Evropské akcie ve středu ztrácely. Podle OECD i nadále Evropa zůstane daleko za Spojenými státy a Japonskem

Evropské akcie ve středu ztrácely předchozí zisky a zakončily hluboko v mínusu. Britský FTSE 100 odepsal 1,99 %, francouzský CAC 40 1,89 % a německý DAX 1,70 %.
Nejlépe se dařilo sektorům základních materiálů, chemickému sektoru a stavebním firmám. I ty však skončily v červených číslech. Nejhůře si naopak vedlo síťové odvětví a farmaceutické firmy.
V Německu v květnu přibylo čtyřikrát více nezaměstnaných, než analytici předvídali (21 tisíc oproti očekávanému nárůstu o 5 tisíc). Celková míra nezaměstnanosti zůstala dle očekávání nezměněná na 6,9 % (sezónně očištěno).
Na německém trhu práce si tak vybrala svou daň dlouhá zima, která ve čtvrtém čtvrtletí výrazně srazila i HDP (-0,7 %), a pokračující krize v Evropě. Německá inflace v květnu zrychlila tempo více, než se čekalo poté, co v dubnu spadla na nejnižší úroveň od srpna 2010. Harmonizovaný index spotřebitelských cen poskočil meziročně o 1,7 % po dubnových +1,1 %, analytici přitom očekávali růst +1,4 %. Oproti dubnu se ceny zvýšily o 0,3 %. Analytici se domnívají, že i inflace v eurozóně, která bude zveřejněna v pátek 31. května zrychlila tempo a to o celé dvě desetiny procenta na +1,4 %.
Evropská komise poskytla šesti zemím Evropské unie, včetně Francie a Španělska, více času na snížení jejich rozpočtového deficitu. Chce jim tak umožnit omezit úsporné kroky a více se zaměřit na podporu ekonomického růstu. Kromě Francie a Španělska více času na snížení rozpočtového deficitu pod tři procenta hrubého domácího produktu dostaly Nizozemsko, Polsko, Portugalsko a Slovinsko.
OECD dnes zveřejnila výhled ekonomického globálního růstu, v němž ocenila jednání světových centrálních bank, především pak japonské. ECB by doporučila snížit depozitní sazbu a rozšířit kvantitativní uvolňování. I do budoucna však Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj předvídá, že evropský hospodářský růst zaostane daleko za americkou i japonskou ekonomikou.
Podle německých novin Die Welt však šéf ECB Mario Draghi postupně ztrácí důvěru ostatních členů rady. O posunu depozitní sazby do mínusu pochybuje většina z nich.
Zdroj: Bloomberg