Láska na akciový trh nepatří
|

Láska na akciový trh nepatří

Mezi hvězdy amerického akciového trhu letos patří cenné papíry Applu, Tesly, Netflixu nebo třeba Facebooku. Prudký růst cen těchto titulů si řada investorů dokonce vyložila tak, že diverzifikace je strategií minulosti a že dnešek velí investovat výhradně do nich.

Akciový trh Investování Ponaučení pro investory Chyby v investování Psychologie Diverzifikace investic Apple

Investoři akcie Applu a dalších technologických gigantů milují a nakupují je, aniž by se zajímali o to, jaké jsou vyhlídky pro další měsíce a roky, jak se daří konkurenci a podobně. Jak ale upozorňuje investiční poradkyně Blair duQuesnayová z Ritholtz Wealth Management, zamilovat se do konkrétního titulu je nebezpečné. "Ano, je pravda, že Apple nabízí nevídané zhodnocení, je však potřeba si uvědomit, že žádný trend netrvá věčně," upozorňuje.

"Neříkám v žádném případě, že by investoři měli prodat všechny akcie Applu, které vlastní. Měli by se však podívat na to, jaký podíl v jejich portfoliu tento titul zaujímá, a zvážit, zda by nebylo vhodné jeho případnou velkou váhu snížit," pokračuje duQuesnayová.

Investorům radí, aby si spočítali, co by se stalo s tržní cenou jejich portfolia, kdyby Apple - byť je to krajně nepravděpodobné - zkrachoval a jeho akcie zamířily prudce dolů. "Nabouralo by to nějak vaše plány? Pokud ano, není vaše portfolio správně diverzifikované," dodává.

FAAMG jsou symbolem doby, jejich pokoření je ale nevyhnutelné
Před deseti byla souhrnná tržní kapitalizace akcií Facebooku, Applu, Amazonu, Microsoftu a Googlu (Alphabetu) kolem 650 miliard dolarů, nyní se pohybuje kolem pěti bilionů dolarů. Roste přitom výrazně rychleji než souhrnná kapitalizace všech firem zastoupených v indexu S&P 500. FAAMG se zdají být neporazitelné. Ale nejsou.
Akcie FANMAG jsou k nezastavení, mohou ale skončit stejně jako Nifty Fifty
Americké akcie se již oklepaly ze ztrát způsobených dopady pandemie covidu-19. Tedy na první pohled. Kdybychom výkonnost indexů očistili o technologický sektor, byly by výsledky o poznání méně veselé. Růst cen akcií velkých firem z technologického odvětví je fenomenální, investoři by se ale rozhodne neměli spoléhat na to, že bude pokračovat donekonečna.
Zdroj: The Belle Curve