Zrod investora aneb Nestyďte se za své investorské začátky, inspirujte se jimi!
|

Zrod investora aneb Nestyďte se za své investorské začátky, inspirujte se jimi!

První měsíce a roky na finančních trzích bývají krušné. Začínajícím investorům často nezbývá, než se rozhodovat podle selského rozumu. Paradoxně právě to je ale jejich nejsilnější zbraň. Dokazují to i osobní zkušenosti Tima Hansona, autora ukázkového akciového portfolia Fool 100.

Investování Investiční strategie Ponaučení pro investory Akciový trh Pravidla a doporučení pro investování

"Když jsem chtěl před 15 lety koupit první akcie, dlouho jsem přemýšlel. Vzal jsem si do ruky výpis z kartového účtu a díval jsem se, za co nejvíce utrácím. Stále se opakovaly nákupy ve Whole Foods Market. A bylo rozhodnuto," vzpomíná Hanson.

"Jak se brzy ukázalo, bylo to správné rozhodnutí. Jenže jak už to tak bývá, přestalo mi to stačit. Nechtěl jsem zůstat u toho, že investuji do obchodů s potravinami, protože v nich rád nakupuji. Začal jsem využívat finanční a oceňovací modely a koupil jsem cenné papíry konglomerátu Danaher, jehož byznys je založený na skupování menších značek a výrobců a zefektivňování jejich provozu. I tento nápad uspěl," pokračuje.

Hanson začal chápat význam přísloví "s jídlem roste chuť". Za pár let se proto rozhodl, že se více zaměří na akcie malých firem a na rozvíjející se a okrajové trhy. "Neuměl jsem čínsky, v Číně jsem byl jednou, o čínském právním systému a tamních regulacích jsem měl jen základní povědomí, přesto mi z analýzy vítězně vyšly akcie výrobce zvířecích farmak Skystar Biopharmaceutical. Pomalu jsem se dostával hlouběji, až jsem nakonec firmu v Číně i navštívil. První dojem byl fantastický, nová budova ústředí, přísná hygienická opatření. Zhruba po dvaceti minutách se ale proti mně v jedné chodbě vyřítil pes. Špinavý, agresivní. Dovnitř se dostal rozbitými dveřmi. Definitivně jsem prozřel ve chvíli, kdy jsem uviděl sklad. Měl být plný zásob v hodnotě 20 milionů dolarů, v místnosti ovšem bylo jen pár papírových krabic. Většina prý byla den předtím odeslána. A dost," řekl jsem si. Hanson pochopil, že chodí po tenkém ledě.

Ve stejném čase se věnoval i argentinské společnosti Cresud investující do nemovitostí v oblasti zemědělství. Šlo o společnost, jejíž akcie jednou za pár let prudce spadly, přičemž její vedení zarputile tvrdilo, že vnitřní hodnota pozemků a budov v portfoliu je výrazně nad tržní cenou. Riziko představovala také vlastnická práva, která v Argentině nejsou něco, na co byste se mohli bez obav spolehnout.

"Bylo to až příliš mnoho rizik najednou," přiznává Hanson. I proto začal své investiční strategie zjednodušovat. Jednu chvíli investoval hlavně do firem, v jejichž čele byl úspěšný a důvěryhodný management, později do podniků, u nichž identifikoval nějaký skrytý katalyzátor, až skončil u cenných papírů Walt Disney a Amazonu. "Máme doma jejich produkty, využíváme jejich služby. Nejsou to dokonalé společnosti bez rizika, je ale jasné, že dlouhodobě by se jim mělo dařit," vysvětluje Hanson svou volbu.

"Ponaučení, které jsem si ze své kariéry investora vzal, je jednoduché. Čím chytřejší chcete být a čím komplikovanější je vaše strategie, tím více chyb děláte. Větší riziko vám sice dává naději na vyšší výnosy, ale roste i šance, že vaše sázky neuspějí. Jednoduché investiční strategie zkrátka zpravidla bývají nejúspěšnější," dodává Tim Hanson.

Zdroj: medium.com