Italský guvernér vyzval banky k důraznému řešení špatných úvěrů

Italské banky by měly být ambicióznější v přístupech ke zbavování se nesplácených úvěrů bez pomoci státu. Řekl to guvernér italské centrální banky Ignazio Visco a podpořil přitom kroky některých bank v tomto směru.
Itálie v restrukturalizaci svých bank zaostává za Španělskem nebo Irskem, protože si kvůli napjatému rozpočtu nemůže dovolit financovat jejich sanaci ze státních peněz.
Řím tak povzbuzuje domácí banky, aby se snažily o ozdravení v rámci soukromého sektoru. Dvě přední italské banky Intesa Sanpaolo a UniCredit už jednají s americkou investiční společností KKR o založení fondu, do nějž by přešla část jejích špatných úvěrů, řekl agentuře Reuters dobře informovaný zdroj. Milánská investiční banka Mediobanca uvažuje o založení fondu pro špatné úvěry malých bank, které nemají dostatek kapitálu.
"Kroky, které řada bank podniká k racionalizaci správy nesplácených úvěrů tím, že vytváří zvlášť k tomu určené struktury, jdou správným směrem," řekl Visco ve vystoupení na finanční konferenci v Římě. "Neměly by se vylučovat ambicióznější zásahy po zvážení, zda jsou kompatibilní s pravidly EU," dodal.
Další podrobnosti guvernér neuvedl. Podle mluvčího centrální banky tím ale mínil iniciativy v rámci soukromého sektoru nebo možná partnerství mezi veřejným a soukromým sektorem.
Banky v eurozóně nyní musí razantněji očišťovat své bilance od pochybných aktiv, aby se připravily na hloubkovou kontrolu Evropské centrální banky. Ta za jejich zdraví letos převzala odpovědnost v rámci kroků EU k bankovní unii.
Viceguvernér italské centrální banky Salvatore Rossi uvedl, že napjaté italské veřejné finance neumožňují Itálii následovat příkladu Španělska, které převzalo problémová aktiva domácích bank do veřejné "špatné banky". Španělsko na to ale od eurozóny dostalo 100 miliard eur.
Zdroj: ČTK
Aktuality
