Americké akcie ve středu posilovaly díky makrodatům i výsledkům firem

Americké akcie ve středu posilovaly a S&P 500 si připsal nejlepší třídenní rally za více než dva měsíce.
Dow ve středu zpevnil o procento, S&P 500 o 1,05 % a technologický Nasdaq o 1,29 %. Nejvíce se v indexu Dow dařilo akciím společností Visa, 3M a United Technologies, ztrácely naopak UnitedHealth, Johnson & Johnson, McDonald's a IBM.
Janet Yellenová ve svém projevu v New Yorku zdůraznila, že se rozhodování o zvyšování úrokových sazeb bude zakládat nejen na nezaměstnanosti, ale také na inflaci. Béžová kniha Fedu zveřejněná později náladu investorů ještě více podpořila. Ve zprávě totiž stojí, že ekonomika nabírá druhý dech společně s tím, jak se zlepšuje počasí.
Investoři jsou přesto podle všeho opatrní. Kapitál proudí do firem se stabilními zisky a dividendami. Síťová odvětví za poslední tři měsíce posílila o 12 %, téměř dvakrát tolik co energetické akcie, které jsou druhou nejvýkonnější skupinou v indexu S&P 500. "Velcí investoři jsou zjevně nervózní," říká Michael Chadwick, ředitel Chadwick Financial Advisors. "Býčí trh už je hodně starý. Ceny jsou vysoké. Objevuje se mnoho známek toho, že se možná vytváří strop."
Technologický sektor ve středu vedly nahoru akcie společnosti Yahoo!, které pozitivně reagovaly na úterní zveřejnění výsledků, podle nichž firma v prvním čtvrtletí dosáhla zisku 38 centů na akcii.
Ztrácely naopak cenné papíry Bank of America, jejíž čtvrtletní výsledek očekávání investorů nenaplnil. Zisk banky výrazně poškodily náklady na soudní spory, které v prvních třech měsících letošního roku dosáhly 6 miliard dolarů, a banka tak vykázala čistou ztrátu 5 centů na akcii.
Čísla reportovala také U.S. Bancorp, jejíž akcie reagovaly procentní ztrátou. Ve čtvrtek odhalí čísla další dvě významné americké banky - Goldman Sachs a Morgan Stanley.
Akcie výrobce cereálií Post Holdings podražily o více než pět procent v reakci na zprávu Wall Street Journal, který s odvoláním na spolehlivé zdroje tvrdí, že Post Holdings porazila konkurenční nabídky, včetně té od Tyson Foods, a blíží se uzavření dohody o akvizici společnosti Michael Foods Group za 2,5 miliardy dolarů.
Akcie Interactive Brokers Group přidaly přes 11 %, když firma oznámila, že její zisk roste především díky zvýšené aktivitě obchodů v elektronické divizi. St. Jude Medical naopak přes dvě procenta odepsala, když vykázala zisk na akcii 96 centů, prakticky v souladu s odhady FactSet, která predikovala 95 centů na akcii.
Cenné papíry aerolinek Southwest Airlines posílily o více než dvě procenta poté, co firma oznámila, že během roku 2015 nebude kupovat další letadla a bude se soustředit na zvýšení zisku z investovaného kapitálu.
Ve středu vstoupily na burzu akcie investiční banky Moelis & Co. Zahájily obchodování na ceně 27 dolarů za akcii, tedy dva dolary nad IPO cenou. Den uzavřely o téměř 5 % silnější na 26 dolarech.
Výrobce zařízení na výrobu domácích sycených nápojů Sodastream International jedná o prodeji podílu až 16 % strategickému investorovi. Uvedl to na svých internetových stránkách izraelský finanční list Calcalist. Mezi zájemci jsou podle listu nápojové společnosti PepsiCo a Dr Pepper Snapple Group a kavárenský řetězec Starbucks. Akcie reagovaly posílením o více než 8 %.
Americká strojírenská společnost Johnson Controls Inc. koupí za 1,6 miliardy USD firmu Air Distribution Technologies od kanadského penzijního fondu CPPIB. Johnson Controls chce akvizicí posílit svoji nabídku v segmentu ventilací a převzetí je součástí plánu firmy investovat v segmentu systémů chlazení, větrání a topení pro budovy. Akcie reagovaly posílením o 1,7 %.
Kavárenský řetězec Starbucks ve středu oznámil, že přesune evropské sídlo z Amsterdamu do Londýna, aby mimo jiné vyřešil spor s tamními daňovými úřady, které společnosti vyčítají, že ve Spojeném království platí příliš nízké daně. Akcie Starbucks ve středu zpevnily o téměř 3 %.
Výsledky Google, IBM a American Express trhy nenadchly
Společnost Google trhy nepotěšila. V prvním čtvrtletí dosáhla pouze zisku 6,27 USD na akcii, čekalo se přitom 6,21 USD. Tržby také zaostaly za očekáváním (15,42 miliardy USD oproti konsenzu 15,54 miliardy). Cena prokliků z reklamních odkazů se snížila o 9 %. Akcie v after-marketu reagovaly propadem o 4 %.
Naproti tomu American Express investory mile překvapila, zisk na akcii 1,33 USD předčil očekávání o 3 centy, přestože tržby 8,20 miliardy USD na predikce 8,36 miliardy nedosáhly. V after-marketu akcie ztrácely asi půl procenta.
A na úrovni tržeb zaostala za odhady i společnost IBM. Dosáhla pouze 22,48 miliardy dolarů, investoři vyhlíželi 22,9 miliardy dolarů, zato zisk vykázala v souladu s odhady na 2,54 USD na akcii. Přesto její akcie v after-marketu odepisovaly přes dvě procenta.
Ceny ropy kvůli Ukrajině dále rostou, růst zmírnily zásoby v USA
Světové ceny ropy ve středu kvůli Ukrajině dále rostly a severomořská ropa Brent se vyhoupla nad 110 dolarů za barel. Později trh část zisků ztratil pod vlivem údajů o nečekaně vysokém růstu ropných zásob ve Spojených státech.
Cena Brentu se vyhoupla až na zhruba 110,40 USD za barel a v 21.35 SELČ se pohybovala kolem 109,59 USD s přírůstkem asi 30 centů na barel. Americké lehké ropě WTI po posílení o jeden dolar zůstal ve stejnou dobu už jen několikacentový zisk a její cena byla na 103,77 USD.
V pondělí cena severomořské ropy stoupla nejvýše za šest týdnů v reakci na oznámení západních zemí, že se dohodly na rozšíření sankcí vůči Rusku kvůli Ukrajině. Na východě Ukrajiny se nyní střetávají ukrajinské a proruské síly a do města Slavjansk dorazilo šest obrněných transportérů, na nichž podle médií seděli ukrajinští vojáci, kteří přešli na stranu separatistů. Kyjev však tvrdí, že obrněnců se s pomocí ruských agentů zmocnili separatisté.
Odpoledne ropu oslabily údaje, podle nichž se zásoby suroviny na americkém trhu minulý týden zvýšily o deset milionů barelů. Uvedl to Úřad pro energetické informace při ministerstvu energetiky USA. Ekonomové podle agentury Reuters odhadovali, že zásoby stoupnou jen o 2,3 milionu barelů.
Ceny ropy tlačí dolů postupné otevírání několika ropných přístavů v Libyi, které od loňského července blokovaly skupiny rebelů. Tento týden zde začala nakládka prvního ropného tankeru, otevřeny ale zůstávají stále jen dva menší přístavy, zatímco dva velké terminály jsou nadále v rukou povstalců.
Zpočátku ropu oslabovaly další známky zpomalování růstu Číny, druhého největšího spotřebitele ropy na světě. Ekonomika vzrostla v prvním čtvrtletí o 7,4 %, nejméně za rok a půl. Podle výpočtů Reuters údaje naznačují, že v prvním čtvrtletí čínská poptávka po ropě klesla o 0,6 %.
