US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech (6,3 %) se v dubnu vrátila na úroveň z doby bankrotu Lehman Brothers

Americká ekonomika vytvořila v dubnu 288 tisíc nových pracovních míst mimo zemědělství, což je nejvíce od ledna 2012. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali přírůstek 218 tisíc po březnových 203 tisících (revize ze 192 tisíc). Míra nezaměstnanosti klesla na 6,3 % z 6,7 %, ačkoli se očekával pokles jen na 6,6 %, a je tak nejníže od září 2008. Míra participace však klesla na 62,8 % z březnových 63,2 %. Zároveň došlo k revizi únorových dat, v únoru ekonomika vytvořila 222 tisíc pracovních míst oproti původně hlášeným 197 tisícům.

Americká ekonomika v dubnu vytvořila nejvíce pracovních míst za více než dva roky a míra nezaměstnanosti klesla na předkrizové hodnoty, mimo jiné však kvůli tomu, že více lidí přestalo hledat práci. V dubnu přibylo na 288 tisíc nových pracovních míst, ačkoli analytici vyhlíželi o 70 tisíc méně. Zároveň došlo k revizi dat za březen a únor směrem nahoru. Dubnové predikce 94 oslovených analytiků se pohybovaly mezi 150 a 292 tisíci.

Soukromý sektor podle zprávy vytvořil 273 tisíc nových pracovních míst, čekalo se 215 tisíc. Mzdy i počet odpracovaných hodin za týden meziměsíčně stagnovaly, meziročně však příjmy pracovníků vzrostly o 1,9 %.

Zpracovatelský sektor v dubnu vytvořil nejvíce pracovních míst za pět měsíců a maloobchod zaměstnal nejvíce lidí od začátku roku. Soukromý sektor, do něhož se nezapočítávají vládní agentury, v dubnu zaměstnal na 273 tisíc lidí a již druhý měsíc v řadě se nachází nad předkrizovými hodnotami.

Míra participace naproti tomu klesla na 62,8 %, nejnižší hodnotu od roku 1978, z předchozích 63,2 %. Analytici se obávali především toho, že na celková data bude mít negativní vliv najímaní ve stavebnictví poznamenané drsnou zimou, která vedla ke slabému výsledky započaté výstavby v březnu.

"Dubnová data opět ukázala na nesoulad mezi silnou tvorbou pracovních míst a velkým počtem lidí, kteří vzdávají svou snahu získat zaměstnání. Podle našeho názoru má tento fenomén vliv jak na inflaci, tak na rozhodování Fedu. Opatrnost je, navzdory silným údajům, stále namístě," uvedla Mildred Hager-Germain, analytička z vídeňské Erste.

Na zprávu pozitivně reagoval americký dolar.

Podle předběžných dat vzrostl americký HDP v prvním čtvrtletí jen o 0,1 % anualizovaně po 2,6% přírůstku na konci loňského roku. Na produkci ekonomiky se výrazně podepsala tvrdá zima, optimismus však vzbuzuje osobní spotřeba, která v prvních třech měsících letošního roku vzrostla o 3 %.

Fed ve středu po svém dvoudenním zasedání podle očekávání rozhodl o dalším omezení nákupů dluhopisů o 10 miliard dolarů. Guvernéři jsou ohledně vývoje americké ekonomiky optimističtí, přestože začínají panovat i obavy z toho, že skutečný dopad utahování monetární politiky Fedu ve skutečnosti maskují masivní nákupy dluhopisů ze strany Číny, které drží výnosy uměle dole.

Zdroj: Bloomberg

Americká ekonomikaNezaměstnanostSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie