Asijské akcie ve čtvrtek zpevňovaly. Nikkei díky Fedu uzavřel na šestiletém maximu

Burzy v Asii ve čtvrtek reagovaly pozitivně na rozhodnutí Fedu mírně zpomalit tempo nákupu dluhopisů díky sílící důvěře v americký trh práce. Čínské akcie naopak ztrácely z obav na zvyšování úrokových sazeb.
Japonský Nikkei posílil o 1,74 % a uzavřel na šestiletém maximu, čínský Shanghai Composite naopak ztratil 0,95 % a hongkongský Hang Seng 1,58 %. Čínské akcie reagovaly negativně na zprávu centrální banky, která se rozhodla nepumpovat na trhy další likviditu. Čínský úrokový swap vyskočil nejvýše od července letošního roku a dotkl se rekordu.
Akcie v Austrálii následovaly japonský optimismus a index S&P/ASX 200 zpevnil o více než 2 %, zatímco jihokorejský Kospi uzavřel prakticky na zelené nule se ziskem 0,05 %.
Nejlépe si v regionu zatím vede širší japonský index Topix, který v letošním roce zpevnil už o 47 % v reakci na extrémně uvolněnou měnovou politiku Bank of Japan, která ve čtvrtek zahajuje své dvoudenní zasedání.
Zdroj: Bloomberg