Co může zahýbat kurzy v novém týdnu

Které události začínajícího týdne mohou podle analytiků České spořitelny ovlivňovat směr vývoje světových akcií a měnového trhu?
USA - makro
Dat bude tento týden v USA pomálu. Jednoznačně nejzajímavější budou objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. Minule byl růst navýšen volatilními objednávkami dopravní techniky, nyní by měl být sice nižší, ale bez této distorze. Trh může být na tento údaj citlivý.
Prodeje nových a existujících domů by měly zůstat nízké, negativně se na nich asi podepsalo počasí. Konečně u michiganského indexu spotřebitelské důvěry se čeká stagnace. Mírné zlepšování situace na trhu práce by mohlo u tohoto údaje přinést malé pozitivní překvapení.
Promluví řada představitelů Fedu. Nejzajímavější bude čtvrteční vystoupení prezidenta Fedu Berankeho. Dále promluví Lockhart, Plosser, Yellen, Hoenig, Kohn, Pianalto, Warsh, Bullard a Tarullo.
Vystoupí také ministr financí Geithner. Spekuluje se o zvýšení diskontní sazby. Může k tomu dojít kdykoliv. Praktický význam bude minimální, trh však může reagovat negativně kvůli milné interpretaci tohoto kroku jako utažení měnové politiky, ve skutečnosti půjde pouze o prakticky velmi málo vyznaný krok k normalizaci použití měnových nástrojů a tedy o další pozitivní příznak zotavování finančního systému.
FOREX
- Dolar by měl pokračovat v kolísání. Problémy kolem Řecka se mohou hrotit. Spolu s případným zvýšením diskontní sazby by to mohlo dát dolaru další růstový impuls, ovšem posílení může být lehko jen krátkodobé. Výnosy draftují nahoru. Zbývá jim omezený prostor pro další růst, pomalu by se měly stabilizovat a poté v rámci kolísání lehce klesnout. Zvýšení sazeb v Indii na začátku týdne negativně ovlivní riziková aktiva.
Evropa
Makrodata: V Evropě budeme mít zajímavé konjunkturální ukazatele: IFO a indexy nákupních manažerů. Měly by potvrdit pomalé zotavování ekonomiky. Podobné by to mělo být o objednávek v průmyslu za EMU a francouzských spotřebitelských výdajů. Stagnace meziročního růstu agregátu peněžní zásoby M3 by měla potvrdit velký prostor pro uvolněnou měnovou politiku ECB. Hodně bude sledován vývoj kolem Řecka, především summit vedoucích představitelů EU ve čtvrtek a pátek a také zpráva o státních deficitech.
V EMU hrozí pokles benchmarkových výnosů kvůli zvýšené averzi vůči riziku související se státním deficity.
CEE region
Makrodata: V regionu budeme mít po týdnu nabitém daty pauzu. Zveřejněny budou maloobchodní tržby a míra nezaměstnanosti za Polsko a maloobchodní tržby v Maďarsku – pro trhy by však neměla být nijak důležitá – i nadále převláda spíše vliv globálních faktorů.
U nás zasedá ČNB, ani ta by však neměla nijak překvapit: data z reální ekonomiky nenaznačují potřebu dalšího cutu a na zvedání sazeb je ještě příliš brzo jelikož v ekonomice budou ještě nějaký čas převládat protiinflační tlaky.
CZK: Hlavním zdrojem rizika bude tento týden summit EU – pokud nedojde k dohodě o pomoci Řecku, mohly by to trhy vnímat negativně což by vytvořilo tlak vůči regionálním měnám i výnosům.
Více informací hledejte v burzovním kalendáři
Zdroj: Česká spořitelna
Aktuality
