Ukrajina je na pokraji bankrotu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's podruhé za tři týdny srazila úvěrové hodnocení Ukrajiny, a to o jeden stupeň hlouběji do podřadné kategorie C. Konstatovala přitom, že politická situace v zemi se podstatně zhoršila a nebezpečí bankrotu se zvýšilo. Varovala rovněž, že by rating mohla znovu zhoršit.
Standard & Poor's nyní hodnotí schopnost Ukrajiny splácet své dlouhodobé devizové závazky známkou CCC. Je to o stupeň nižší hodnocení než předchozí hodnocení CCC+ vydané na konci ledna. Výhled je nadále negativní, což odráží názor, že Ukrajina si musí zajistit finanční prostředky, aby se vyhnula státnímu bankrotu.
"Snížení odráží náš názor, že politická situace na Ukrajině se podstatně zhoršila. Domníváme se, že to zvyšuje nejasnost ohledně pokračujícího poskytování ruské finanční podpory v průběhu roku 2014, a představuje to zvýšené riziko pro správu státního dluhu," uvedla S&P podle agentury Reuters. "Myslíme si, že budoucnost současného ukrajinského vedení je nyní nejistější než kdykoli jindy od začátku protestů v listopadu 2013," sdělila také.
Negativní výhled znamená, že existuje pravděpodobnost minimálně jedna ku třem, že by agentura v příštích 12 měsících mohla přistoupit k dalšímu snižování ukrajinských ratingů.
"Ukrajinská ekonomika má dlouhodobé strukturální problémy, které souvisejí s několika faktory. Jde o vysokou závislost na dovozech zemního plynu a jaderného paliva z Ruska, které doprovází slabá schopnost vyvážet - průmysl se potýká s poklesem cen oceli (jeden z hlavních exportních artiklů) a zemědělství, které kdysi bylo chloubou Ukrajiny, nevyužívá plně svůj potenciál. Podle zprávy Světové banky by potřebovalo v mnoha směrech modernizovat a k lepším výkonům by přispěla větší jistota v majetkových právech vlastníků. Dalším dlouhodobým problémem je emigrace kvalifikované pracovní síly. Pokud se nic nezmění, odhaduje Světová banka, že do 20 let zmizí z trhu práce dalších 15 % pracovníků," vysvětluje situaci, v které se ukrajinská ekonomika nachází, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny Jan Bureš.
Kvůli řadě strukturálních problémů si Ukrajina musí dlouhodobě na běžné hospodaření půjčovat v zahraničí, má hluboké schodky běžného účtu a vysoký krátkodobý dluh. To v kombinaci s relativně nízkými devizovými rezervami tlačí ukrajinskou vládu permanentně do jednání o zahraniční pomoci. A to buď s tandemem MMF/EU, nebo s Ruskem.
"V ročním horizontu bude na pokrytí splatného zahraničního dluhu a deficitu běžného účtu Ukrajina odhadem potřebovat okolo 70 miliard USD. Devizové rezervy přitom dosahují pouze necelých 18 miliard USD. Bez dohody s jednou nebo s druhou stranou tak reálně hrozí, že Ukrajina nebude své zahraniční závazky schopna splatit," doplňuje Bureš.
Ukrajinská centrální banka si podle něj ve světle posledních událostí nemohla dovolit držet fixní měnový kurz - devizové rezervy se jí velice rychle tenčily. "Pokud se situace v dohledné době nezklidní a bude reálně hrozit, že se Ukrajina nedohodne s MMF ani s Ruskem, mohou ztráty hřivny nabírat na síle a na Ukrajině pokročí dolarizace ekonomiky," dodává Bureš.
Ekonomicky může pocítit nejvíce ukrajinské problémy Rusko, pro které je Kyjev jedním z největších odběratelů zemního plynu. Evropská unie je pro Ukrajinu spíše vývozní destinací.
Mezi samotnými Ukrajinci se začíná šířit nejistota, o čemž svědčí rostoucí snaha lidí dostat se ke svým penězům. "Ve velkém vybírají z bankomatů," potvrdila Ingrid Krenn-Ditzová, mluvčí Raiffeisenbank International serveru, iDnes.cz. Několik bank kvůli protestům v posledních dnech ani neotevřelo, například Sberbank dočasně uzavřela tři kyjevské pobočky. Kurz hřivny v reakci na pokračující politickou a ekonomickou nejistotu prudce oslabuje k americkému dolaru.
Na Ukrajině se ale rýsuje naděje na dohodu. Ta by po jednání evropských ministrů zahraničí s opozicí a vládou měla být podepsána v pátek.
Zdroj: ČTK, iDnes.cz
Aktuality
