Bitcoin je pod tlakem, panice ale zatím vzdoruje

Masivního výprodeje zůstal bitcoin koncem minulého týdne na rozdíl od akcií ušetřen. O víkendu ale celní politiku Donalda Trumpa odskákal také. V pondělí se jeho cena propadla z 82 000 pod 75 000 dolarů. Ve srovnání s hlubokými ztrátami na globálních trzích ale i tak působí na své poměry poměrně odolně. Zatím.
Bitcoin otestoval cenovou hladinu 75 000 dolarů. Přestože pak kurz vzrostl k 80 000, stále je zhruba 27 % pod prosincovým historickým maximem. Někteří zastánci největší kryptoměny tvrdí, že jde o digitální obdobu zlata, která může sloužit jako zajištění proti tržní volatilitě. To se teď ale nepotvrdilo. "Bitcoin se obchoduje a chová stále podobně jako riziková technologická akcie," říká Garrick Hileman, nezávislý analytik specializující se na kryptoměny. Další hlavní digitální aktiva zaznamenala v pondělí ráno ještě výraznější poklesy cen během jednoho dne. Ether, druhý nejpopulárnější kryptoměnový token, se obchodoval za zhruba 1 500 dolarů.
Hledání paralel
Někteří analytici srovnávají současnou situaci s panikou před pěti lety, která vznikla na začátku pandemie covidu-19. Krátce poté, co Světová zdravotnická organizace 11. března 2020 pandemii vyhlásila, byl trh s kryptoměnami těžce zasažen. 12. března 2020 se cena bitcoinu propadla o 37 %, což představovalo nejhorší jednodenní výprodej za sedm let. Během týdne od 7. do 14. března tehdy bitcoin ztratil zhruba polovinu hodnoty. Tehdejší pokles byl výrazně rychlejší a hlubší než tan na akciovém trhu. Tomu se současný zhruba 10% propad ani zdaleka neblíží.
Když kryptoprezident (ne)pomáhá
Zatímco v prosinci, když se bitcoin obchodoval nad 100 000 USD, si zásluhy připisoval zvolený americký prezident Donald Trump, teď ho slyšet není. Přitom není pochyb, kdo současný tržní chaos vyvolal. Od chvíle, kdy se v lednu ujal úřadu a začal "trumpit", cena bitcoinu víceméně stabilně klesá. A podobný "vliv" na virtuální měny mají, zdá se, i jeho příbuzní. Začátkem února Trumpův syn Eric na sociálních sítích vyzval své sledující, aby nakupovali ether. A ten od té doby ztratil přes polovinu hodnoty.
Ještě méně slavný je dosavadní osud meme coinu samotného Donalda Trumpa.
Zpět k úrovním z roku 2021?
Bitcoin se přiblížil k cenovým úrovním z března 2024, ze kterých dále zlevňoval. V následujících dnech možná opět otestuje "dávno zapomenutou" hladinu 69 000 USD, které poprvé dosáhl již v roce 2021. "Tohle je poslední šance bitcoinu, aby udržel dlouhodobý vzestupný trend," varuje analytik Kevin Svenson a dokládá to následujícím grafem.
Mezi důležité úrovně, které byly v posledních dnech testovány, patří 50týdenní exponenciální klouzavý průměr (EMA) kolem 77 000 USD.
Trh také vyslal varovný medvědí signál zvaný kříž smrti, kdy linie 50denního průměru shora proťala linii průměru 200denního. Tento signál je v technické analýze obecně považovaný za znamení změny trendu z růstového na sestupný.
Zatáhne Fed za záchrannou brzdu?
Očekávání, že Fed sníží úrokové sazby kvůli dopadům cel na ekonomiku, se již promítá do výhledů trhu. Podle nástroje FedWatch od CME Group již převažuje názor, že na květnovém zasedání dojde ke snížení sazby o 0,25 procentního bodu, donedávna obchodníci vyhlíželi až červnové zasedání FOMC. Na neformálních fórech, jako jsou sociální sítě a sázkové platformy typu Polymarket, pak rostou sázky na "nouzové" uvolnění měnové politiky ještě dříve. "Fed možná bude muset brzy přistoupit k nouzovému snížení sazeb," míní například zakladatel Professional Capital Management Anthony Pompliano.
I během současné korekce na trhu s bitcoinem se potvrzuje, že jako první panikaří jeho krátkodobí držitelé. To jsou ti, co nakoupili v uplynulých šesti měsících. Tito investoři jsou velice citliví na volatilitu a jejich prodeje často spouštějí negativní spirálu.
Data z analytické platformy CryptoQuant ukazují, že krátkodobí spekulanti stále častěji realizují ztráty. Metodika SOPR (Spent Output Profit Ratio), která sleduje toky mincí krátkodobých držitelů v zisku nebo ztrátě, ukazuje aktuálně hodnotu pod 1. "Když tento ukazatel klesne pod 1, znamená to, že krátkodobí investoři realizují ztráty. Jde o klasický signál jejich kapitulace," vysvětluje analytik z CryptoQuant Yonsei Dent.
Největší pesimismus v historii
Investoři na tradičních trzích mají extrémní obavy. Index strachu a chamtivosti v tradičních financích dosáhl hodnoty jen 3/100, což je nejméně v historii. V oblasti kryptoměn je situace přece jen lepší.
Někteří analytici naznačují, že současná situace může být vhodná pro nákupy ve slevě. "To nutně neznamená, že je trh už na dně, ale minimálně jde o lokální příležitost," říká Charles Edwards, zakladatel fondu Capriole Investments.
"Bitcoin se minulý týden celkem držel, až o víkendu oslaboval. Bude potřebovat nějaké pozitivní katalyzátory, aby dokázal odolávat případnému pokračujícímu tlaku na prodej rizikových aktiv. Zároveň se ale v historii ukázalo, že jakmile se trhy odrazí ode dna, bitcoin posiluje také, a to výrazně," doplňuje s odkazem na vývoj během pandemie, kdy kryptoměna po odrazu z minim nechala zbytek trhu daleko za sebou.
Zdroj: Cointelegraph, AP, Sciencedirect.com