Inflace v České republice v květnu zpomalila na 1,3 %, nejníže od června 2010. Nezaměstnanost klesla na 7,5 % z dubnových 7,7 %

Spotřebitelské ceny klesly v květnu oproti dubnu o 0,2 %. Tento pokles ovlivnilo snížení cen zejména v oddílech bydlení a pošty a telekomunikace. Meziroční růst spotřebitelských cen zpomalil v květnu na 1,3 %, což je nejnižší hodnota od června 2010. Zveřejnil to dnes Český statistický úřad.
Meziměsíční snížení spotřebitelských cen ovlivnil především pokles cen zemního plynu o 6,2 % v oddíle bydlení a pokles cen telefonických a telefaxových služeb o 3,6 % v oddíle pošty a telekomunikace. V dopravě klesly ceny pohonných hmot o 1,7 %. V oddíle ostatní zboží a služby byly nižší ceny kosmetického zboží o 3,9 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v květnu o 1,3 %, což je o 0,4 procentního bodu méně než v dubnu. Na zpomalení cenového růstu se podílely především ceny v oddíle bydlení, kde ceny zemního plynu přešly z meziročního růstu o 2,1 % v dubnu v pokles o 4,2 % v květnu. V oddíle alkoholické nápoje a tabák zmírnil cenový růst lihovin na 7,1 % z 8,2 % v dubnu. V oddíle pošty a telekomunikace se zvýraznil cenový pokles vlivem cen telefaxových a telefonických služeb, které klesly v květnu o 9,8 % (v dubnu o 6,4 %). Mírně se prohloubil i pokles cen pohonných hmot, které byly nižší o 4,3 % (v dubnu o 3,7 %).
"Příznivější vývoj inflace znovu potvrzuje, že česká ekonomika inflačními tlaky rozhodně netrpí. Spíše naopak. Slabá poptávka omezuje prostor pro zvyšování cen spotřebního zboží a nutí obchodníky i výrobce držet ceny na uzdě," říká Petr Dufek, analytik z ČSOB.
"Nízká inflace rovněž potvrzuje názor, že nízké úrokové sazby budou mít v ČR delšího trvání, než to vypadalo třeba před půl rokem. Dokud se ekonomika nezvedne a spotřebitelé nezačnou utrácet, inflace zde bude jen okrajovým tématem," dodává Dufek.
"Z hlediska poslední prognózy ČNB jsou dnešní data lehce proti-inflační – ČNB pro druhé čtvrtletí 2013 čeká 1,6 %, průměr za duben a květen je zatím 1,5 %. Vzhledem k pokračující dezinflaci tak ČNB určitě zůstane v módu 'intervence, pokud bude potřeba, dodáme'. Nečekáme ale, že k deflaci skutečně dojde, a tedy nečekáme, že ČNB bude muset skutečně intervenovat proti koruně, toto riziko tu však po zbytek roku zůstane (latentně) a bude limitovat prostor pro posílení koruny," říká Martin Lobotka, analytik z České spořitelny.
K 31. květnu 2013 bylo v České republice bez práce 547 463 lidí. To je o 17 765 méně než na konci dubna. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2012 přibylo 65 364 nezaměstnaných. Vyplývá to z údajů Úřadu práce České republiky. Podíl nezaměstnaných osob tak dosáhl 7,5 procent. Podíl nezaměstnaných mužů poklesl na 7,5 % a žen na 7,4 %.
"Vedle inflace v květnu poklesla i nezaměstnanost. V tomto případě ovšem byl pokles očekávaný, protože v jarních měsících se zvyšuje nabídka sezónních prací v zemědělství, stavebnictví i v některých službách. Pokles nezaměstnanosti nás čeká i v dalším měsíci. V létě se však situace na trhu již stabilizuje a na podzim se počty lidí bez práce začnou jako tradičně znovu navyšovat," okomentoval Dufek výsledky nezaměstnanosti.
"Nadále tvrdím, že by se vláda měla mnohem více zaměřit na mikroekonomiku. Podporou živnostníků a drobných podnikatelů, například snížením administrativní zátěže, podporou zkrácených flexibilních pracovních úvazků, může vláda pomoci vzniku nových pracovních míst a podpořit tím zaměstnanost. Za úvahu by stála zřejmě i legalizace švarcsystému. To vše se v konečném důsledku projeví i v oživení soukromé spotřeby, což pozitivně podpoří i ekonomický růst," říká Karol Piovarcsy, ředitel Saxo Bank pro střední a východní Evropu.
Aktuality
