Kyperská centrální banka: Takto chceme řešit vzniklou krizi

Proces má zabránit bankrotu země a chránit vklady do 100 tisíc eur. Plán jde tedy po velkých vkladech podnikatelů a zahraničních investorů a firem, které na si na Kypru užívaly výhod daňového ráje.
Kypr přijme opatření, která budou mít za úkol zkonsolidovat bankovní sektor. Přijaté kroky by měly zabránit bankrotu Laiki Bank (Popular Bank). Uvedl to ve čtvrtek guvernér centrální banky Panikos Demetriades. "Banka by měla být v úterý - po svém znovuotevření - schopna poskytovat služby klientům,"řekl reportérům. Varoval ovšem, že nepřijetí opatření bude znamenat bankrot ústavu.
Základem plánu Kypru na záchranu je založení fondu solidarity. Kyperský parlament se jednohlasně shodl na vytvoření solidárního fondu. Do něj by měli přispívat podnikatelé, investoři, občané, možná i církev, která svou pomoc nabídla již ve středu.
Kyperský parlament předložil parlamentu návrh, podle kterého by guvernér centrální banky a ministr financí měli právo zavádět regulaci kapitálu v bankách na Kypru.
Vláda podle všeho chystá restrukturalizaci druhé největší a velice zadlužené kyperské banky Laiki. Ta má být rozdělena na dvě části - do "zdravé" budou přesunuty úspěšné investice a vklady do 100 tisíc eur, které jsou podle pravidel EU povinně pojištěny, do "nezdravé" části mají být přesunuty toxické investice a vklady nad 100 tisíc eur. Propuštěno má být na 500 zaměstnanců banky. Celkově by tato operace mohla vynést okolo 2 miliard eur.
Parlament na Kypru ještě dostane řadu návrhů ke schválení. Země má čas do pondělí, kdy vyschnou dávky krizové likvidity od ECB.
Roubini: Jakákoli dohoda by měla vyjmout ze zdanění vklady do 100 tisíc eur, protože za ně ručí stát v rámci povinného pojištění vkladů.
Zdroj: Reuters
Aktuality