V 21.35 SELČ kurz eura vůči dolaru zůstal téměř beze změny na 1,3816 USD. K jenu euro stouplo o 0,35 % na 141,28 JPY. Dolar vůči jenu vzrostl o 0,34 % na 102,26 JPY.
Americká měna své ztráty smazala po příznivé statistice. Průmyslová výroba ve Spojených státech v březnu proti předešlému měsíci vzrostla o 0,7 %, o něco rychleji, než se předpokládalo. Stoupla tak druhý měsíc po sobě, stejně jako produkce klíčového zpracovatelského průmyslu. Naproti tomu data z trhu s nemovitostmi očekávání nenaplnila - zahájená výstavba podle zprávy v březnu vzrostla méně, než se čekalo, a nepřibylo ani tolik nových stavebních povolení.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Ekonomický růst ve většině regionů Spojených států za poslední dva měsíce oživil díky lepšímu počasí. Uvádí to situační zpráva s názvem Béžová kniha, kterou vydává americká centrální banka a která mapuje vývoj ekonomiky za období zhruba šesti týdnů.
- Držitel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz navrhuje zdanění vysokofrekvenčního obchodování jako způsob, jak tuto praktiku efektivně ukončit bez nutnosti oficiálního zákazu. Zároveň zavrhl myšlenku, že by HFT obchodování bylo trhu prospěšné, naopak se domnívá, že ničí hodnotu.
- Zlato v loňském roce zlevnilo o 30 %. Nový rok sice odstartovalo úspěšně, nicméně analytici z Goldman Sachs zůstávají naladěni pesimisticky. V poznámce klientům potvrdili svou predikci, že cena zlata klesne v průběhu letošního roku až na 1 050 dolarů za trojskou unci.
- Průmyslová výroba ve Spojených státech v březnu proti předešlému měsíci vzrostla o 0,7 %, o něco rychleji, než se předpokládalo. Stoupla tak druhý měsíc po sobě, stejně jako produkce klíčového zpracovatelského průmyslu. Středeční údaje americké centrální banky potvrzují další oživování průmyslového sektoru a celé největší světové ekonomiky ze zimního útlumu.
- Stavitelé v březnu započali výstavbu pouze 946 tisíc domů (přepočítáno na celoroční tempo), čekalo se 970 tisíc. Počet vydaných stavebních povolení také očekávání nenaplnil - bylo jich pouze 990 tisíc, analytici predikovali 1,01 milionu.
- Největší čínský internetový prodejce Alibaba Group Holding by mohl již v pondělí předložit dokumenty k netrpělivě očekávané primární emisi akcií ve Spojených státech. Uvedly to ve středu zdroje agentury Reuters, které si nepřály být jmenovány, protože plány podniku zatím nejsou veřejné. Transakce by se mohla stát největší primární emisí v technologickém sektoru.
- Čína stále udržuje kurz své měny na příliš nízké úrovni. Uvedlo to americké ministerstvo financí ve zprávě pro Kongres. Vyjádřilo rovněž pochybnosti ohledně odhodlání Pekingu zajistit, aby kurz čínského jüanu určoval trh. Čína nicméně v reakci na zprávu prohlásila, že bude pokračovat v reformách systému stanovování kurzu domácí měny.
Výsledková sezóna
- Výsledky Bank of America v 1Q2014: Zisk na akcii 0,35 USD (odhad: 0,27 USD), výnosy 22,57 miliardy USD (odhad: 22,33 miliardy USD).
- Výsledky Abbott v 1Q2014: Zisk na akcii 0,41 USD (odhad: 0,36 USD), tržby: 5,24 miliardy USD (odhad: 5,27 miliardy USD).
- Výsledky U.S. Bancorp v 1Q2014: Zisk na akcii 0,73 USD v souladu s odhady, výnosy 4,81 miliardy USD.