Americké akcie ve čtvrtek výrazně oslabily. Investoři vstřebávali výsledky hospodaření firem a nepříznivé údaje z Číny
|

Americké akcie ve čtvrtek výrazně oslabily. Investoři vstřebávali výsledky hospodaření firem a nepříznivé údaje z Číny

Americké akcie do čtvrteční obchodní seance vstupovaly s výraznými ztrátami, které během většiny dne prohlubovaly. Náladu investorů podkopaly nepříznivé údaje z čínského průmyslu i nepřesvědčivé finanční výsledky některých firem. Výsledky hospodaření zveřejnily například McDonald's nebo zbrojovka Lockheed Martin. Po závěru trhů se přidaly také softwarová společnost Microsoft a největší světová síť kaváren Starbucks.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 1,07 % na 16 197,35 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,89 % na 1 828,46 bodu a technologický Nasdaq klesl o 0,57 % na 4 218,87 bodu. V červených číslech uzavřelo všech deset hlavních sektorů amerického trhu. Nejvíce odepisovaly finanční tituly a sektor základních materiálů, nejméně, kolem sedmi desetin procenta, ztratil sektor služeb.

Americké akcie (23. ledna 2014)

"Globální výhled pro rok 2014 vypadá velmi slibně, některé jednotlivé regiony však investory znepokojují," říká hlavní tržní stratég společnosti Lindsey Group Peter Boockvar. "Nejvíce obav aktuálně pramení ze situace na rozvíjejících se trzích, které by v následujících měsících měly plnit funkci motoru světového hospodářského růstu."

Nejdůležitější čtvrteční události na americkém trhu:

Výsledková sezóna

  • Výsledky McDonald's ve 4Q2013: Zisk na akcii 1,40 USD (odhad: 1,39 USD), tržby: 7,09 miliardy USD (odhad: 7,11 miliardy USD). Akcie +0,46 %.
  • Výsledky Lockheed Martin ve 4Q2013: Očištěný zisk na akcii 2,38 USD (odhad: 2,11 USD), tržby: 11,5 miliardy USD. Akcie -3,93 %.
  • Výsledky Union Pacific ve 4Q2013: Zisk na akcii 2,55 USD (odhad: 2,49 USD), tržby: 5,63 miliardy USD (odhad: 5,57 miliardy USD). Akcie +3,34 %.
  • Výsledky Microsoft ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,78 USD (odhad: 0,68 USD), tržby: 24,52 miliardy USD (odhad: 23,67 miliardy USD). Akcie v řádném obchodování +0,35 %, v after-marketu posilovaly o více než 3 %.
  • Výsledky Starbucks ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,71 USD (odhad: 0,69 USD), tržby: 4,24 miliardy USD (odhad: 4,3 miliardy USD). Akcie v řádném obchodování -0,29 %, v after-marketu posilovaly o více než procento.

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce oslabily akcie provozovatele platebních karet American Express (-2,15 %), výrobce letadel Boeing (-2,12 %), společnosti Visa (-2,03 %) a chemického gigantu DuPont (-2,02 %). O více než procento naopak posílily cenné papíry mobilních operátorů AT&T (+1,38 %) a Verizon (+1,12 %).

Hvězdou indexu S&P 500 se ve čtvrtek navzdory nepříznivému sentimentu staly akcie poskytovatele streamovaného videa Netflix (+16,48 %), kterým se dařilo v reakci na čtvrtletní finanční výsledky, jež společnost zveřejnila ve středu po závěru trhů. Firma za poslední čtvrtletí minulého roku vydělala 48 milionů dolarů neboli 0,79 USD na akcii (odhad: 0,65 USD, loni: 0,13 USD na akcii) při tržbách 1,18 miliardy USD (odhad: 1,17 miliardy USD, loni: 945 milionů USD). Společnost uvedla, že za růstem její ziskovosti stojí zejména rostoucí počet předplatitelů streamovaného videa. Ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku společnosti přibylo 2,33 milionu nových zákazníků a Netflix očekává, že v prvním čtvrtletí tohoto roku se jejich řady rozrostou o dalších 2,25 milionu předplatitelů z USA a 1,6 milionu ze zaoceánských trhů.

Již ve středu po závěru trhů zveřejnila čtvrtletní finanční výsledky také internetová aukční síň eBay (ve čtvrtek v řádném obchodování +0,97 %). Společnost vykázala za poslední čtvrtletí minulého roku upravený zisk na akcii 0,81 USD (odhad: 0,80 USD) při tržbách 4,53 miliardy USD (odhad: 4,55 miliardy USD). Investory ale kromě výsledků zaujalo také vyjádření aktivistického investora Carla Icahna, který navrhl, aby byl od aukční síně eBay odštěpen platební systém PayPal, jehož převzetí firma dokončila v roce 2002. Společnost eBay k Icahnovu návrhu uvedla, že si ráda vyslechne názory všech svých akcionářů, ale domnívá se, že většina investorů preferuje současnou situaci, kdy je PayPal součástí firmy. "Návrh Carla Icahna ignoruje všechny synergie, které ze spojení těchto dvou společností vyplývají," řekl ve čtvrtek v rozhovoru pro CNBC ředitel eBay John Donahoe. Icahn podle něj aktuálně ovládá 0,82 % eBay. Platební systém PayPal začíná v rámci společnosti eBay získávat zásadní postavení, v posledním čtvrtletí minulého roku se na tržbách firmy podílel 41 % a podle některých analytiků brzy pokoří 50% hranici. Počet uživatelů PayPalu za poslední tři měsíce vzrostl o 16 % na 143 milionů. Ve čtvrtek také došlo k dvojí revizi investičního doporučení na akcie eBay. Analytici ze společnosti Stifel snížili doporučení na "hold" z "buy" a analytici ze Susquehanna Financial na "neutral" z "positive".

Spolu s rostoucími cenami zlata ve čtvrtek posilovaly i akcie těžařů. Zdražovaly cenné papíry společnosti Barrick Gold (+2,71 %) i Newmont Mining (+3,20 %). Zlato ve čtvrtek zdražilo o 27 dolarů na 1 262 USD za trojskou unci.

Nevydařenou obchodní seancí si naopak prošly akcie výrobce potravinových produktů Herbalife (-10,35 %), které dolů stáhl komentář massachusettského senátora Edwarda Markeyho, který řekl, že by americké úřady měly důkladně prověřit obchodní model společnosti. Herbalife dlouhodobě kritizuje také aktivistický investor Bill Ackman, který tvrdí, že se jedná o "obrovskou pyramidu", a dlouhodobě spekuluje na výrazný pokles ceny akcií firmy.

Akcie sociální sítě Facebook (-1,53 %) ve čtvrtek oslabily přibližně o procento a půl, a pokračovaly tak v sestupu z historického maxima 59,31 USD, na nějž se dostaly ve středu krátce po zahájení obchodování.

Po závěru trhů zveřejnily čtvrtletní výsledky svého hospodaření softwarová společnost Microsoft a světově největší síť kaváren Starbucks.

Společnost Microsoft (v řádném obchodování +0,35 %) vykázala za poslední čtvrtletí minulého roku čistý zisk 6,56 miliardy USD neboli 0,78 USD na akcii (odhad: 0,68 USD na akcii, loni: 0,76 USD na akcii) při tržbách 24,52 miliardy USD (odhad: 23,67 miliardy USD, loni: 21,46 miliardy USD). Akcie Microsoft v after-marketu rostly o více než 3 %.

Výsledky Microsoft ve 4Q2013

Starbucks (v řádném obchodování -0,29 %) dosáhl ve 4Q2013 zisku 540,7 milionu USD neboli 0,71 USD na akcii (odhad: 0,69 USD na akcii, loni: 0,57 USD na akcii, meziročně +25 %) při tržbách 4,24 miliardy USD (odhad: 4,3 miliardy USD, loni: 3,79 miliardy USD, meziročně +12 %). Akcie Starbucks v after-marketu v reakci na výsledky po úvodním poklesu posilovaly o více než procento.

Výsledky Starbucks ve 4Q2013

Apple podle informací listu The Wall Street Journal letos představí dva nové telefony s displejem s větší úhlopříčkou než 5 palců. De facto to znamená, že Apple uznává, že tak dlouho nereagovat na trend takzvaných "phabletů" byla chyba. Samsung svůj 5,3palcový model Galaxy představil již v roce 2011.

Dolar oslabil vůči euru i jenu. Ceny ropy se vyvíjely smíšeně

Dolar se ve čtvrtek vůči euru dostal na nejslabší hodnotu za poslední týden. Jednotnou evropskou měnu podpořily hlavně solidní údaje o hospodářském vývoji v eurozóně. Na týdenní maximum vůči dolaru vystoupil i švýcarských frank, který těžil z nové regulace ve Švýcarsku, podle které budou muset tamní banky držet více kapitálu.

Eurodolar zahajoval na hladině 1,354 a po celodenním posilování eura se dolar kolem desáté hodiny obchodoval těšně pod 1,370 EUR/USD.

Americké měně se nedařilo ani v páru s japonským jenem. Dolar vůči němu oslabil ze 104,60 USD/JPY až pod 103,20 USD/JPY.

Světové ceny ropy se ve čtvrtek vyvíjely smíšeně. Zatímco severoamerická lehká ropa WTI po zprávě o propadu zásob topného oleje stoupla na zhruba týdenní maximum, severomořský Brent kvůli nepříznivým údajům z čínského průmyslu oslabil. Trh ale celkově dále podporuje výhled silnějšího růstu globální ekonomiky a s tím spojený výhled vyšší poptávky po ropě. Brent nakonec zlevnil o více než půl procenta na 107,60 USD za barel.

Severoamerická lehká ropa WTI zahajovala na ceně 96,60 USD za barel a po intradenním posunu až k hladině 97,80 USD za barel, maximum od začátku letošního roku, se kolem desáté hodiny obchodovala za 97,30 USD za barel. Cenu ropy WTI ve čtvrtek mimo jiné podpořilo i zahájení provozu na jižní větvi ropovodu Keystone XL. Tato větev spojuje klíčové a dlouho přeplněné překladiště ropy Cushing v Oklahomě s rafineriemi na pobřeží Mexického zálivu.

Silnou rally investorům na komoditním trhu předvedlo zlato, které ve čtvrtek zdražilo o více než dvě procenta neboli 27 dolarů na 1 262 USD za trojskou unci

Zdroj: ČTK, CNBC
ADP: Zaměstnanost v soukromém sektoru opět nenaplnila očekávání
před 14 minutami

ADP: Zaměstnanost v soukromém sektoru opět nenaplnila očekávání

V americkém soukromém sektoru si v listopadu našlo práci 307 000 lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Po říjnovém...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh
Ze světa investičních doporučení (2. prosince)
před hodinou

Ze světa investičních doporučení (2. prosince)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell sestřelil podpůrný balík v…
11:55

Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell sestřelil podpůrný balík v objemu přes 900 miliard dolarů

Šéf republikánské senátní většiny Mitch McConnell odmítl návrh na podpůrný balík v objemu 908 miliard dolarů z pera...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky
Nezaměstnanost v EU v říjnu zůstala na 7,6 %, v eurozóně klesla na 8…
11:21

Nezaměstnanost v EU v říjnu zůstala na 7,6 %, v eurozóně klesla na 8,4 %

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v říjnu zůstala na 7,6 %. Nejnižší byla i nadále v České republice, ačkoli...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Eurozóna: Index výrobních cen v listopadu meziročně klesl o 2 % …
11:04

Eurozóna: Index výrobních cen v listopadu meziročně klesl o 2 % (odhad: -2,4 %, říjen: -2,3 %)

Meziměsíčně se ukazatel zvýšil o 0,4 %, čekal se 0,2% růst po 0,4% zvýšení v předchozím měsíci.
Evropská ekonomika Eurozóna Inflace
Finanční ředitel Erste Group Bank kupoval akcie společnosti
10:36

Finanční ředitel Erste Group Bank kupoval akcie společnosti

Finanční ředitel Erste Group Bank Stefan Dörfler koupil v pondělí 30. listopadu 700 akcií banky za 24,25 eura za kus....
Erste Group Bank Evropské banky Banky
TMR plánuje novou emisi dluhopisů pro refinancování starších bondů
10:33

TMR plánuje novou emisi dluhopisů pro refinancování starších bondů

Provozovatel sportovních a zábavních areálů Tatry Mountain Resorts (TMR) oznámil, že v únoru 2021 pravděpodobně vydá...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Firemní dluhopisy
Tesla podle Muska nevylučuje spojení s jinou automobilkou
10:33

Tesla podle Muska nevylučuje spojení s jinou automobilkou

Americký výrobce elektromobilů Tesla nevylučuje spojení s jinou automobilkou. Řekl to šéf společnosti Elon Musk, když...
Tesla Auta Fúze a akvizice
Asijské akcie ve středu převážně rostly, mírně pod nulou skončily…
Asijské akcie ve středu převážně rostly, mírně pod nulou skončily…
10:30

Asijské akcie ve středu převážně rostly, mírně pod nulou skončily trhy v Číně a Hongkongu

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří ve středu skončilo převážně v plusu. Mírně pod nulou den zakončily...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Británie jako první na světě schválila použití covidové vakcíny
08:42

Británie jako první na světě schválila použití covidové vakcíny

Británie ve středu jako první na světě schválila pro nouzové použití vakcínu proti covidu-19 od americké...
Spojené království Koronavirus
Likérka Stock Spirits ve finančním roce 2020 vydělala 19,6 milionu…
Likérka Stock Spirits ve finančním roce 2020 vydělala 19,6 milionu…
08:15

Likérka Stock Spirits ve finančním roce 2020 vydělala 19,6 milionu eur, vyplatí finální dividendu 6,78 centu a speciální dividendu 11 centů na akcii

Výrobce alkoholických nápojů Stock Spirits Group vykázal za finanční rok 2020, který skončil v září, čistý zisk 19,6...
Stock Spirits Alkohol a drogy Akcie ČR
Salesforce.com kupuje za 27,7 miliardy dolarů aplikaci Slack
08:09

Salesforce.com kupuje za 27,7 miliardy dolarů aplikaci Slack

Americký vývojář podnikového softwaru salesforce.com se dohodl na převzetí aplikace pro pracovní komunikaci Slack za...
Americké akcie Technologie Fúze a akvizice
Německo: Maloobchodní tržby v listopadu meziročně vyskočily o 8,2 % …
08:03

Německo: Maloobchodní tržby v listopadu meziročně vyskočily o 8,2 % (odhad: +5,9 %, říjen: +6,5 %)

Meziměsíčně v listopadu tržby německých maloobchodních prodejců stouply o 2,6 %, čekal se 1,2% růst po 2,2% poklesu v...
Německo Maloobchod
Co musíte ráno vědět (2. prosince)
Co musíte ráno vědět (2. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. prosince)

Jak se dařilo světovým trhům na začátku prosince, jaké vyhlídky má americká i světová ekonomika a který zdroj energie...
Musíte vědět
Americké akciové indexy v úterý opět posouvaly rekordy, trh sází na…
Americké akciové indexy v úterý opět posouvaly rekordy, trh sází na…
včera v 22:00

Americké akciové indexy v úterý opět posouvaly rekordy, trh sází na vakcínu na covid-19

Akcie v USA zpevnily. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite zavřely na nových maximech. Investoři sázejí na brzkou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Kontrolní orgán Facebooku označil první sporně smazané příspěvky
včera v 21:25

Kontrolní orgán Facebooku označil první sporně smazané příspěvky

Nezávislá kontrolní rada ustavená společností Facebook poprvé přišla s případy, v nichž podle ní americký...
Facebook Americké akcie Sociální sítě
Skupina amerických zákonodárců představila balík pomoci ekonomice v…
Skupina amerických zákonodárců představila balík pomoci ekonomice v…
včera v 21:20

Skupina amerických zákonodárců představila balík pomoci ekonomice v objemu 908 miliard USD

Skupina amerických zákonodárců, v níž jsou zastoupeni demokraté i republikáni, představila návrh stimulačního balíku...
Americká ekonomika Podpora ekonomiky Spojené státy americké (USA)