Nejistá budoucnost (nejen) Lyftu
|

Nejistá budoucnost (nejen) Lyftu

Od vstupu společnosti Lyft na burzu uplynul již více než týden a vývoj akcií je zatím rozkolísaný. První den obchodování vyhnalo nadšení investorů cenu až k 90 USD, další dny však akcie Lyft převážně ztrácely. IPO firmy se raději vyhnuli slavní investoři jako Carl Icahn nebo Warren Buffett. Co znamená vstup Lyftu na burzu pro samotnou společnost a pro další technologické firmy, které se chystají v příštích týdnech také vstoupit na veřejný trh?

Lyft Sdílená ekonomika Primární úpis akcií (IPO) Americké akcie

Před vstupem na burzu Lyft očekával cenu akcií při IPO v rozmezí 62-68 USD. Ve středu před IPO se očekávaná cena zvýšila na 70-72 USD. Právě 72 USD byla nakonec počáteční cena při úpisu akcií na technologické burze Nasdaq. První den obchodování se investoři o akcie Lyftu doslova rvali, a cena tak atakovala 90 USD, což byla proti upisovací ceně prémie téměř 25 %. První den nakonec Lyft zakončil s 9% růstem, což společnost ocenilo na 26,5 miliardy USD. První den obchodování se tak projevila spíše výrazná očekávání investorů než racionalita.

Lyft byl jedním z prvních velkých IPO letošního roku, nadšení investorů lze tedy do jisté míry pochopit. Po opadnutí euforie však začaly akcie v dalších dnech výrazně ztrácet, po týdnu byl Lyft lehce nad upisovací cenou (v pondělí 8. dubna kurz klesl k 70 USD).

Společnost obdržela i první negativní rating od analytiků, kteří očekávají cenu v příštích měsících až na 42 USD. Tento cíl se může zdát příliš skeptický, ale vychází z ocenění společnosti při prodeji podílu před 9 měsíci, kdy Lyft prodával akcie za asi 45 USD. Z Lyftu se tak může stát další Snapchat, který byl při IPO v roce 2017 oceněn na 24 miliard USD, v současnosti má kapitalizaci necelých 15 miliard.

Co ukázal úpis akcií Lyftu?

Vstup společnosti Lyft na burzu byl důležitý pro další společnosti, které se k úpisu akcií teprve chystají. Ukázalo se totiž, že se investoři soustředí spíše na růst tržeb, zatímco opomíjejí, zda je daná společnost zisková, či dlouhodobě ve ztrátě. Lyft s tržbami 2,15 miliardy USD a čistou ztrátou 911 milionů USD tak uklidnil další ztrátové společnosti jako Uber nebo Pinterest.

IPO Lyftu zároveň potvrdilo příznivou náladu investorů, kteří se evidentně zbavili obav z konce loňského roku, kdy docházelo k masivním výprodejům na trzích v návaznosti na rostoucí nervozitu z možného propuknutí finanční krize.

Aktuální pozitivní nálada na trzích však nemusí vydržet dlouho a investoři také nemusejí být ochotni akceptovat IPO ztrátových firem donekonečna. Pro společnosti uvažující o vstupu na burzu tak platí, že čím dříve, tím lépe.

Lyft ztrácí důvěru

První den obchodování ukázal na obrovskou euforii okolo IPO Lyftu, nicméně jednalo se spíše o nadšení z řad drobných investorů. Velcí hráči jako Warren Buffett či Carl Icahn jednoznačně vyslovili Lyftu nedůvěru. Buffett se zaměřil na ztrátovost společnosti, a zdůvodnil tak svůj nezájem o akcie společnosti vstupující na trh s počáteční kapitalizací okolo 25 miliard USD. Carl Icahn reagoval prodejem svého 2,7% podílu ve společnosti, který získal v roce 2015 za 150 milionů USD (prodej před IPO mu vynesl 550 milionů USD).

Nedůvěra v Lyft se však prohlubuje. Od minulého úterý byly povoleny short obchody a aktuální čísla (z 5. dubna) ukazují, že přibližně 38 % pozic je otevřeno za účelem spekulace na pokles cen akcií společnosti Lyft.

Co Lyft čeká?

Blížící se vstup konkurenční společnosti Uber na burzu může být pro Lyft velkou ránou. Investoři, kteří se hladově vrhli po IPO Lyftu, budou pravděpodobně prodávat své pozice a upírat pozornost k Uberu, který je výrazně větší.

K poklesu cen akcií Lyftu však nemusí přispět pouze IPO Uberu, ale také úpisy firem jako Airbnb či Pinterest. Investoři totiž budou mít daleko širší výběr nově upsaných titulů. Počáteční nadšení tak bude zřejmě dále uvadat a cena akcií společnosti Lyft bude pomalu klesat k hranici 50 USD, která je blíže úrovním z loňských prodejů akcií při získávání dodatečného kapitálu.

Zdroj: Colosseum