US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Lavrov: Na Ukrajině se nepovažujeme za cizince, sankce jsou ilegální, ale mohou mít dopad

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve středu v rozhovoru pro televizní stanici Bloomberg prohlásil, že případný vstup Ukrajiny do NATO by se Ruska bezprostředně týkal. Zároveň odmítl garantovat, že další území nebudou anektovaná Ruskem, odvolal se na to, že Západ taky negarantuje, že práva Rusů a dalších na Ukrajině budou chráněna proti vládě s účastí "neonacistů".

Redakce IW
Redakce IW
14. 5. 2014 | 13:16
Rusko

Lavrov také prohlásil, že Ukrajina je tak blízko občanské válce, jak vůbec může být, a že se Rusové na Ukrajině nepovažují za cizince.

Jakýkoli krok směrem k volbám je podle něj správným krokem, ale musí být legitimní v očích Ukrajinců. Nesouhlasí s tím, že by referenda na východě země byla prováděna "s pistolí v ruce", protože "nepadl jediný výstřel". Na východě a jihu země však podle něj probíhá "skutečná válka".

Lavrov tvrdí, že je nesmyslné pořádat prezidentské volby před změnou ústavy. Vláda tak prý bude žádat po obyvatelích, aby šli k urnám a volili prezidenta, aniž budou vědět, jaké pravomoci mu nová ústava přidělí. Prezidentského kandidáta Porošenka podle svých slov dobře zná a prohlásil, že Rusko je schopné jednat s kýmkoli.

Jednostranné sankce jsou podle Lavrova z hlediska mezinárodního práva nelegální a ekonomické sankce Rusko neuznává. Uznává však, že můžou mít určitý dopad a mohly by vyvolat obtíže. Ve srovnání se sankcemi uvalenými na Írán však upozornil na to, že sankce Rady bezpečnosti OSN byly zacíleny čistě na sektory spojené s jaderným programem, nikoli na společnosti nebo jedince bez přímého důvodu. Sankce proto z jeho pohledu ohrožují především reputaci západních států, které je uvalují.

Na poznámku moderátora, že jsme neviděli zatím mnoho, ne-li žádné odvetné sankce, Lavrov prohlásil: "Jsme slušní lidé."

Podle Lavrova je hlavním cílem USA dát smysl NATO, aby zůstalo relevantní.

Ocenil rozhodnutí francouzské vlády dodržet smluvní závazky (Francie slíbila, že bude dále Rusku dodávat lodě) a řekl, že Francie je poctivější v dodržování dohod než Ukrajina (která neplatí za plyn). Rusko podle něj žádné smluvní závazky neporuší.

Ohledně prohlášení ukrajinské vlády, že je s Ruskem ve válce, Lavrov zopakoval, že Rusové po celou dobu žádají po ukrajinské vládě jediné - důkazy. "Stále říkáme - něco tvrdíte, tak to dokažte. Tvrdíte, že jste zatkli Rusy, tak ukažte jejich osobní průkazy, jejich obličeje," řekl Lavrov. Rusko však podle něj nevyhledává konfrontaci.

Podle Lavrova na Krymu nikdy nebyly jiné ruské vojenské jednotky než posádka námořní základny. Uznává, že v průběhu krymské krize byly počty vojáků na základně navýšeny, ale smlouva mezi zeměmi Rusku garantuje 25 tisíc lidí na základně, před krizí jich tam podle Lavrova bylo 16 až 17 tisíc a i po navýšení stavů se stále Rusko dle jeho názoru pohybovalo pod smluvním závazkem. Krym podle něj revoltoval proti ozbrojenému a ilegálnímu puči v Kyjevě.

Doněcká a Luhanská oblast podle Lavrova nechtějí být proruské, nebo proamerické, chtějí být ukrajinské. Na poznámku moderátora, že tyto oblasti chtějí být nezávislé a připojené k Rusku, Lavrov řekl, že když tamní lidé dlouho žili pod útlakem a nikdo se nevěnoval jejich potřebám, pak zcela chápe, že vzali osud do vlastních rukou.

V rozhovoru se Lavrov dotkl i tématu amerického dolaru a rublu. Je podle něj zcela na Spojených státech, zda chtějí riskovat pozici dolaru jako globální rezervní měny. Podle posledních zpráv Rusko výrazně postupuje vpřed s plánem větší nezávislosti na dolaru. Ministerstvo financí je údajně připravené dát zelenou plánu na výrazné zvýšení role ruského rublu v exportních operacích a snížit objem transakcí denominovaných v dolarech. Podle vládních zdrojů je ruský bankovní systém připravený na více transakcí prováděných v rublech.

Na konci dubna se také údajně odehrálo speciální jednání o tom, jak snížit roli dolaru v ruských exportních operacích, na němž mělo ze strany expertů z energetického a bankovního sektoru a vládních agentur padnout množství návrhů na to, jak odpovědět na americké sankce.

Zdroj: Bloomberg

GeopolitikaRuskoUkrajina
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně