US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

10 věcí, které dnes ráno musíte vědět (12. února 2013)

Deset věcí, které byste dnes ráno měli rozhodně vědět.

Redakce IW
Redakce IW
12. 2. 2013 | 7:15
Musíte vědět

1. Dnešní makrodata

Velká Británie zveřejní index spotřebitelských a výrobních cen. Co dalšího se bude tento týden dít, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

2. Hospodářské výsledky

Firmy jako Avon Products, Coca-Cola, Reynolds American, Goodyear Tire & Rubber, Dean Foods, Deere & Co., Duke Energy a Nvidia zveřejní své hospodářské výsledky.

3. Češi se pouštějí do svaté války s bankovními poplatky

Češi vyrážejí na křížovou výpravu proti bankám. Na internetu se objevují hromadné iniciativy, k nimž se připojují tisíce lidí. Ti požadují, aby jim banky vrátily poplatky za vedení úvěrových účtů. Pokud by jejich žádosti byly úspěšné, banky by byly nuceny vyplatit stovky milionů korun. Iniciativy odstartovalo loňské rozhodnutí německého nejvyššího soudu, který prohlásil, že účtování poplatku za vedení úvěrového účtu je v rozporu s evropským právem. Na toto rozhodnutí klienti českých bank okamžitě zareagovali, příslušná směrnice je podle nich platná i u nás. Podívejte se na 12 věcí, na kterých se dá ušetřit - nejsou to jen bankovní poplatky.

4. Daňové ráje lákají české firmy

Do daňových rájů uprchlo již 12 554 českých firem, jen v loňském roce jejich počet narostl o 460, což představuje meziroční růst o 3,8 %. Nejvíce firem se stěhuje na Kypr, Seychely a do Spojených států. V současnosti je z daňových rájů kontrolováno 3,43 % z 366 500 firem registrovaných v Česku. Jak skončil Singapur, jeden z daňových rájů?

5. Vyšší DPH v lednu poslala ceny vzhůru

Spotřebitelské ceny stouply v lednu v porovnání s prosincem o 1,3 %. Podepsalo se na tom zvýšení daně z přidané hodnoty, růst cen bydlení, energií a potravin. Meziroční inflace zpomalila na 1,9 % z prosincových 2,4 %. V porovnání s prosincem stouplo v lednu čisté nájemné, vodné, stočné, stejně jako ceny elektřiny, zemního plynu, tepla a teplé vody. Cenový nárůst zaznamenaly ceny prakticky všech potravin, z toho nejvíce zeleniny (o 8,3 %), vajec (o 6,8 %) nebo ovoce (o 6,2 %). Podražily rovněž lihoviny, víno i pivo. Naopak poklesly ceny oděvů, obuvi, nářadí a různých potřeb pro dům a zahradu.

"DPH dle ČSÚ zvýšila inflaci o 0,8 procentního bodu, což je o desetinu bodu více, než jsme čekali. Důležitější než headline je ale struktura, v níž se nic zásadního nezměnilo. Poptávková inflace dle našeho rychlého předběžného odhadu zůstává na 0 %, z hlediska měnově-politické inflace ale nevidíme zásadnější deflační tlaky. Z hlediska ČNB se nic zásadního neděje - pokud bude koruna mezi 25,2 a 25,5 EUR/CZK, měla by banka být spokojená. Intervence jsou na čas ze stolu, otázkou je, zda případné další verbální intervence ČNB budou po tiskovce minulý týden mít takovou průraznost jako dosud. Stále tvrdíme, že pokud koruna neskončí pod 25 EUR/CZK, nebude ČNB proti ní nijak brojit. A stále tvrdíme, že intervence ekonomice příliš nepomohou a inflace není problémem ani na jednu, ani na druhou stranu," komentuje českou inflaci Martin Lobotka, analytik z České spořitelny. Co všechno budou znamenat vyšší daně?

6. G7 se vyjádří k měnovým válkám

Skupina G7 zvažuje, že tento týden vydá prohlášení, v němž se státy zavážou k tomu, že nepoužijí fiskální ani monetární politiku k ovlivňování měnového kurzu. G7 chce toto prohlášení zveřejnit ještě před zasedáním ministrů financí a guvernérů centrálních bank G20 v Moskvě, které se uskuteční 15. a 16. února, aby uklidnila znepokojení z hrozící měnové války. Vítěz hrozící měnové války je ale pravděpodobně jasný předem.

7. Tvůrce legendárních Birkin kabelek čekají rekordní výsledky

V New Yorku právě probíhá slavný Týden módy, který pravidelně dvakrát ročně dokazuje, že móda je kromě umění také ohromný byznys. Již celá desetiletí je firma Hermès International SCA mezi výrobci luxusního zboží sázkou na jistotu, co se týče růstu prodejů, především díky takzvaným birkinkám, kabelkám za 10 tisíc USD, na něž zákaznice čekají déle než rok. Na rozdíl od firmy Louis Vuitton, která v lednu vykázala stagnující příjmy, Hermès těží především z toho, že si uchovává exkluzivitu. Předpokládá se, že dnes zveřejní rekordní příjmy.

8. Eurozónu trápí nesplácené úvěry

Během jednoho roku se objem úvěrů, které spotřebitelé nedokáží včas splácet, vyšplhal o 80 miliard eur na rekordních 918 miliard eur. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Ernst & Young, která předpokládá, že se objem nesplácených úvěrů začne snižovat až v roce 2014. Situace je špatná především v Itálii a ve Španělsku. V Itálii tvoří nesplácené úvěry přes 10 % celkového počtu úvěrů, ve Španělsku je jejich podíl dokonce 15,5 %. Nejlépe si naopak vedou spotřebitelé v Německu, kde podíl nesplácených úvěrů na celkovém počtu činí méně než 3 %. V celé eurozóně tento podíl tvoří 7,6 %. A ještě k tomu jsou Itálie a Španělsko stále závislé na půjčkách zahraničních investorů.

9. Putin skupuje zlato

Rusko se pod vládou Vladimíra Putina stalo nejen největším světovým producentem ropy, ale také největším kupcem zlata. Centrální banka přikoupila za posledních 10 let 570 metrických tun, o čtvrtinu více než Čína. "Čím více zlata země má, tím více suverenity bude mít, pokud padne dolar, euro, libra a další měny," prohlásil Jevgenij Fjodorov, předseda hospodářské komise ruské Dumy. Když Putin prohlašuje, že Spojené státy ohrožují světovou ekonomiku zneužíváním svého monopolního dolarového postavení, nejsou to jen slova. Putin na to spoléhá. Vývoj ceny zlata nyní vzbuzuje v investorech velké emoce.

10. Akcie Googlu se nečekaně propadly

Poté, co Eric Schmidt, generální ředitel internetového vyhledávače Google, oznámil, že hodlá během jednoho roku rozprodat akcie za zhruba 2,5 miliardy USD, spadla jejich cena s otevřením americké burzy o 0,8 %. Analytici se ale shodují, že plánovaný prodej neznamená, že by Schmidt ztrácel v Google důvěru. Kdy jindy má prodávat, než když jsou akcie na historickém maximu?

BONUS

Papež Benedikt XVI. rezignoval

Vatikán včera šokovala nečekaná rezignace papeže Benedikta XVI., konkrétně ze zdravotních důvodů a ke konci února. Poslední papež, který rezignoval, byl Řehoř XII. v roce 1415, od té doby papežové zůstávali ve funkci doživotně. Média okamžitě začala spekulovat o jeho možném nástupci. Zdá se, že příští volba bude stejně jako odchod papeže značně kontroverzní, protože mezi možnými nástupci jsou silní kandidáti pocházející z afrického kontinentu, což se evropským kardinálům rozhodně nezamlouvá.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně