Měny v druhém pololetí: Zbavovat se dolaru nemá smysl
|

Měny v druhém pololetí: Zbavovat se dolaru nemá smysl

Přestože zemí nejvíce zasaženou epidemií nemoci COVID-19 jsou USA, dolar v prvním pololetí sehrál roli bezpečného přístavu velice úspěšně. Co čekat na měnovém trhu ve zbytku roku?

Americký dolar Euro Forex (FX) Měny Bezpečné investice

Nejsme epidemiologové, ale je jasné, že dění okolo koronaviru bude hrát na trzích prim i v dalších měsících. Nejistot a otázek je celá řada. Bude nalezena vakcína na COVID-19? Pokud ano, kdy? Přijde druhá vlna pandemie? Pokud ano, jaká bude reakce vlád, jak se změní současný relativní optimismus ohledně ekonomického oživení? Přidejte další podle libosti.

Pokud se naplní optimistický scénář rychlého oživení hospodářství ve tvaru V, můžeme být svědky výrazného výprodeje amerických dolarů a kurz EUR/USD se ke konci roku klidně může dostat k 1,20. Pokud tak rychlé oživení nepřijde, a bude mít tedy spíše tvar písmene L, vítězem se může stát japonský jen. Může pak být jedinou měnou, která vůči dolaru posílí. Jinak si ovšem zelené bankovky svou atraktivitu udrží.

  • Náš hlavní scénář pracuje s určitou střední cestou. Očekáváme mírné posilování eura vůči dolaru a mírné posilování japonského jenu.
  • Z takzvaně komoditních měn preferujeme australský či novozélandský dolar proti dolaru kanadskému.
  • Britská libra zřejmě bude zranitelná ve vleku blížící se (ne)dohody ohledně obchodních vztahů mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií.
  • Příliš atraktivně se nejeví ani měny rozvíjejících se zemí.

Sečteno a podtrženo, takzvané bezpečné přístavy na měnovém trhu budou nejspíše pro investory zajímavé i ve druhém pololetí.

Autorem článku pro E15 z 9. července 2020 je hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Zdroj: E15