US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Americké akcie v pondělí výrazně posílily a zkorigovaly část pátečních ztrát

Investoři ve Spojených státech s úlevou přijali fakt, že napětí na Krymu po referendu polevilo a situace se obešla bez násilností. Index Dow přidal přes 180 bodů. Náladu na trhu podpořila také solidní americká makrodata v čele s překvapivě silným růstem průmyslové výroby.

Redakce IW
Redakce IW
17. 3. 2014 | 21:00
Americké akcie

Index Dow posílil o 1,13 % na 16 247,22 bodu, S&P 500 přidal 0,96 % na 1 858,81 bodu a Nasdaq narostl o 0,81 % na 4 279,95 bodu. Růstem zahájily týden všechny hlavní akciové sektory, nejvíce se dařilo technologickým a průmyslovým společnostem, nejnižší růst zaznamenaly sektor základních materiálů, síťové odvětví a telekomunikační společnosti.

"Minulý týden jsme si zvykli na trh, který do cen promítá nejhorší možný scénář," uvedl Art Hogan, tržní stratég z Wunderlich Securities. Tím byla možnost propuknutí násilností a vojenského konfliktu po referendu na Krymu. "Trh se uklidnil, protože ačkoli situace je stále otevřená, investorům k relativnímu klidu stačí, že se naplnil základní scénář," doplnil Joe Kinahan z TD Ameritrade, který upozornil na pokles indexu volatility o téměř 13 %.

Trh bude sledovat, jak ve středu dopadne dvoudenní zasedání měnového výboru americké centrální banky. Žádný odklon od strategie postupného omezování nákupů dluhopisů se nečeká, Fed by ale mohl naznačit, kdy začne zvyšovat úrokové sazby.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

  • Průmyslová výroba ve Spojených státech v únoru vzrostla o 0,6 %, čekal se růst o 0,1 % po lednovém poklesu. Využití kapacit vzrostlo na 78,8 % ze 78,5 %, čekal se pouze mírnější nárůst na 78,6 %.
  • Index cen domů NAHB v březnu vzrostl na 47 bodů z 46 bodů v únoru. Trh očekával růst na 50 bodů.
  • Index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State index) v březnu roste na 5,61 bodu z 4,48 bodu v únoru (odhad: 7 bodů).
  • Americký prezident Barack Obama v pondělí předstoupil před novináře s krátkým prohlášením ohledně zaváděných sankcí na Ukrajině. Evropská unie omezí cesty a zmrazí majetek 21 lidem, Spojené státy jedenácti. USA mimo jiné uvalily sankce na bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, ruského vicepremiéra Dmitrije Rogozina, krymského premiéra Sergeje Aksjonova, předsedkyni horní komory ruského parlamentu Valentinu Matvijenkovou a poradce ruského prezidenta Vladislava Surkova a Sergeje Glazjeva.
  • Automobilka General Motors svolává dalších 1,55 milionu aut. Nové stahování vozů ale nesouvisí s únorovým problematickým svoláním 1,6 milionu aut kvůli vadě na zapalování, která způsobila smrt nejméně 12 lidí. Automobilka uvedla, že proti možným nákladům únorového svolání si odloží ze zisku prvního čtvrtletí 300 milionů dolarů. Nová svolávací akce se týká novějších vozů typu SUV, luxusních sedanů Cadillac a dodávek. U zhruba 1,2 milionu vozů SUV modelů Buick Enclave a GMC Acadia jsou zřejmě vadné postranní airbagy a u dvou sedanů Cadillac XTS se objevil oheň kolem motoru. Firma nicméně uvedla, že v souvislosti s novým svoláváním nebyla hlášena žádná nehoda ani zranění. Akcie firmy v pondělí přidaly 1,58 %.
  • Německá automobilka Volkswagen svolává ve Spojených státech a Kanadě ke kontrole 160 351 sedanů Passat. Důvodem jsou problémy se světly. Firma uvedla, že kontrola se týká vozů z modelových let 2012 a 2013 a varovala, že když se kapota prudce zavře, může se stát, že bude přerušen elektrický kontakt u tlumených světel.

Ceny ropy klesly díky zmírnění obav ohledně Krymu

Ceny ropy v pondělí odpoledne po počátečním růstu výrazně oslabily a severomořská ropa Brent sestoupila pod 107 dolarů za barel. Trh reaguje na zmírnění obav z eskalace napětí kolem Krymu a na to, že západní sankce proti Rusku zatím nijak nepoškodí jeho ekonomiku.

Brent po 21:00 SEČ ztrácel přes 2 % na 106,2 USD za barel. Nedělní referendum na Krymu proběhlo bez násilí a sankce USA a EU proti Rusku se týkají pouze několika vládních činitelů. "Panuje úleva, že na Krymu nezavládlo násilí, takže po vzestupech z minulých týdnů se prodávalo," řekl agentuře Reuters Michael Hewson ze společnosti CMC Markets. "Sankce jsou jen symbolické, protože nikdo nemá chuť Rusko podstatněji trestat," dodal. Ropa WTI odepsala okolo procenta na 98 USD za barel.

Poptávku po ropě nyní oslabují vyhlídky teplejšího počasí v USA a v Evropě, což zesiluje tlak na pokles cen. Opačně působí pokračující výrazný výpadek dodávek ropy z Libye v důsledku nepokojů a povstání na východě země.

Oproti koši hlavních světových měn mírně oslabil americký dolar. Naopak mírně narostly výnosy 10letých amerických dluhopisů, aktuálně na 2,70 %. V druhé polovině obchodní seance naopak začalo ztrácet zlato, které díky většímu příklonu k riziku ztratilo okolo 1,6 % na 1 366 USD za trojskou unci.

Zdroj: CNBC, ČTK, Bloomberg

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně