US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Země G20 se dohodly na podpoře ekonomického růstu. Budou sdílet informace o bankovních účtech a bojovat s neplatiči daní, mladým trhům ale prý pomáhat nebudou

Ministři financí a představitelé centrálních bank skupiny 20 největších ekonomik světa (G20) se dohodli na podpoře ekonomického růstu. V příštích pěti letech chtějí zvýšit globální hrubý domácí produkt o další více než dva biliony USD. Díky vyššímu růstu by mohly vzniknout desítky milionů pracovních míst. Země rovněž zavedou přísnější pravidla zdanění nadnárodních firem. Vyplývá to z komuniké zveřejněného na závěr dvoudenního zasedání.

"Budeme rozvíjet ambiciózní, ale realistické politiky s cílem zvýšit celkový HDP v příštích pěti letech o více než dvě procenta nad trajektorii odvozenou ze současných politik," píše se v prohlášení. Australský ministr financí Joe Hockey k tomu dodal, že je to vůbec poprvé, co se skupina dohodla na konkrétních číslech, kterých chce dosáhnout.

V roce 2012 světový HDP dosáhl zhruba 72 bilionů USD. Stanovený cíl pro zrychlení ekonomického růstu odpovídá zhruba loňskému HDP osmé největší ekonomiky světa, Ruska.

Skupina zatím nemá přesný plán, jak by jednotlivé země měly k růstu přispět. Měly by nyní začít pracovat na akčním plánu a růstové strategii, které představí na dalším zasedání představitelů G20 v listopadu v Brisbane. K růstu mají přispět různá opatření, jako podpora investic a obchodu a strukturální reformy.

Dohoda na určitém cíli je pro skupinu krokem vpřed. V minulosti se členové G20 nebyli schopní dohodnout na cílech fiskální politiky či výši bilance běžného účtu. Je to také velká změna vzhledem k předchozím jednáním, kdy se debata točila kolem toho, zda se dále zaměřit na růst, nebo rozpočtové úspory.

Setkání nepřineslo žádné určité závazky pomoci rozvíjejícím se zemím kvůli nestabilitě na jejich finančních trzích, která souvisí s rozhodnutím centrální banky USA začít postupně omezovat svá stimulační opatření. Země se pouze dohodly, že by měly spolu jednat o svých krocích a spolupracovat, aby jejich rozhodnutí neměla negativní dopad na jiné země.

Ministři se rovněž shodli, že je potřeba vytvořit přísnější pravidla pro přeshraniční zdanění firem, aby se zaplnila mezera, která umožňuje nadnárodním firmám jako Starbucks, Google, Apple či Amazon.com vyhýbat se placení daní. Skupina schválila soubor společných norem o sdílení informací o bankovních účtech a automatické výměně informací mezi členy, které mají vstoupit v platnost do konce roku 2015.

Finanční trhy se obávaly možných sporů mezi rozvinutými a rozvíjejícími se ekonomikami. Nic však nenaznačuje, že by víkendové setkání v pondělí trhy rozkolísalo.

Zdroj: ČTK

Světová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně