Ministři zemí WTO přijali první globální obchodní dohodu

Ministři 159 členských zemí Světové obchodní organizace (WTO) v sobotu schválili první globální obchodní dohodu od vzniku této organizace v roce 1995. Podle agentury DPA to oznámil předseda ministerské konference na indonéském ostrově Bali. Dohoda by měla výrazně omezit byrokratické překážky obchodu a zlepšit obchodní podmínky pro nejchudší země světa. Měla by ale také obnovit otřesenou důvěru ve schopnost WTO sjednávat smlouvy o globální liberalizaci obchodu.
"Poprvé v historii WTO skutečně splnila, co slíbila," přivítal dohodu šéf WTO Roberto Azevedo. "Tentokrát se všichni členové sešli pohromadě a dali Světové obchodní organizaci zpět její světový význam," dodal podle agentury Reuters.
Dohoda už se rýsovala v pátek, kdy se svých výhrad vzdala Indie, která dlouho nebyla ochotná přijmout návrhy Spojených států a dalších zemí na postupné rušení subvencování potravin pro chudé. Členové WTO ale souhlasili s dočasnou výjimkou z dotačních limitů pro rozvíjející se země, takže Dillí od svých námitek ustoupilo. Řešení problému subvencování potravin pro chudé se tak podle AP odsouvá do budoucna.
Poté připravované ujednání zablokovala Kuba, která se dožadovala zrušení amerického embarga. Nakonec ale Havana podle Reuters dospěla s USA ke kompromisu.
"Tento týden byl ve znamení vysoké diplomacie, práce dlouho do noci a značně dramatických situací," prohlásil indonéský ministr obchodu Gita Wirjawan, který vrcholnému setkání předsedal. "Bylo to ale také o zajištění toho, že výhody multilaterálního obchodního systému se dostanou i k našim malým živnostem a našim nejzranitelnějším ekonomikám," dodal.
Dohoda rovněž zachovává ve hře takzvaný Rozvojový program z Dohá, jehož výsledkem má být ujednání o liberalizaci světového obchodu. Program měl být původně hotov již v roce 2004, jednání se ale stále protahují. WTO nyní podle Azeveda stráví následující rok vytvářením nového přístupu k vyřešení zmíněného programu.
"WTO právě obnovila svou důvěryhodnost jako nepostradatelné fórum pro obchodní vyjednávání," uvedla v prohlášení Obchodní komora Spojených států. Připomněla, že dohoda usnadňuje pohyb zboží přes hranice tím, že omezuje byrokratickou zátěž, čím může povzbudit světovou ekonomiku.
Idea dohody je podle AP taková, že pokud budou všechny země "hrát podle stejných obchodních pravidel", pak z toho všechny státy - chudé i bohaté - budou těžit. Kritici ale zdůrazňují, že regule WTO se mohou stát překážkou pro to, aby země stanovily své priority v otázkách ochrany životního prostředí, pracovního práva, potravinové bezpečnosti a v dalších klíčových oblastech. Náhlé škrty dovozních cel prý také mohou v bohatých i chudých zemích zlikvidovat průmysl a pracovní místa.
Nynější dohoda je mnohem omezenější než dalekosáhlé návrhy katarského kola, které zkrachovaly v minulém desetiletí, což pozicí WTO otřáslo. Zároveň ale otevírá cestu k budoucímu širšímu ujednání o "obchodním hřišti se stejnými pravidly pro všechny". Nynějšími výsledky jsou zejména zjednodušení, zprůhlednění a standardizace celních procedur, které by měly výrazně urychlit obchod. Smlouva také předpokládá mírnou reformu obchodu v zemědělském sektoru a bezcelní přístup nejchudších zemí na trhy ostatních.
Zdroj: ČTK
Aktuality
