Americké akcie ve středu neudržely zisky a zakončily v červených číslech

Americké akcie v úvodu obchodování posilovaly, zisky však neudržely a zamířily do červených čísel kvůli komentáři prezidenta Obamy o možném zpřísňování sankcí uvalených na Rusko. Trh táhly dolů také některé tituly v technologickém sektoru.
Dow odepsal 0,60 %, S&P 500 se v průběhu dne pohyboval jen tři body pod rekordem, ale nakonec ztratil 0,70 % a Nasdaq klesl o 1,43 %. Investory znejistily poznámky prezidenta Obamy o tom, že mezinárodní pořádek prochází zkouškou a Spojené státy s Evropskou unií budou koordinovat svůj postup ohledně dalších sankcí.
V indexu Dow posilovaly jen čtyři akcie - Merck, Pfizer, UnitedHealth a Chevron -, ostatní emise ztrácely v čele s JPMorgan, Microsoftem a firmou American Express.
"Investoři čekali na reakci Spojených států a Evropské unie na anexi Krymu Ruskem, která nebude zahrnovat pouze sankce," říká Frederic Dickson, hlavní investiční stratég D.A. Davidson & Co. "Jakýkoli náznak eskalace ve smyslu rétoriky nebo akce by způsobil, že investoři vycouvají a sesbírají zisky."
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Citigroup a další čtyři banky musejí zlepšit své kapitálové plány. Americká centrální banka zakázala společnosti Citigroup a čtyřem dalším velkým bankám zvýšit výplatu dividend a provést zpětný odkup akcií. Společnosti totiž podle regulátorů musejí vypracovat lepší plány, jak se vypořádat s případnou hlubokou recesí. O sdělení Fedu informovala agentura AP. Rozhodnutí Fedu je součástí takzvaných zátěžových testů, které mají prověřit, jak by si banky vedly za špatných ekonomických podmínek. Kromě Citigroup se rozhodnutí týká také amerických divizí společností Royal Bank of Scotland Group, HSBC Holdings, Banco Santander a Zions Bancorporation. Kapitálové plány ostatních 25 hodnocených velkých bank Fed schválil.
- Předběžný index nákupních manažerů ve službách v březnu roste na 55,5 bodu z únorových 53,3 bodu (odhad: 54 bodů).
- Společnost King Digital, která je výrobcem hry Candy Crush Saga, ve středu vstoupila na burzu. Vydala 22,2 milionu akcií, zahájila však pod plánovanou IPO cenou. První obchod proběhl za 20,50 dolaru za akcii, ačkoliv IPO cena byla stanovena na 22,50 dolaru za akcii.
- Rusko je kvůli svému postupu na Krymu ve světě izolováno, prohlásil americký prezident Barack Obama po svém středečním jednání s představiteli Evropské unie. EU a Spojené státy podle něj svůj postup koordinují a nyní jednají o možných dalších sankcích. Ty by zasáhly ruské hospodářství například v okamžiku, pokud by Rusko proniklo do dalších částí Ukrajiny.
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru vzrostly o 2,2 %, čekal se růst o 0,8 % po lednovém více než procentním propadu (revidováno z -1,0 % na -1,3 %). Bez zahrnutí dopravních zakázek objednávky vzrostly o 0,2 %, čekalo se +0,1 %. Bez armádních zakázek a letadel objednávky klesly o 1,3 % (odhad: +0,5 %).
- Čína prohrála u Světové obchodní organizace (WTO) spor o omezení svého vývozu vzácných kovů, wolframu a molybdenu. Oznámil to ve středu úřad amerického obchodního zástupce. Stížnost kvůli omezení vývozu vysoce ceněných komodit podaly na Čínu Spojené státy, Evropská unie a Japonsko před dvěma lety.
- Miliardář Rupert Murdoch povýšil svého syna Lachlana Murdocha do pozice nevýkonného předsedy správní rady společnosti News Corp. a 21st Century Fox. Rupert Murdoch si zatím své posty předsedy správní rady News Corp. a generálního ředitele 21st Century Fox ponechává. Mladší syn James Murdoch se stane provozním spoluředitelem 21st Century Fox.
- Šéf pobočky Fedu v St. Louis James Bullard ve středu prohlásil, že podle jeho názoru míra nezaměstnanosti klesne ještě letos pod 6 %. Výhled pro americkou ekonomiku je podle něj "docela dobrý", i přes slabá data ze začátku letošního roku.
- Podle makléřské společnosti Stern Agee vyvolá tvrdá zima ve Spojených státech v nejbližší budoucnosti růst cen uhlí. Mnoha firmám totiž zvýšená poptávka způsobená nepříznivým počasím výrazně snížila zásoby a snaha společností je doplnit vyžene ceny uhlí nahoru.
- Robert Shiller, spolutvůrce indexu cen domů S&P/Case-Shiller, v rozhovoru pro televizní stanici CNBC prohlásil, že mírné zpomalení tempa růstu cen nemovitostí není nijak překvapivé. Zimní a jarní měsíce jsou podle něj tradičně slabší, letos se k tomuto vývoji přidala tvrdá zima.
Facebook koupil společnost Oculus Rift, akcie zcela nesouvisejících firem letí nahoru
Společnost Facebook v úterý oznámila akvizici společnosti Oculus Rift, která se zabývá výrobou brýlí pro virtuální realitu za dvě miliardy dolarů. Ve středečním obchodování to investoři pochopili po svém - dvě zcela nesouvisející akcie, které mají v názvu "Oculus", vyletěly nahoru. Akcie společnosti Oculus VisionTech, která se zabývá digitálními vodoznaky, zpevnily o více než 80 % na 30 centů, postupně se však jejich cena znovu propadla a v závěru dokonce o 12,5 % oslabily. Cenné papíry Oculus Innovative Sciences, jež vyrábí produkty na lékařský předpis i bez něj, posílily o více než osm procent, zisk postupně ztratily a zakončily jen o 5,5 % silnější. Akcie Facebooku se propadly o skoro 7 %.
Výrazný pokles zaznamenaly během svého debutu na Newyorské burze akcie britského výrobce her pro mobilní telefony a tablety King Digital Entertainment, výrobce populární hry Candy Crush Saga, které odepsaly skoro 16 %.
Dolar po solidních údajích z USA posílil k euru
Americký dolar ve středu posiloval k hlavním měnám díky solidním ekonomickým údajům z USA a přesvědčení, že americká centrální banka omezí svou podporu ekonomiky. Zmírnění napětí kolem ukrajinské krize ale způsobilo, že americká měna vůči turecké liře, chilskému pesu a jiným měnám rozvíjejících se ekonomik zamířila dolů.
Euro k dolaru kolem 21.30 SEČ oslabovalo o zhruba 0,3 % na 1,3784 USD. Dolar k jenu oslaboval o 0,24 % na 102,01 JPY.
Investoři dávali dolaru přednost před eurem kvůli očekáváním, že americká centrální banka omezí svá opatření na podporu ekonomiky. Euro přitom v úterý oslabila vyjádření činitelů Evropské centrální banky, která by podle nich v rámci boje proti možnému poklesu spotřebitelských cen mohla uvolnit svou měnovou politiku. Měnový výbor ECB bude zasedat příští týden, ještě předtím ale trhy v pondělí čeká zveřejnění rychlého odhadu březnové inflace v eurozóně.
Londýnská ropa po zmírnění ukrajinské krize zlevnila, WTI naopak
Ceny ropy se ve středu na trhu vydaly oběma směry, pohyby cen jsou však mírné. Londýnská ropa Brent klesla, protože napětí mezi Ruskem a západními zeměmi se zmírnilo. Americká lehká ropa naopak po zprávě o stavu zásob v USA posílila.
Cena severomořské ropy Brent kolem 21.20 SEČ klesla o 5 centů na 106,94 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražila o více než dolar na 100,27 dolaru za barel.
Americký vládní úřad pro energetické informace EIA uvedl, že zásoby ve středozápadním překladišti Cushing klesly již osmý týden za sebou. Pokles v překladišti byl podle EIA vyšší, než uvedl ropný institut API. Údaje z Cushingu zastínily i skutečnost, že celkově zásoby v USA v uplynulém týdnu stouply o 6,6 milionu barelů. Zásoby se zvýšily hlavně v oblasti Mexického zálivu, který je domovem téměř poloviny rafinérských kapacit USA.
Zdroj: ČTK, Bloomberg
Aktuality
