Sedmi zemím eurozóny hrozí, že nedodrží rozpočtová pravidla

Sedmi zemím eurozóny hrozí, že v příštím roce nedodrží unijní rozpočtová pravidla. Oznámila to v pátek Evropská komise po prověrce rozpočtových plánů většiny zemí platících společnou evropskou měnou. V případě Belgie, Francie a Itálie komise situaci znovu posoudí v březnu příštího roku. Dalšími zeměmi, kde mohou nastat potíže, jsou Malta, Portugalsko, Rakousko a Španělsko.
V pěti případech, včetně Slovenska, komise národní představu o rozpočtu na příští rok shledala v souladu s pravidly Paktu stability a růstu. Rozpočtové plány čtyř zemí jsou "v zásadě v souladu". Už koncem října Evropská komise (EK) oznámila, že žádný z předložených rozpočtových plánů unijní pravidla neporušuje závažným způsobem. Komise nezkoumala Řecko a Kypr, u kterých stále platí speciální záchranné programy.
"Na počátku března rozhodneme, zda jsou potřeba další kroky. Tehdy budeme mít jasnější obrázek, zda vlády realizují své reformní závazky," řekl v pátek novinářům eurokomisař pro ekonomické a finanční záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici.
Země platící eurem musely své plány na podobu rozpočtu 2015 komisi předložit k 15. říjnu. S Bruselem, Paříží i Římem komise v minulých týdnech vedla intenzivní jednání.
Podle páteční tiskové zprávy se tyto země na nejvyšší vládní úrovni zavázaly na počátku příštího roku přijmout a realizovat strukturální reformy, které posílí růst. Ve střednědobém horizontu to má zlepšit udržitelnost veřejných financí. Itálii a Belgii by jinak mohlo hrozit disciplinární řízení a Francii - druhé největší ekonomice bloku - pokuta, protože disciplinární řízení už s ní je vedené.
Podle místopředsedy komise pro euro Valdise Dombrovskise poslaly tři země evropské komisi dopisy, ve kterých se k příslušným reformám zavázaly.
Eurokomisař Moscovici v pátek také ocenil, že společný rozpočtový deficit prověřovaných 16 zemí eurozóny, založený na jejich vlastních podkladech, by měl letos klesnout na 2,6 % hrubého domácího produktu (HDP) a v příštím roce na 2,2 %.
Komise sama ve své podzimní ekonomické předpovědi očekává pro rok 2015 hodnotu 2,4 %. Pod požadovaná tři procenta se agregovaný deficit dostal od počátku krize v roce 2008 poprvé v roce 2013.
V zásadě se nemění poměr zadlužení těchto zemí k HDP, podle předložených rozpočtových plánů by mělo být letos na úrovni 92,5 %. Komise v předpovědi uvádí o trochu vyšší čísla a nárůst z letošních 93,1 % na 93,6 % v roce 2015.
Zdroj: ČTK