Cena uhlí raketově roste

Cena uhlí se v pátek na komoditní burze dostala na svá letošní maxima. Hlavním důvodem je propad čínské produkce, který musí být kompenzován dovozem ze zahraničí.
Tato změna je především patrné v cenách koksu, který se používá v hutích k výrobě oceli. Menší nárůst zaznamenalo uhlí, která se používá jako palivo v tepelných elektrárnách.
Analytici věří uhlí
„Koks patří v současné době mezi naše nejoblíbenější komodity a trh s uhlím se stabilizoval a poroste“, tvrdí komoditní analytička Christopher LaFemina z britské Barclays Capital.
Síla čínských dovozů uhlí překvapila velké těžařské společnosti BHP Billiton nebo Rio Tinto, které byly nuceni prodávat za nízké ceny svých tradičních odběratelů v Japonsku, Jižní Koreji a Taiwanu.
„Katalyzátorem růstu cen uhlí bylo zavření řady menších uhelných lomů zkraje letošní roku“, říká Vivek Tulpulé, hlavní ekonom těžařské společnosti Rio Tinto.
Prudký propad cen uhlí v závěru roku 2008 a na začátku letošního roku, "vyřadil" vysokonákladové čínské lomy z podnikání. Řada lomů byla také uzavřena kvůli špatným bezpečnostním podmínkám.
Čínský čistý dovoz termálního uhlí byl v prvním pololetí 24 mil tun, oproti 4 mil. exportu ve stejném období roku 2008.
Vývoj cen uhlí a koksu
Cena koksu vyletěla minulý týde na hodnotu 160 USD za tunu, což je skoro čtyřicetiprocentní nárůst za poslední tři měsíce a kurz je zároveň nejvyšší za poslední rok.
Cena uhlí pro tepelné elektrárny roste pomaleji. V současně době je kurz okolo 75 USD za tunu, což je ale stále o 25 procent více než například v březnu.
Kurz uhlí je však stále relativně levný oproti loňským maximům, které se pohybovaly okolo 180 USD za tunu.
Zdroj: Financial Times
Aktuality
