu, která téma vyhodnocuje. Zeptal jsem se odborníků z české kryptoměnové scény, jak to podle nich může dopadnout.
Tomáš Kacerovský (WOOD & Company)
Pokud jde o to, jaké kryptoměny by Spojené státy měly zařadit do svých rezerv, napovědět může již to, že Donald Trump podepsal exekutivní příkaz, kde se píše o "digital assets stockpile". Jsem přesvědčen, že pokud by se jednalo čistě o bitcoin, nebylo by tam uvedeno "digital assets". Vzhledem k tomu, že prezidentův syn Eric Trump ve svých tweetech doslova vyzývá k nákupu etheru, lze spekulovat, že to bude právě druhá největší kryptoměna, která bude spolu s bitcoinem zařazena do rezerv. Vzhledem k celkovému směřování nové administrativy by se daly najít také argumenty, že půjde o solanu a další v Americe vzniklé kryptoměny.
Je ale možné, že nakonec dojde jen k symbolickým krokům a USA si pouze nechají ty kryptoměny, které zkonfiskovaly v rámci soudních procesů a podobně. Celkově ale již samotný fakt, že se touto otázkou seriózně zabýváme, ukazuje na absolutní změnu směru, kterým USA s novým prezidentem hodlají jít. Bude to ale nakonec hlavně uvolnění stavidel pro soukromý sektor, co posune digitální aktiva kupředu.
Roman Valihrach (Coinmate)
Bitcoineři dlouho snili o "bitcoinové strategické rezervě", ale zatím to vypadá, že namísto toho dostanou "národní strategickou zásobu digitálních aktiv". President Trump pověřil pracovní skupinu, aby tento nápad posoudila, což samo o sobě ukazuje, jak vážně již vláda USA (a vlády obecně) digitální aktiva berou.
Co z toho může vzejít? Variant je několik. Spojené státy by například mohly přestat prodávat bitcoiny zabavené v rámci boje s kriminalitou. Také by mohly začít kryptoměny nakupovat a držet je v rezervách, jako v současnosti drží zlato. Otázka ovšem zní: Které kryptoměny by to byly? Bude to výhradně bitcoin, nebo se do hry dostanou i další, například "americké" projekty jako solana?
Jisté je, že tento krok spustí dominový efekt. Pokud USA začnou budovat rezervy digitálních aktiv, další státy se budou chtít přidat a Spojené státy předehnat. Ať už výsledná strategie bude jakákoli, je to pozitivní zpráva, která posiluje legitimitu kryptoměn a může přinést zásadní posuny v jejich adopci.
Anna Štrébl (Confirmo)
Většina z podepsaného nařízení se zaměřuje na stanovení jasných pravidel okolo kryptoměn a podporu jejich rozvoje v USA. Jakýkoli posun tímto směrem je pro celé odvětví velice pozitivní zpráva (a vzhledem k naší aktuální expanzi do Spojených států tento vývoj vnímáme s dvojitým potěšením).
Další částí nařízení je sestavení pracovní skupiny, která má posoudit vytvoření národní zásoby digitálních aktiv, konkrétně "potenciálně získaných z kryptoměn, které zabavila federální vláda". Nejde tedy zatím o přímý nákup kryptoměn do státních rezerv. Již tento krok ale podpoří býčí náladu na trhu s kryptoměnami. Pokud později dojde ke státnímu hromadění určité měny, například bitcoinu, lze očekávat další růst její popularity, a tedy i hodnoty.
Hynek Jína (Trezor)
Získávání bitcoinu se stalo globálním závodem, který připomíná novodobé přerozdělování ekonomické moci. V takovém soutěžení není prostor pro otálení. USA se tímto krokem mohou dostat do strategické výhody, podobně jako Salvador nebo společnost Strategy (donedávna MicroStrategy). Osobně bych si přál, aby v tomto závodě uspělo co nejvíce jednotlivců, ne pouze velké instituce. I pro ně je navíc stále výzva nakládat s bitcoinem zodpovědně a efektivně.
Pavel Niedoba (Simplecoin)
U Donalda Trumpa je možné všechno. Pokud v USA vyhraje zdravý rozum, bude do státních rezerv zařazen pouze bitcoin. Tato kryptoměna má jediná ambici fungovat globálně, nezávisle na vůli kohokoli a bez rizik spojených s provozem firem nebo investorskými vrtochy. Zařazení do strategických rezerv USA byl mělo značný vliv na růst ceny bitcoinu a byl by to zároveň jasný signál pro ostatní státy, které by se jistě přidaly. Tento FOMO efekt na úrovni států by mohl cenu bitcoinu dostat mnohonásobně výše, než je v současnosti. Růst ceny by se týkal převážně bitcoinu.
Pokud se však americký prezident nechá přesvědčit, že má portfolio kryptoměn v rezervách obsahovat i další tituly, jako jsou XRP, hedera, cardano, solana nebo nedejbože DOGE, stabilita a potenciální prosperita takového portfolia budou dlouhodobě nižší. Vývoj cen zmíněných tokenů je závislý na jejich konkurenceschopnosti mezi mnoha dalšími projekty, na jejich byznys plánech a hlavně zisku pro zakladatele a investory. Z růstu jejich cen by tito krátkodobě těžili, dlouhodobě ale bude jejich cena ve srovnání s bitcoinem jistě klesat.
Je navíc dobré připomenout, že v současnosti již o zavedení rezerv v bitcoinu jedná dvacet amerických států nezávisle na tom, co hlásá Bílý dům. Je tedy možné, že si státy USA budou vytvářet vlastní bitcoinové rezervy a změny na celostátní úrovni budou probíhat nezávisle na tom.