Americké akcie ve čtvrtek výrazně oslabily. Investoři vstřebávali výsledky hospodaření firem a nepříznivé údaje z Číny
|

Americké akcie ve čtvrtek výrazně oslabily. Investoři vstřebávali výsledky hospodaření firem a nepříznivé údaje z Číny

Americké akcie do čtvrteční obchodní seance vstupovaly s výraznými ztrátami, které během většiny dne prohlubovaly. Náladu investorů podkopaly nepříznivé údaje z čínského průmyslu i nepřesvědčivé finanční výsledky některých firem. Výsledky hospodaření zveřejnily například McDonald's nebo zbrojovka Lockheed Martin. Po závěru trhů se přidaly také softwarová společnost Microsoft a největší světová síť kaváren Starbucks.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 1,07 % na 16 197,35 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,89 % na 1 828,46 bodu a technologický Nasdaq klesl o 0,57 % na 4 218,87 bodu. V červených číslech uzavřelo všech deset hlavních sektorů amerického trhu. Nejvíce odepisovaly finanční tituly a sektor základních materiálů, nejméně, kolem sedmi desetin procenta, ztratil sektor služeb.

Americké akcie (23. ledna 2014)

"Globální výhled pro rok 2014 vypadá velmi slibně, některé jednotlivé regiony však investory znepokojují," říká hlavní tržní stratég společnosti Lindsey Group Peter Boockvar. "Nejvíce obav aktuálně pramení ze situace na rozvíjejících se trzích, které by v následujících měsících měly plnit funkci motoru světového hospodářského růstu."

Nejdůležitější čtvrteční události na americkém trhu:

Výsledková sezóna

  • Výsledky McDonald's ve 4Q2013: Zisk na akcii 1,40 USD (odhad: 1,39 USD), tržby: 7,09 miliardy USD (odhad: 7,11 miliardy USD). Akcie +0,46 %.
  • Výsledky Lockheed Martin ve 4Q2013: Očištěný zisk na akcii 2,38 USD (odhad: 2,11 USD), tržby: 11,5 miliardy USD. Akcie -3,93 %.
  • Výsledky Union Pacific ve 4Q2013: Zisk na akcii 2,55 USD (odhad: 2,49 USD), tržby: 5,63 miliardy USD (odhad: 5,57 miliardy USD). Akcie +3,34 %.
  • Výsledky Microsoft ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,78 USD (odhad: 0,68 USD), tržby: 24,52 miliardy USD (odhad: 23,67 miliardy USD). Akcie v řádném obchodování +0,35 %, v after-marketu posilovaly o více než 3 %.
  • Výsledky Starbucks ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,71 USD (odhad: 0,69 USD), tržby: 4,24 miliardy USD (odhad: 4,3 miliardy USD). Akcie v řádném obchodování -0,29 %, v after-marketu posilovaly o více než procento.

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce oslabily akcie provozovatele platebních karet American Express (-2,15 %), výrobce letadel Boeing (-2,12 %), společnosti Visa (-2,03 %) a chemického gigantu DuPont (-2,02 %). O více než procento naopak posílily cenné papíry mobilních operátorů AT&T (+1,38 %) a Verizon (+1,12 %).

Hvězdou indexu S&P 500 se ve čtvrtek navzdory nepříznivému sentimentu staly akcie poskytovatele streamovaného videa Netflix (+16,48 %), kterým se dařilo v reakci na čtvrtletní finanční výsledky, jež společnost zveřejnila ve středu po závěru trhů. Firma za poslední čtvrtletí minulého roku vydělala 48 milionů dolarů neboli 0,79 USD na akcii (odhad: 0,65 USD, loni: 0,13 USD na akcii) při tržbách 1,18 miliardy USD (odhad: 1,17 miliardy USD, loni: 945 milionů USD). Společnost uvedla, že za růstem její ziskovosti stojí zejména rostoucí počet předplatitelů streamovaného videa. Ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku společnosti přibylo 2,33 milionu nových zákazníků a Netflix očekává, že v prvním čtvrtletí tohoto roku se jejich řady rozrostou o dalších 2,25 milionu předplatitelů z USA a 1,6 milionu ze zaoceánských trhů.

Již ve středu po závěru trhů zveřejnila čtvrtletní finanční výsledky také internetová aukční síň eBay (ve čtvrtek v řádném obchodování +0,97 %). Společnost vykázala za poslední čtvrtletí minulého roku upravený zisk na akcii 0,81 USD (odhad: 0,80 USD) při tržbách 4,53 miliardy USD (odhad: 4,55 miliardy USD). Investory ale kromě výsledků zaujalo také vyjádření aktivistického investora Carla Icahna, který navrhl, aby byl od aukční síně eBay odštěpen platební systém PayPal, jehož převzetí firma dokončila v roce 2002. Společnost eBay k Icahnovu návrhu uvedla, že si ráda vyslechne názory všech svých akcionářů, ale domnívá se, že většina investorů preferuje současnou situaci, kdy je PayPal součástí firmy. "Návrh Carla Icahna ignoruje všechny synergie, které ze spojení těchto dvou společností vyplývají," řekl ve čtvrtek v rozhovoru pro CNBC ředitel eBay John Donahoe. Icahn podle něj aktuálně ovládá 0,82 % eBay. Platební systém PayPal začíná v rámci společnosti eBay získávat zásadní postavení, v posledním čtvrtletí minulého roku se na tržbách firmy podílel 41 % a podle některých analytiků brzy pokoří 50% hranici. Počet uživatelů PayPalu za poslední tři měsíce vzrostl o 16 % na 143 milionů. Ve čtvrtek také došlo k dvojí revizi investičního doporučení na akcie eBay. Analytici ze společnosti Stifel snížili doporučení na "hold" z "buy" a analytici ze Susquehanna Financial na "neutral" z "positive".

Spolu s rostoucími cenami zlata ve čtvrtek posilovaly i akcie těžařů. Zdražovaly cenné papíry společnosti Barrick Gold (+2,71 %) i Newmont Mining (+3,20 %). Zlato ve čtvrtek zdražilo o 27 dolarů na 1 262 USD za trojskou unci.

Nevydařenou obchodní seancí si naopak prošly akcie výrobce potravinových produktů Herbalife (-10,35 %), které dolů stáhl komentář massachusettského senátora Edwarda Markeyho, který řekl, že by americké úřady měly důkladně prověřit obchodní model společnosti. Herbalife dlouhodobě kritizuje také aktivistický investor Bill Ackman, který tvrdí, že se jedná o "obrovskou pyramidu", a dlouhodobě spekuluje na výrazný pokles ceny akcií firmy.

Akcie sociální sítě Facebook (-1,53 %) ve čtvrtek oslabily přibližně o procento a půl, a pokračovaly tak v sestupu z historického maxima 59,31 USD, na nějž se dostaly ve středu krátce po zahájení obchodování.

Po závěru trhů zveřejnily čtvrtletní výsledky svého hospodaření softwarová společnost Microsoft a světově největší síť kaváren Starbucks.

Společnost Microsoft (v řádném obchodování +0,35 %) vykázala za poslední čtvrtletí minulého roku čistý zisk 6,56 miliardy USD neboli 0,78 USD na akcii (odhad: 0,68 USD na akcii, loni: 0,76 USD na akcii) při tržbách 24,52 miliardy USD (odhad: 23,67 miliardy USD, loni: 21,46 miliardy USD). Akcie Microsoft v after-marketu rostly o více než 3 %.

Výsledky Microsoft ve 4Q2013

Starbucks (v řádném obchodování -0,29 %) dosáhl ve 4Q2013 zisku 540,7 milionu USD neboli 0,71 USD na akcii (odhad: 0,69 USD na akcii, loni: 0,57 USD na akcii, meziročně +25 %) při tržbách 4,24 miliardy USD (odhad: 4,3 miliardy USD, loni: 3,79 miliardy USD, meziročně +12 %). Akcie Starbucks v after-marketu v reakci na výsledky po úvodním poklesu posilovaly o více než procento.

Výsledky Starbucks ve 4Q2013

Apple podle informací listu The Wall Street Journal letos představí dva nové telefony s displejem s větší úhlopříčkou než 5 palců. De facto to znamená, že Apple uznává, že tak dlouho nereagovat na trend takzvaných "phabletů" byla chyba. Samsung svůj 5,3palcový model Galaxy představil již v roce 2011.

Dolar oslabil vůči euru i jenu. Ceny ropy se vyvíjely smíšeně

Dolar se ve čtvrtek vůči euru dostal na nejslabší hodnotu za poslední týden. Jednotnou evropskou měnu podpořily hlavně solidní údaje o hospodářském vývoji v eurozóně. Na týdenní maximum vůči dolaru vystoupil i švýcarských frank, který těžil z nové regulace ve Švýcarsku, podle které budou muset tamní banky držet více kapitálu.

Eurodolar zahajoval na hladině 1,354 a po celodenním posilování eura se dolar kolem desáté hodiny obchodoval těšně pod 1,370 EUR/USD.

Americké měně se nedařilo ani v páru s japonským jenem. Dolar vůči němu oslabil ze 104,60 USD/JPY až pod 103,20 USD/JPY.

Světové ceny ropy se ve čtvrtek vyvíjely smíšeně. Zatímco severoamerická lehká ropa WTI po zprávě o propadu zásob topného oleje stoupla na zhruba týdenní maximum, severomořský Brent kvůli nepříznivým údajům z čínského průmyslu oslabil. Trh ale celkově dále podporuje výhled silnějšího růstu globální ekonomiky a s tím spojený výhled vyšší poptávky po ropě. Brent nakonec zlevnil o více než půl procenta na 107,60 USD za barel.

Severoamerická lehká ropa WTI zahajovala na ceně 96,60 USD za barel a po intradenním posunu až k hladině 97,80 USD za barel, maximum od začátku letošního roku, se kolem desáté hodiny obchodovala za 97,30 USD za barel. Cenu ropy WTI ve čtvrtek mimo jiné podpořilo i zahájení provozu na jižní větvi ropovodu Keystone XL. Tato větev spojuje klíčové a dlouho přeplněné překladiště ropy Cushing v Oklahomě s rafineriemi na pobřeží Mexického zálivu.

Silnou rally investorům na komoditním trhu předvedlo zlato, které ve čtvrtek zdražilo o více než dvě procenta neboli 27 dolarů na 1 262 USD za trojskou unci

Zdroj: ČTK, CNBC
Co musíte ráno vědět (16. prosince)
Co musíte ráno vědět (16. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (16. prosince)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a ve Spojených státech, jak pokročilo jednání o obchodu mezi USA a Čínou...
Musíte vědět
Odbory vyzvaly zaměstnance německého skladu Amazonu ke stávce
včera v 18:11

Odbory vyzvaly zaměstnance německého skladu Amazonu ke stávce

Německý odborový svaz Verdi vyzval pracovníky logistického centra americké společnosti Amazon v Bad Hersfeldu k...
Amazon Německo
ČNB podle analytiků nechá ve středu úrokové sazby beze změny
včera v 13:16

ČNB podle analytiků nechá ve středu úrokové sazby beze změny

Bankovní rada České národní banky nechá na zasedání ve středu 18. prosince úrokové sazby beze změny, shodují se...
ČNB Centrální banky Úrokové sazby
Madridská konference o změnách klimatu skončila bez výsledku, diskuse…
včera v 12:38

Madridská konference o změnách klimatu skončila bez výsledku, diskuse byla odložena

Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu v neděli skončila bez shody o základních problémech, přestože...
Ekologie a životní prostředí Politika
Firmy v ČR přibývají rychleji než lidé, je jich 47 na člověka
včera v 11:11

Firmy v ČR přibývají rychleji než lidé, je jich 47 na člověka

V ČR přibývají firmy rychleji než obyvatelé. V loňském roce na každých 1 000 obyvatel připadalo 46,6 firmy, aktuálně...
Byznys a podnikání Česká republika
ČEZ: Brexit oslabí státy EU, které provozují jaderné elektrárny
včera v 10:02

ČEZ: Brexit oslabí státy EU, které provozují jaderné elektrárny

Odchod Velké Británie z Evropské unie podle společnosti ČEZ oslabí jaderný blok, tedy skupinu států v unii, které...
ČEZ Energetika Jaderná energetika
Škoda Auto: Zpoždění brexitu představuje ohrožení investic a míst
včera v 08:24

Škoda Auto: Zpoždění brexitu představuje ohrožení investic a míst

Jakékoli další zpoždění v rozhodovacím procesu o brexitu představuje ohrožení investic a pracovních míst v...
Auta Volkswagen Spojené království
Čeští exportéři: Vývoz do Británie letos i přes nejasnosti s brexitem…
včera v 07:21

Čeští exportéři: Vývoz do Británie letos i přes nejasnosti s brexitem rostl

Čeští exportéři letos své obchody do Británie navzdory odkládání brexitu posílili. Export se sice vyvíjel...
Česká republika Česká ekonomika Spojené království
CITIC Europe Holdings má nového šéfa
14. 12. 2019 15:54

CITIC Europe Holdings má nového šéfa

Předsedou představenstva CITIC Europe Holdings se stal Cchaj Chua-siang, který je také předsedou dozorčí rady celé...
Čína Management
Klimatická konference v Madridu pokračuje, dohoda zatím není
14. 12. 2019 14:46

Klimatická konference v Madridu pokračuje, dohoda zatím není

Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu pokračuje, přestože měla v pátek skončit. Účastnické státy se...
Ekologie a životní prostředí
Kvůli korupční kauze se v Alžírsku zastavila montáž aut VW
14. 12. 2019 14:31

Kvůli korupční kauze se v Alžírsku zastavila montáž aut VW

Montáž vozů německého koncernu Volkswagen byla v Alžírsku pozastavena, důvodem je protikorupční vyšetřování šéfa...
Afrika Volkswagen Korupce
Rakouská centrální banka snížila odhad růstu HDP v příštím roce o půl…
14. 12. 2019 10:37

Rakouská centrální banka snížila odhad růstu HDP v příštím roce o půl procentního bodu

Rakouská centrální banka (ONB) snížila odhad růstu domácí ekonomiky v příštím roce o půl procentního bodu na 1,1 %....
Rakousko Centrální banky Hospodářský růst
GM investuje do závodu v Missouri 1,5 miliardy USD
14. 12. 2019 09:54

GM investuje do závodu v Missouri 1,5 miliardy USD

Americká automobilka General Motors (GM) investuje v závodě v Missouri 1,5 miliardy USD do výroby středně velkých...
Auta Spojené státy americké (USA)
Rozhodnutí Volkswagenu o novém závodě v Turecku bude nejdříve v únoru
14. 12. 2019 08:14

Rozhodnutí Volkswagenu o novém závodě v Turecku bude nejdříve v únoru

Automobilka Volkswagen se rozhodla věnovat více času rozhodnutí o výstavbě nové továrny v Turecku. Konečné rozhodnutí...
Volkswagen Auta Turecko
Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl
Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl
13. 12. 2019 22:30

Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl

Akcie ve Spojených státech v pátek v reakci na zprávu, že Peking a Washington dojednaly první fázi obchodní dohody,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská banka Popolare di Bari byla umístěna pod zvláštní správu
13. 12. 2019 22:12

Italská banka Popolare di Bari byla umístěna pod zvláštní správu

Italská centrální banka umístila kvůli rostoucím kapitálovým ztrátám pod zvláštní správu družstevní banku Popolare di...
Itálie Evropské banky
Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden…
Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden…
13. 12. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden stouply zhruba o procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování výrazně v plusu, když je nahoru poslalo oznámení, že Spojené...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Účastníci konference OSN o klimatu se zatím nedohodli
13. 12. 2019 17:40

Účastníci konference OSN o klimatu se zatím nedohodli

Navzdory tomu, že v pátek má v Madridu skončit dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu (COP25), ještě odpoledne...
Světová ekonomika Ekologie a životní prostředí Politika
Světová banka získá rekordních 82 miliard dolarů pro chudé země
13. 12. 2019 17:23

Světová banka získá rekordních 82 miliard dolarů pro chudé země

Světová banka dostala příslib rekordních 82 miliard dolarů na podporu nejchudších států světa. V příštích třech...
Chudoba Banky
Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, i jeden do Prahy
13. 12. 2019 17:05

Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, i jeden do Prahy

Italská letecká společnost Alitalia v pátek kvůli jednodenní stávce svých zaměstnanců zrušila přes 350 letů, včetně...
Itálie Doprava Odbory