JPMorgan: Americkému dolaru dále povane vítr do zad, prostor pro další posilování měny je ale omezený

Rozdílná výkonnost ekonomik jednotlivých zemí a větších bloků ve světě vede k rozdílnému (vyhlíženému) přístupu centrálních bank k měnové politice. Fed loni třikrát snížil úrokové sazby, navzdory tomu americký dolar posílil o zhruba 7 %. Analytici z JPMorgan Chase předpokládají, že také letošní vývoj v ekonomice a na úrovni měnové politiky bude dolar udržovat silný, ale současně upozorňují, že prostor pro další výrazné zpevňování americké měny je omezený.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu americké měny vůči koši šesti dalších významných měn (euru, jenu, libře, franku, kanadskému dolaru a švédské koruně), se v polovině ledna vyhoupl na nejvyšší úroveň od přelomu léta a podzimu 2022. Reálný efektivní směnný kurz dolaru (REER, real effective exchange rate), který vyjadřuje hodnotu dolaru vůči širokému koši měn po očištění o inflační faktor, je takřka rekordní.
Americká ekonomika letos podle ekonomů přidá 2,7 %. V rámci rozvinutých ekonomik by tak měla být premiantem, když výhled pro ně jako celek hovoří o růstu o 1,7 %. Amerika těží z investic firem a z růstu produktivity, navíc očekávané změny v imigrační politice zaváděné Trumpovou administrativou by měly přispět k zefektivnění trhu práce. Ekonomika USA podle JPMorgan celkově zůstává v dobré kondici, což by spolu s tím, že inflace setrvává nad 2% cílem Fedu, mělo centrální bance umožnit rozvážný přístup k měnové politice.
Evropská ekonomika naproti tomu pokračuje v cestě hospodářského "nerůstu". Slabá výkonnost průmyslu ovlivňovaná mimo jiné nedobrou situací v automobilovém odvětví staví Evropskou centrální banku oproti Fedu do výrazně odlišné pozice. Ačkoli i v eurozóně se inflace opět začala vzdalovat 2% cíli, ECB nebude podle ekonomů mít jinou možnost než pokračovat v uvolňování měnové politiky. Evropská ekonomika podle JPMorgan zůstává zranitelná a žádá si další podporu v podobě nižších sazeb.
Do třetice JPMorgan jako faktor nahrávající silnému dolaru zmiňuje vyhlídky na podporu domácí výroby ze strany administrativy Donalda Trumpa a její plány na zmírnění regulace v řadě odvětví. K tomu je potřeba přidat očekávaná cla. Podaří-li se těmito opatřeními "Ameriku udělat znovu skvělou", chápejme ekonomicky (ještě) silnější, dále se sníží tlak na uvolňování měnové politiky Fedu.
"Aktuální stav amerického hospodářství a jeho vyhlídky ve srovnání se stavem a vyhlídkami ekonomik dalších zemí podporují scénář silného dolaru, nicméně ani zpevňování americké měny nemůže trvat věčně. Dolar vůči širokému koši měn se nachází více než dvě směrodatné odchylky nad 50letým průměrem, a letos proto lze spíše než jeho další výrazné zpevňování očekávat stabilizaci kurzu," říká analytička z JPMorgan Chase Mary Park Durhamová.
Zdroj: JPMorgan Chase