Britské úřady zasáhly proti akvizicím Eurotunnelu

Britský antimonopolní úřad rozhodl, že francouzská skupina Eurotunnel nemůže alespoň dva roky využívat svých lodí z britského přístavu Dover. Úřad se obává, že když Eurotunnel nedávno získal tři trajekty, mohl by ovládnout více než polovinu trhu. Oznámila to dnes agentura Reuters. Eurotunnel, který je provozovatelem železničního tunelu po kanálem La Manche, se proti zákazu hodlá odvolat.
Společnost Eurotunnel v loňském roce rozšířila svůj obchodní záběr, aby mohla podnikat i na mořské hladině. Za 65 milionů eur totiž koupila tři trajekty od společnosti SeaFrance, což je někdejší dceřiná společnost francouzských drah SNCF.
Krok Eurotunnelu však vyvolal u dánského rejdařství DFDS Seaways znepokojení, zda konkurent na lince mezi Calais a Doverem nezískal trajekty pod cenou a nesníží ceny pro zákazníky. Na stejné lince funguje i další společnost, a to P&O Ferries.
"Pro hospodářskou soutěž nemůže být dobré, když Eurotunnel, který má už na trhu čtyřicetiprocentní podíl, napochoduje do lodní dopravy," usoudil místopředseda britského úřadu Alasdair Smith. "Zákazníci by mohli prodělat, pokud by Eurotunnel po zvýšení svého podílu na trhu byl s to zdražit přepravu tunelem," dodal.
Francouzský úřad pro ochranu hospodářské soutěže transakci Eurotunnelu schválil loni v listopadu.
Trajekty mezi Doverem a Calais plují na jedné z nejfrekventovanějších linek. Denně tam propluje na 400 lodí, které zápolí o cestující a náklad s železničním tunelem, který vede pod kanálem.
Britský úřad požaduje, aby Eurotunnel prodal své dva největší trajekty schválenému kupci, než zákaz vstoupí v platnost. Kvůli tomu by se ale Eurotunnel musel odvolat proti dřívějšímu rozhodnutí francouzského soudu, který lodě zakázal prodat před rokem 2017. Britové nicméně hrozí, že pokud Eurotunnel své lodě neprodá, obě plavidla budou mít Dover zakázaný na dobu deseti let.
Zdroj: ČTK
Aktuality
