Evropské akcie ve středu posilovaly díky zprávě o spotřebitelské důvěře

Evropské akciové trhy ve středu podpořila zpráva o spotřebitelské důvěře, která se podle předběžných výsledků v květnu vyšplhala na maximum za posledních šest a půl roku.
Britský FTSE 100 zpevnil o 0,28 %, francouzský CAC 40 o 0,37 % a německý DAX o 0,61 %. Nejvíce se dařilo ropným společnostem, technologickému sektoru a pojišťovnám, ztrácely naopak telekomunikace. Regionální Stoxx Europe 600 posiloval o necelých 0,6 % a pohyboval se tak jen 0,5 % pod více než šestiletým maximem dosaženým 13. května.
"Evropa by si mohla v následujících týdnech vést lépe než Spojené státy," říká Jawaid Afsar, trader ze Securequity. "Obzvláště ECB regionu pomůže. Itálie a Španělsko z toho budou těžit nejvíce, stejně jako Německo, a proto budou poklesy cen akcií nejspíše minimální," dodává.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Spotřebitelská důvěra v zemích eurozóny i v celé Evropské unii se tento měsíc dále zlepšila. V zemích platících eurech ukazatel důvěry stoupl až na nejvyšší hodnotu za šest a půl roku. Vyplývá to z prvních odhadů, které ve středu zveřejnila Evropská komise.
- Ruský Gazprom a čínská China National Petroleum Corporation (CNPC) spolu podepsaly historický 30letý kontrakt na dodávky zemního plynu. Celková hodnota dohody činí 400 miliard dolarů, ačkoli přesná částka je podle ředitele Gazpromu Alexeje Millera "obchodní tajemství". Jednání o této smlouvě probíhala více než deset let.
- Druhá největší německá banka Commerzbank postavila mimo službu dva obchodníky kvůli podezření, že se pokusili manipulovat se směnným kurzem eura a polského zlotého. Oznámila to ve středu podle agentury Reuters banka.
- Britský výrobce luxusního zboží Burberry vykázal v loňském roce rekordní zisk i příjmy. Zisk před zdaněním se za rok do konce března zvýšil o osm procent na 461 milionů liber. Příjmy pak stouply o 17 % na 2,33 miliardy liber.
- Evropská unie si stěžuje u Světové obchodní organizace na Rusko kvůli clům zavedeným na dovoz lehkých užitkových vozů z Německa a Itálie. Brusel cla považuje za nelegální a požaduje jejich zrušení. Oznámila to ve středu Evropská komise.
- Ruská banka Home Credit & Finance Bank (HCFB), která v zemi patří k hlavním hráčům na trhu spotřebitelských úvěrů a patří do skupiny kolem českého finančníka Petra Kellnera, je podle dnešního vydání listu Izvestija na prodej, kupec se prý hledá. Sama banka však zprávy o chystaném prodeji odmítla jako lživé.
- Dodávky ruského plynu do Evropy by neměly být narušeny po dobu trojstranných jednání mezi zástupci Ruska, Ukrajiny a Evropské unie o této problematice. Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi to ve středu v dopise napsal šéf Evropské komise José Barroso. Zdůraznil očekávání, že Rusko své závazky v tomto smyslu dodrží. Je podle něj odpovědností ruského Gazpromu zajistit dodávky plynu ve smluvních objemech.
- Maloobchodní tržby ve Spojeném království v dubnu vzrostly o 1,3 % meziměsíčně oproti odhadům 0,5 % a meziročně se zvýšily o 6,9 % (odhad: 5,2 %).
- Volkswagen již získal 98,19 % akcií výrobce nákladních aut Scania a 99,02 % hlasovacích práv. Volkswagen současně oznámil prodloužení nabídky na odkup zbývajících akcií ve Scanii do 5. června.
- Spojené státy požadují po největší francouzské bance BNP Paribas více než pět miliard dolarů na urovnání vyšetřování, zda porušila americké sankce uvalené vůči Íránu, Súdánu a jiným zemím. S odvoláním na nejmenovaný zdroj o tom ve středu informovala agentura Bloomberg. Urovnání by podle ní tak bylo největší pokutou za porušení sankcí. Jednání ale pokračuje a celková částka by se prý ještě mohla změnit.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
