Německo by prý kvůli Ukrajině mělo urychlit proměnu energetiky

Německá vláda by vzhledem k událostem na Ukrajině měla urychlit transformaci energetiky a zajistit razantní zvýšení podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny. V tiskové zprávě k tomu kabinet kancléřky Angely Merkelové vyzývá německý svaz provozovatelů větrných elektráren. Podle svazu by větší rozšíření obnovitelných zdrojů snížilo závislost země na dovozu energetických surovin z Ruska.
"Svou závislost na dovozu surovin můžeme snížit, když urychlíme transformaci energetiky. Potřebujeme k tomu především aktivní přístup vlády při formování energetického trhu, protože jedině s pomocí pobídek pro vytváření nových kapacit bude možné nahradit výrobu elektřiny z fosilních zdrojů," uvedl předseda svazu Hermann Albers.
Po omezení energetické závislosti celé Evropské unie na Rusku volal v dubnu i polský premiér Donald Tusk. Podle něj by měla vzniknout energetická unie, která by koordinovala zajištění energetických surovin pro všechny státy EU a zajistila by zdroje plynu ve větší míře mimo Rusko. Tusk rovněž vyzval k většímu využívání uhlí a břidlicového plynu z přírodních zásob, které členské země unie mají.
Němečtí provozovatelé obnovitelných zdrojů sice vítají možnost omezení závislosti na ruských surovinách, namísto těžby uhlí a břidlicového plynu ale volají po zelené elektřině. Albers připomněl, že v posledním desetiletí se podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny v Německu zvýšil ze zanedbatelného množství na 25 %. K rozvoji pomohly především vysoko nastavené výkupní ceny proudu z obnovitelných zdrojů, které byly v některých případech garantovány až na 20 let.
Podpora obnovitelných zdrojů se ale promítá do ceny elektřiny, protože spotřebitelé musejí platit stále se zvyšující "zelenou přirážku" k burzovní ceně proudu. Většinu nákladů na podporu přitom nesou domácnosti a malé firmy, protože podniky s energeticky náročnou výrobou mají z placení příspěvku výjimku, aby si udržely konkurenceschopnost na zahraničních trzích.
Zdroj: ČTK
Aktuality
