Zahraniční kapitál investovaný do českých firem meziročně klesl o 22 miliard korun

Objem zahraničního kapitálu investovaného do základního jmění českých firem meziročně klesl o 22 miliard korun. Zahraniční subjekty tak ovládají 41 % z celkového základního kapitálu českých společností a mají majetkový podíl ve více než pětině z nich. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Bisnode.
Ke konci dubna podnikatelé do základního kapitálu českých firem investovali celkem 2,354 bilionu korun. Tuzemské subjekty aktuálně ovládají 59 % z celkového základního jmění v českých společnostech a mají majetkový podíl v 78,3 % firem. Zahraniční vlastníci investovali do 21,7 % tuzemských firem.
Objem zahraničního kapitálu investovaného do základního jmění českých firem se tedy meziročně snížil o 2,3 %. "Zatímco objem zahraničního kapitálu investovaného do tuzemských akciových společností a společností s ručením omezeným meziročně klesl, objem kapitálu z destinací považovaných za daňové ráje se meziročně zvýšil o 69,4 miliardy Kč, tedy o více než 17 %. Tyto statistiky ale výrazně ovlivnil prodej Telefóniky skupině PPF Petra Kellnera," komentovala výsledky analytička Bisnode Petra Štěpánová.
Z daňových rájů je kontrolováno 489,2 miliardy Kč základního kapitálu českých firem, což je 51 % z celkového zahraničního kapitálu. Naprostá většina je koncentrována v evropských, čili takzvaných on-shore daňových rájích.
"Takzvané daňové ráje jsou často lokality, které mají jen stabilnější právní systém a lepší vymahatelnost práva. Kapitál se přes zahraniční společnosti investuje, to však nemusí nutně znamenat, že je zahraniční. V některých případech jde o reinvestice českých peněz," upozornil partner poradenské společnosti Apogeo Vítězslav Hruška.
Zdroj: ČTK
Aktuality
