US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Americké akcie v pátek po krátkém zaváhání zakončily týden růstem, S&P 500 a Nasdaq dokázaly na týdenní bázi posílit

Americké akcie v pátek krátce zaváhaly po nečekaně špatných informacích z trhu s nemovitostmi, v průběhu dne však ztráty smazaly a uzavřely s mírným ziskem. Nahoru trh vytáhly mimo jiné akcie Microsoftu, cenné papíry Facebooku poprvé zakončily seanci dražší než 40 USD.

Redakce IW
Redakce IW
23. 8. 2013 | 22:00
Americké akcie

Dow v pátek posílil o 0,31 % na 15 010,36 bodu, S&P 500 o 0,39 % na 1 663,42 bodu a technologický Nasdaq zpevnil o 0,52 % na 3 657,79 bodu. Tahouny indexu Dow byly společnosti Microsoft, AT&T a Verizon, ztrácely naopak firmy Cisco Systems, Travelers a McDonald's.

Akcie společnosti Microsoft zpevnily o 7,35 % poté, co firma oznámila, že její výkonný ředitel Steve Ballmer do 12 měsíců opustí funkci a že zvláštní výbor sestavený správní radou již hledá nástupce.

Vzhůru zamířila také největší světová internetová sociální síť Facebook, jejíž akcie poprvé uzavřely nad hranicí 40 USD. Od 24. července, kdy firma zveřejnila překvapivě příznivé čtvrtletní výsledky, tak jejich cena stoupla již o 53 %. Akcie Facebooku si v pátek připsaly více než 5 % a uzavřely na 40,55 USD.

Obchodování na trhu Nasdaq v pátek fungovalo bez problémů poté, co bylo ve čtvrtek na zhruba tři hodiny kvůli technickým potížím přerušeno. Ředitel společnosti Bob Greifeld v rozhovorech pro televizní stanice Bloomberg a CNBC opakoval, že závady, která způsobila výpadek burzy, lituje, nemůže však slíbit, že se něco podobného nezopakuje, přestože vyloučení této možnosti samozřejmě je cílem burzy. Nasdaq OMX Group posílila o 1,21 %.

Světové ceny ropy v pátek rostly a barel ropy Brent zdražil o více než dolar na 110,94 USD. Vzhůru je tlačily zprávy o narušení vývozu libyjské ropy. Trh také dále těžil ze čtvrtečních údajů agentury Markit, podle které aktivita v americkém zpracovatelském průmyslu vzrostla tento měsíc na maximum za pět měsíců. Americká lehká ropa WTI rovněž podražila o více než dolar na 106,23 USD.

Na devizovém trhu dolar oslaboval po zprávě o prudkém poklesu prodeje nových domů ve Spojených státech. Ta podkopala očekávání, že americká centrální banka příští měsíc omezí nákupy dluhopisů, kvůli kterým je nucena tisknout nové peníze. V závěru pátečního obchodování v New Yorku euro vůči dolaru posílilo o 0,2 % na 1,3383 USD. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu americké měny vůči koši ostatních hlavních světových měn, klesl o 0,2 % na 81,360 bodu.

"Makroekonomický obrázek je důležitý," tvrdí Jim Russell, hlavní akciový stratég U.S. Bank Wealth Management. "Investoři se snaží přijít na to, jak trh zareaguje na rostoucí sazby a co to bude znamenat pro spotřebitele a podnikatelské prostředí. Setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole je také v hledáčku trhu, přestože neočekáváme žádná významná oznámení," dodává.

Centrální banky stále hýbou trhy. I když nic nedělají

Za celý týden Dow odepsal 0,47 %, S&P 500 o 0,46 % posílil a Nasdaq připsal 1,53 %. Stále panují obavy z toho, co se bude dít, až americká centrální banka zahájí ústup od svého programu na podporu ekonomiky. V týdnu ale akcie měly spíše tendenci napravit předchozí rychlé poklesy.

Centrální bankéři se na konci týdne sešli v Jackson Hole, aby probrali současnou ekonomickou situaci. Ben Bernanke porušil 25 let trvající tradici, když pozvání odmítl. Místo něj panelu předsedá jeho možná nástupkyně Janet Yellenová. Účast odřekli i šéf ECB Mario Draghi a šéf Bank of England Mark Carney, poslali však za sebe náhradníky a účastníci se shodují na tom, že na zajímavosti debat to nijak neubralo.

Co se letos řeší v Jackson Hole na sympóziu centrálních bankéřů

Investoři v týdnu vyhlíželi zápis z jednání FOMC a trhy kvůli nejistotě krvácely. Ve středu zveřejněný zápis však nic nového nepřinesl, přestože investoři zběsile hledali mezi řádky jakýkoli náznak toho, že Fed začne utahovat kohoutky už v září.

Rozpolcený trh s nemovitostmi straší hypotéční sazby

Trhy v pátek lehce otřásla data z amerického trhu s nemovitostmi. Prodeje nových domů meziměsíčně nečekaně klesly o 13,4 % a data za předchozí měsíce byla revidována výrazně níže. Přesný důvod propadu není podle Ľuboše Mokráše z České spořitelny ještě znám, ale na prodeji domů by se mohla projevovat hrozba rostoucích hypotéčních sazeb.

Příjemně naopak ve středu překvapily prodeje starších domů, které v červenci nečekaně vzrostly o 6,5 %, nejvíce od listopadu 2009.

Ve čtvrtek investory překvapil týdenní počet žádostí o podporu nezaměstnanosti. Žádostí přibylo mírně více, než se čekalo, čtyřtýdenní průměr však klesl nejníže od listopadu 2007.

V týdnu pokračovaly v růstu výnosy amerických státních dluhopisů. Výnos desetiletých dluhopisů se dokonce pohyboval těsně pod hranicí 3 %, nakonec však klesl až na 2,82 %.

Výnosy amerických dluhopisů rostou velice rychle, akciím ale nemusí znít pohřební píseň

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně