Británie vyšetřuje výrobce léků GSK kvůli obchodním praktikám

Britský úřad pro závažné podvody (SFO) začal v úterý vyšetřovat obchodní praktiky největší evropské farmaceutické společnosti GlaxoSmithKline (GSK). Vytváří to další tlak na společnost, která už je podezřelá z podplácení lékařů v Číně a dalších čtyřech zemích světa. Úřad nesdělil, co přesně vyšetřuje, právníci a analytici ale podle agentury Reuters poukazují na to, že vyšetřování v zahraničí přimělo k podobnému kroku i Londýn.
GSK na oznámení úřadu sdělila, že s ním bude plně spolupracovat, ani ona ale neuvedla, čeho se vyšetřování týká. Akcie společnosti ve středu reagují na zprávu o vyšetřování poklesem o 1,5 %.
Krok SFO přišel necelé dva týdny poté, co čínská policie obvinila vysokého britského představitele čínské pobočky GSK z toho, že nařizoval svým obchodním zástupcům podplácet lékaře a nemocnice. Jde o první případ, kdy byl zahraniční zaměstnanec GSK obviněn v souvislosti s vyšetřováním korupce lékařů. Policie už dříve zadržela čtyři čínské manažery firmy.
Podle analytiků vystavilo vyšetřování v Číně firmu i riziku obvinění v Británii. Relativně nový britský zákon totiž zakazuje firmám platit zahraniční státní činitele, včetně lékaře státních nemocnic, za to, že od nich kupují zboží. GSK kvůli obvinění v Číně vyšetřují podle zdrojů Reuters i úřady v USA, kde rovněž platí zákon proti korupci v zahraničí.
Od loňských obvinění GSK v Číně se vynořila i další podezření. Firma nyní vyšetřuje tvrzení, že její zástupci platili lékaře v Polsku, Iráku, Jordánsku a Libanonu.
GSK navzdory vlně zpráv o úplatkářství trvá na tom, že "nemá systémový problém s neetickým chováním" a že má účinný systém pro řešení takového jednání. Firma sdělila, že jen loni kvůli neetickému chování propustila 48 lidí a 113 zaměstnancům vydala písemná varování.
Zdroj: ČTK
Aktuality
