US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Obama chce omezit nesmyslné žaloby ohledně patentů

Americký prezident Barack Obama chce omezit "nesmyslné" žaloby ohledně porušování patentů. Nařídil proto své administrativě, aby připravila novou regulaci, a vyzval Kongres ke schválení nových zákonů, informovala agentura Reuters. Nová právní úprava má být namířena zejména proti takzvaným "patentovým trollům". To jsou firmy, které nic nevyrábějí ani neprodávají, ale žijí pouze z poskytování licencí a z žalob kvůli porušování patentů.

Počet patentových soudní sporů v posledních letech výrazně vzrostl, a to zejména v technologickém sektoru. Firmy Apple, Google a další již delší dobu usilují o legislativu, která by snížila počet žalob, které je viní z porušování patentů. Obama chce podle Bílého domu novými kroky podpořit inovace v technologickém sektoru, které jsou hlavním motorem hospodářského růstu. Bílý dům například vyzval Kongres ke schválení legislativy, která by soudcům usnadnila přiřknout obviněné firmě odškodné v případě, že by žaloba byla shledána nepatřičnou.

V roce 2011 ve Spojených státech firmy specializované na patentové spory podaly téměř 3 000 žalob kvůli porušování patentů, což představovalo téměř dvě třetiny celkového počtu takovýchto žalob.

Zdroj: ČTK

Americká ekonomikaPrávo
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně