Největší čínský producent vzácných kovů získal 9 menších těžařů

Čínská vláda pokračuje v plánované konsolidaci sektoru těžby vzácných kovů. Největší čínský producent vzácných kovů Inner Mongolia Baotou Steel Rare Earth Group získal devět regionálních těžebních společností. Vzácné kovy se používají v široké škále sektorů, včetně zbrojního nebo při výrobě vyspělé elektroniky, a Čína má na globální produkci vzácných kovů podíl více než 90 %.
Baotou Rare Earth v prohlášení vydaném pro šanghajskou akciovou burzu uvedla, že podepsala dohodu s vládou Vnitřního Mongolska o převzetí devíti těžařských firem. Podle dohody Baotou Rare Earth obdrží bez poplatku podíl 51 % v každé ze společností.
Od roku 2010 se Čína snaží posílit dohled nad odvětvím. Zavedla nové přísné produkční a vývozní kvóty, posílila ekologické standardy a zasáhla proti pašování, které bylo kdysi zdrojem téměř třetiny dodávek vzácných kovů na mezinárodní trhy. Snaží se také sloučit doly a dostat je pod kontrolu malého počtu státních producentů, napsala agentura Reuters.
Omezení vývozu vzácných kovů z Číny vyvolalo prudký růst cen, ale také obchodní spory. Spojené státy, Japonsko a Evropská unie si již na snahu Číny o kontrolu sektoru stěžovaly u Světové obchodní organizace (WTO). Podle nich se Čína omezením vývozu snaží zvýšit cenu těchto strategických kovů a získat konkurenční výhodu.
Zdroj: ČTK
Aktuality
