Inflace v březnu v České republice +0,1 % meziměsíčně, +1,7 % meziročně

Spotřebitelské ceny vzrostly v březnu proti únoru o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil růst cen zejména v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje a doprava. Meziroční růst spotřebitelských cen zůstal v březnu nezměněný na 1,7 %.
"Inflace v březnu dle našeho očekávání i dle konsenzu trhu meziměsíčně vzrostla o 0,1 % meziměsíčně," uvedl Martin Lobotka z České spořitelny. "Meziměsíčně vzrostla cenová hladina hlavně díky růstu cen potravin (zelenina + 6,6 %) a růstu cen PHM (+0,7 %). Meziročně je růst cenové hladiny stále převážně důsledkem růstu cen bydlení a potravin. U bydlení vzrostly díky deregulaci čisté nájemné, vodné i stočné, elektřina, teplo i teplá voda."
Poptávková inflace zůstala záporná. I když byly únorové maloobchodní tržby slabé, několik indikátorů naznačuje, že situace ve spotřebě domácností není tak zlá jako loni (kdy propadla o 3,5 % meziročně a stala se suverénně největším přispěvatelem k poklesu ekonomiky v roce 2012. "Zaprvé, spotřebitelská důvěra se dostala na úrovně léta 2011. Zadruhé, vzrostl výběr DPH (meziročně zhruba čtvrtinu), což je zčásti vysvětlitelné růstem sazeb DPH o 1 procentní bod, ukazuje to ale také to, že spotřeba se nepropadá tak jako loni. I tak ale zůstane spotřeba domácnosti letos slabá, čekáme -0,9 % meziročně, což poptávkovou inflaci udrží v negativních číslech," pokračuje Lobotka.
Z hlediska ČNB se tedy po úterních číslech příliš nemění – na hrozbu poptávkových tlaků to určitě nevypadá, na hrozbu deflace také ne. "Podle nás tak ČNB zůstane v klidu, k žádným intervencím se neuchýlí, pokud 1) nedojde k výraznému zpomalení ekonomiky (alespoň něco jako v roce 2012), a/nebo 2) nedojde k výraznému posílení koruny (pod 25 EUR/CZK)," uzavírá analytik z České spořitelny.
Aktuality
