US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Tempo inflace v České republice v listopadu zrychlilo na 1,1 %. Míra nezaměstnanosti vzrostla na 7,7 %

Spotřebitelské ceny klesly v listopadu oproti říjnu o 0,1 %. Tento vývoj ovlivnilo mírné snížení cen ve většině oddílů spotřebního koše, zejména pak v oddílech alkoholické nápoje a tabák, rekreace a kultura. Meziměsíčně vzrostly ceny pouze v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Meziroční růst spotřebitelských cen po čtyřech měsících zpomalování zrychlil v listopadu na 1,1 % (z 0,9 % v říjnu).

Redakce IW
Redakce IW
9. 12. 2013 | 9:00
Česká ekonomika

Analytici odhadovali, že inflace stoupla na zhruba 1,1 % z říjnových 0,9 %. Oslabení koruny kvůli devizovým intervencím se v inflaci projeví výrazněji podle ekonomů až v dalších měsících.

"Meziroční inflace se po říjnových 0,9 % zvýšila na 1,1 % a na chvíli se vrací do tolerančního pásma ČNB," říká Petr Dufek, analytik z ČSOB. "Na listopadové inflaci se ještě nestačilo projevit prudké oslabení koruny, které se postupně odráží na cenách pohonných hmot a dováženého spotřebního zboží. V prosinci se inflace ještě udrží nad jedničkou, avšak v lednu se propadu inflace rozhodně nevyhneme," upozorňuje Dufek.

Meziměsíční pokles v oddíle alkoholické nápoje a tabák ovlivnilo snížení cen lihovin o 3,0 % a piva o 0,9 %. Pokles cen v oddíle rekreace a kultura způsobilo především snížení mimosezónních cen dovolených s komplexními službami o 2,1 %. V dopravě klesly ceny pohonných hmot o 0,8 %. Z potravin klesly zejména ceny mouky o 2,4 %, jedlých olejů o 2,4 %, cukru o 1,5 %, kakaa o 1,4 %, čaje o 1,0 %.

Na zvýšení celkové úrovně spotřebitelských cen působil meziměsíční růst cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde ceny po čtyřech měsících poklesu vzrostly v listopadu o 0,7 %. Vyšší než v říjnu byly zejména ceny zeleniny o 1,3 %, vajec o 5,3 %, uzenářského zboží o 0,9 %, jogurtů o 3,7 %, sýrů o 1,5 %, mléka o 1,7 %, čokolády a čokoládových výrobků o 3,4 %.

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v listopadu o 1,1 %, což je o 0,2 procentního bodu více než v říjnu. Zrychlení cenového růstu nastalo zejména v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde ceny mléka vzrostly o 14,7 % (v říjnu o 11,3 %), jogurtů o 10,2 % (v říjnu o 7,6 %). Ceny nealkoholických nápojů přešly z poklesu o 0,8 % v říjnu v růst o 1,4 % v listopadu. Ceny vajec byly nižší o 17,5 % (v říjnu o 22,5 %). Ke zrychlení úhrnného cenového růstu přispělo i zmírnění poklesu cen v oddíle pošty a telekomunikace, kde ceny telefonických a telefaxových služeb klesly o 9,4 % (v říjnu o 11,5 %). Podobně v oddíle doprava klesly ceny pohonných hmot o 1,2 % (v říjnu o 4,0 %).

Největší vliv na výši celkové meziroční hladiny spotřebitelských cen měly nadále ceny v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje a bydlení. Z potravin byly meziročně vyšší zejména ceny zeleniny o 13,6 %, z toho ceny brambor o 66,7 %. Ceny sýrů vzrostly o 9,9 %, másla o 11,2 %, ostatních mléčných výrobků o 5,8 %. V bydlení se zvýšilo čisté nájemné o 2,5 %, vodné o 6,6 %, stočné o 6,9 %, ceny elektřiny o 3,3 %, tepla a teplé vody o 3,8 %. Ceny zemního plynu byly meziročně nižší o 7,0 %. Další významnější vliv na celkovou úroveň spotřebitelských cen měly ceny v oddíle alkoholické nápoje a tabák, kde se zvýšily ceny vína o 3,7 % a tabákových výrobků o 4,8 %.

Na snižování meziročního cenového růstu působil, i když jeho vliv oslabil, pokles cen v oddíle pošty a telekomunikace. Pokles cen v oddíle bytové vybavení a zařízení domácnosti ovlivnilo zejména snížení cen přístrojů a spotřebičů pro domácnost o 4,5 %.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v listopadu 1,5 %.

Aktuální data z české ekonomiky komentovali v pořadu Investice ZET také hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář a Jaroslav Vomastek, ředitel odboru ekonomických analýz MPO.

Nezaměstnanost mírně roste

Podle zprávy Ministerstva práce a sociálních věcí míra nezaměstnanosti v listopadu mírně vzrostla na 7,7 % z říjnových 7,6 % v souladu s odhady analytiků. V listopadu celkový počet uchazečů o zaměstnání vzrostl o 1,6 % na 565 313, počet hlášených volných pracovních míst poklesl o 4,2 % na 37 501.

"Závěr roku přinese další růst počtu nezaměstnaných. Lidem budou končit úvazky na dobu určitou, respektive budou mizet sezónní pracovní místa ve firmách, které si zvykly posílat lidi na zimu na úřady práce. Nezaměstnanost se tak nepochybně přehoupne přes 8 %," varuje Dufek.

"Zlepšení situace na trhu práce může přinést teprve až oživení české ekonomiky. Nová pracovní místa, která by výrazně srazila nezaměstnanost dolů, však začnou vznikat až s odstupem času. Proto s nějakým výrazným zlepšením pro příští rok ještě nepočítáme," dodává Dufek.

V průběhu listopadu bylo nově zaevidováno 50 835 osob. Ve srovnání s minulým měsícem to bylo více o 4 492 osob a v porovnání se stejným obdobím předchozího roku více o 1 632 osob.

Z evidence v listopadu odešlo celkem 42 203 uchazečů (ukončená evidence, vyřazení uchazeči). Bylo to o 4 517 osob méně než v předchozím měsíci a o 4 736 osob více než v listopadu 2012. Do zaměstnání z nich ve sledovaném měsíci nastoupilo 16 598 osob, tedy o 3 332 méně než v předchozím měsíci a o 388 více než v listopadu 2012, 1 548 uchazečů o zaměstnání bylo umístěno prostřednictvím Úřadu práce ČR, tedy o 275 méně než v předchozím měsíci a o 66 více než v listopadu 2012, 25 605 uchazečů bylo vyřazeno bez umístění.

Meziměsíční pokles byl zaznamenán v 11 okresech, největší pokles byl v okresech Praha západ (o 2,5 %), Tachov (o 1,2 %), Most (o 1,1 %) a Domažlice (o 0,9 %). Meziměsíční nárůst nezaměstnaných byl zaznamenán v 66 okresech, největší v okresech Jeseník a Znojmo (shodně o 8,8 %), Prachatice (o 8,3 %), Jindřichův Hradec (o 6,7 %), Pelhřimov a Břeclav (shodně o 6,2 %).

"Situace na trhu práce se zatím ještě nezačíná stabilizovat a volných pracovních míst se stále nedostává. Na jedno pracovní místo připadá v průměru 15 lidí bez práce, nicméně je to jen průměr, za nímž se skrývá i téměř 80 lidí bez práce na jedno místo v Karviné," tvrdí Petr Dufek, analytik z ČSOB.

"Za listopadovým vzestupem nezaměstnanosti stály výlučně sezónní faktory související s nástupem zimy. Po očištění o ně vykazuje trh práce stabilizaci," uvedl analytik z Komerční banky Jan Vejmělek. Nezaměstnanost podle něj dosáhla svého dna v červnu, od té doby na ni začínají opět působit negativní sezónní faktory. "Nezaměstnanost by tak na konci roku měla nepatrně přesáhnout úroveň 8 %," dodal.

Analytik ze společnosti Home Credit Michal Kozub upozornil, že v listopadu nezaměstnanost zpravidla roste výrazně rychleji, a proto je výsledek podle něj pozitivní. "Situace je v současnosti stabilní a nehrozí žádné dramatické výkyvy. Rozhodně nejde ale o ideální situaci. V prosinci by zhoršování mělo pokračovat. Zlepšení se dočkáme nejdříve na jaře," uvedl.

"Celkově se data zdají být v souladu se stabilizací ekonomického výkonu po předchozí recesi. Teprve koncem zimy začne trh práce pociťovat oživení v ekonomice, které se projeví zvýšenou tvorbou pracovních míst," uvedl analytik z UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Zdroj: ČSÚ, ČTK, MPSV

Česká republika: Průmyslová výroba v říjnu vzrostla o 3,5 % meziročně, stavebnictví meziročně o procento klesá

Česká republika: Průmyslová výroba v říjnu vzrostla o 3,5 % meziročně, stavebnictví meziročně o procento klesá

Česká ekonomikaČeská republikaInflace
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně