Inflace v České republice v říjnu stagnovala na 0,7 %

Inflace v České republice v říjnu stagnovala na zářijové hodnotě 0,7 %, jak se očekávalo. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,2 %, rovněž v souladu s odhady, které počítaly s růstem mezi 0,1 a 0,2 %.
"Spotřebitelské ceny se v říjnu oproti září zvýšily o 0,2 %, a to především v důsledku zvýšení cen sezónního oblečení a obuvi. To rozhodně nebylo nijak malé. Zdá se, že právě tyto dvě položky reagují na slabou korunu v posledním roce asi nejvíce. Ostatní zboží a služby včetně pohonných hmot tentokrát s čísly příliš nezamíchaly. Navzdory rapidnímu propadu cen ropy na světových trzích, ceny u čerpacích stanic v ČR reagovaly v posledním měsíci jen velmi opatrně," okomentoval zprávu Petr Dufek, analytik z ČSOB.
"Meziroční inflace sledovaná centrální bankou setrvala podle očekávání na zářijových 0,7 %. Je to stále výrazně pod inflačním cílem a aktuálně i jednu desetinu pod nejnovější prognózou centrální banky prezentovanou v uplynulém týdnu," poukázal Dufek.
"V nejbližších měsících by inflaci měly už konečně pozitivně ovlivnit i levnější pohonné hmoty. Předpokládáme proto, že se inflace udrží ještě chvíli pod hranicí jednoho procenta, což by nemělo centrální bance přidělávat vrásky na čele. Nakonec jde o pozitivní nákladový šok, který je pro českou ekonomiku jako čistého importéra energetických surovin jen pozitivní. Mírný posun nahoru zaznamená inflace až na začátku příštího roku, kdy se již nedá počítat s tak výrazným zlevněním elektrické energie pro domácnosti. Nicméně i tak inflace zůstane po celý rok pod cílem ČNB a bude se tak příznivě podílet na zlepšování reálné finanční situace českých domácností," dodal Dufek.
"Jako mírně negativní z hlediska růstu inflace během následujících měsíců se nám jeví pokračující stagnace jádrové inflace (již třetí měsíc v řadě v blízkosti 1,0 %), která indikuje spíše pozvolnější růst domácích inflačních tlaků vlivem probíhajícího oživení české ekonomiky. S ohledem na riziko dalšího zhoršení vývoje v eurozóně a s tím souvisejícího možného pokračujícího růstu zahraničních dezinflačních tlaků lze usuzovat, že česká inflace se ani koncem příštího roku nepřehoupne přes 2% cíl České národní banky. Je tak vysoce pravděpodobné, že ČNB nepřistoupí k zahájení ukončování režimu devizových intervencí dříve než začátkem roku 2016 (tj. koruna vůči euru nad 27 EUR/CZK minimálně po celý příští rok), přičemž rizika jsou spíše ve prospěch dalšího odsunutí exitu hlouběji do roku 2016," okomentoval zprávu Jan Šedina, analytik z České spořitelny.
Meziměsíční růst spotřebitelských cen v oddíle odívání a obuv způsobilo zvýšení cen oděvů o 2,1 % a obuvi o 7,9 %. V oddíle alkoholické nápoje a tabák vzrostly ceny piva o 1,0 %, lihovin a tabáku shodně o 0,3 %, zatímco ceny vína klesly o 1,4 %. V oddíle bydlení se zvýšily ceny čistého nájemného o 0,3 % a ceny tuhých paliv o 0,7 %. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje byly v říjnu vyšší než v září zejména ceny chleba o 1,2 %, vajec o 4,3 %, mléka o 2,5 %, jogurtů o 4,6 %, olejů a tuků o 1,6 %, nečokoládových cukrovinek o 2,7 %.
Na snižování celkové úrovně spotřebitelských cen v říjnu působil zejména pokles cen v oddíle doprava v důsledku snížení cen pohonných hmot o 0,5 %. Pokles cen v oddíle rekreace a kultura ovlivnilo zejména snížení cen dovolených s komplexními službami o 0,9 %. Z potravin klesly především ceny běžného pečiva o 3,1 %, cukru o 2,7 %, čokolády a čokoládových výrobků o 3,1 %. Ceny zeleniny byly nižší o 1,7 %, z toho ceny brambor klesly o 14,3 %. Ceny ovoce klesly o 0,3 % především vlivem poklesu cen citrusů o 17,6 %.
Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,2 %, ceny služeb se meziměsíčně nezměnily.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v říjnu stejně jako v září o 0,7 %. Vývoj cen v jednotlivých oddílech spotřebního koše byl však v říjnu rozdílný. Zrychlení meziročního cenového růstu nastalo především v oddíle doprava, kde ceny pohonných hmot vzrostly o 1,7 % (v září o 0,2 %). Důvodem byl jejich vyšší meziměsíční pokles v říjnu 2013 než v říjnu 2014. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje zrychlil meziroční růst cen v říjnu zejména u ryb na 1,5 % z 0,4 % v září, vajec na 15,5 % ze 13,6 % v září, mléka na 6,5 % ze 4,6 % v září, jogurtů na 11,5 % z 8,8 % v září. Ceny ovoce byly vyšší o 9,1 % (v září o 2,4 %) vlivem zvýšení cen peckovin a bobulovin o 12,9 % (v září pokles o 0,6 %). U zeleniny klesly ceny v říjnu o 2,1 % (v září o 1,0 %). Důvodem byl především pokles cen brambor v říjnu o 46,5 % (v září o 34,7 %). Ceny chleba vzrostly o 0,4 % z poklesu o 0,6 % v září. V oddíle odívání a obuv zrychlil růst cen vlivem zvýšení cen obuvi v říjnu o 6,4 % (ze 3,9 % v září). Naopak v oddíle alkoholické nápoje a tabák došlo ke zpomalení meziročního cenového růstu vlivem nižšího růstu cen u alkoholických nápojů o 1,5 % v říjnu (v září o 3,4 %). V oddíle rekreace a kultura se prohloubil pokles cen zařízení pro příjem, záznam a reprodukci obrazu i zvuku na -9,6 % v říjnu z -7,6 % v září.
Největší vliv na meziroční růst spotřebitelských cen měly ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Druhý v pořadí vlivu na výši celkové hladiny spotřebitelských cen byl (i přes zpomalení svého meziročního růstu v říjnu) oddíl ostatní zboží a služby, kde ceny pojištění byly vyšší o 3,0 % a ceny finančních služeb o 5,2 %.
Na snižování meziročního cenového růstu působil pokles cen v oddíle bydlení vlivem poklesu cen elektřiny o 10,2 %. Ceny zemního plynu se zvýšily o 2,4 %, čistého nájemného o 1,0 %, vodného o 3,4 %, stočného o 3,2 %, tepla a teplé vody o 0,7 %. Meziroční pokles cen pokračoval v oddíle pošty a telekomunikace v důsledku snížení cen telefonických a telefaxových služeb o 2,0 % a mobilních telefonů o 17,6 %.
Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,4 % a ceny služeb o 1,2 %. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení imputovaného nájemného byl meziročně 100,6 %.
Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v říjnu 0,5 %.
Zdroj: ČSÚ
Aktuality
