Americké akcie v květnu posílily. S&P 500 v pátek opět trhal rekordy
|

Americké akcie v květnu posílily. S&P 500 v pátek opět trhal rekordy

Americké akciové trhy na konci úspěšného týdne i celého měsíce zastavily růst a konsolidovaly dosažené zisky. Investoři na páteční smíšené zprávy z ekonomiky příliš nereagovali a zaměřovali se na příští týden, kdy se očekávají významné události a statistické údaje. Indexům S&P 500 i Dow se přesto podařilo posunout rekordy.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,11 %, S&P 500 o 0,18 % (na rekordních 1 923,57 bodu) a Nasdaq ztratil 0,13 %. Nejlépe si v indexu Dow v pátek vedly společnosti Microsoft, Intel a Wal-Mart, ztrácely naopak Caterpillar nebo ExxonMobil. Za celý týden od úterka (v pondělí slavily Spojené státy státní svátek) Dow zpevnil o 0,67 %, S&P 500 o 1,21 % a Nasdaq o 1,36 %.

Americké akcie (30. května 2014)

Podle Kristiny Hooperové z Allianz Global Investors páteční opatrnost investorů způsoboval především vývoj výnosů amerických dluhopisů. "Mnoho investorů nedokáže pochopit, proč je výnos desetiletých dluhopisů pod 2,5 %, zda to znamená, že se děje něco, o čem nevědí. Historicky takto nízké výnosy signalizují slábnoucí ekonomiku, ale my se domníváme, že je za tím něco jiného, například nižší nabídka nebo atraktivita ve srovnání s dalšími bezpečnými dluhopisy," říká.

Největší zisky si v pátek připisovala maloobchodní společnost Big Lots (+13,20 %) poté, co zvýšila výhled na aktuální fiskální rok, zatímco její tržby v prvním čtvrtletí překonaly odhady trhu. Akcie firmy Ann zpevňovaly o více než 4 % poté, co tento prodejce oblečení ohlásil zisk za první kvartál, který lehce předčil očekávání analytiků.

Naproti tomu cenné papíry Express odepsaly téměř 8 % poté, co maloobchodník zveřejnil pokles zisku v prvním čtvrtletí. Ještě větší ztráta zasáhla Infoblox (-36,8 %) v reakci na zprávu, že výkonný ředitel Robert Thomas odstupuje z funkce. Tržby společnosti navíc v prvních třech měsících roku investory neuspokojily.

Letošní květen se zrovna nenesl ve znamení hesla "Sell in May and go away". Index Dow 13. května stanovil nové intradenní (16 735,51 bodu) i zavírací maximum (16 715,44 bodu), které 30. května ještě mírně posunul, a S&P 500 přes počáteční ztráty v pátek nakonec navázal na čtvrteční růst a svá maxima rovněž zvýšil. Nové intradenní maximum si pátkem vytvořil na 1 924,03 bodu a zavírací na 1 923,57 bodu. Za celý květen Dow připsal 0,82 %, S&P 500 2,1 % a Nasdaq 3,11 %.

Hlavní páteční události na amerických trzích

 • Index spotřebitelské důvěry sledovaný Michiganskou univerzitou podle finálních dat v květnu klesl na 81,9 bodu z dubnových 84,1 bodu. Předběžná data počítala s poklesem na 81,8 bodu, analytici očekávali revizi na 82,5 bodu.
 • Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v květnu nečekaně vzrostl na 65,5 bodu z dubnových 63 bodů (odhad: 61 bodů).
 • Cena severomořské ropy Brent by měla ve druhé polovině letošního roku výrazně klesnout, a to navzdory obavám ohledně politických rizik. Nabídka ropy by totiž měla růst rychleji než poptávka. Vyplývá to z průzkumu agentury Reuters mezi analytiky.
 • Kanadská ekonomika v prvním čtvrtletí výrazně zpomalila růst a roli v tom hrálo podobně jako v sousedních Spojených státech velmi chladné zimní počasí. Hrubý domácí produkt země klesl v celoročním přepočtu o 1,2 % po tempu 2,7 % z konce loňského roku, sdělil v pátek kanadský statistický úřad.
 • Osobní příjmy v dubnu rostly o 0,3 % v souladu s odhady (březen: +0,5 %), osobní výdaje klesly o 0,1 % (odhad: +0,2 %).
 • Větší podpora stran zaměřených proti establishmentu v evropských volbách a její dopady na transatlantická obchodní jednání dělá stále větší starosti evropským a americkým úředníkům. Ti si podle britského ekonomického listu Financial Times zvykají na novou politickou realitu. Kromě toho například narůstá i pravděpodobnost odkladů v jednáních.
 • Objemy obchodování v jednotlivých segmentech trhu meziročně výrazně klesají a ředitelé bank a makléřských firem varují, že příjmy z obchodování budou v tomto čtvrtletí nevalné. Proč tomu tak je?
 • Investiční stratég ze společnosti Nuveen Asset Management Bob Doll ve čtvrtečním rozhovoru s redaktorkou investičního kanálu Fox Business Network uvedl, že podle něj americké hospodářství v druhém čtvrtletí letošního roku prudce vzroste. "Očekávám, že hrubý domácí produkt Spojených států v druhém čtvrtletí vyskočí minimálně o 4 procenta," odhadl. Šéf Fedu ve Filadelfii Charles Plosser pak uvedl, že do konce roku očekává růst amerického HDP o 3 %.
 • Kanadská farmaceutická společnost Valeant Pharmaceuticals již podruhé v tomto týdnu zvýšila nabídku na převzetí amerického výrobce botoxu Allergan. Nově za firmu nabízí více než 53 miliard USD. Ve středu firma zvýšila nabídku na 49,44 miliardy USD z původně navrhovaných 47 miliard dolarů. Valeant nyní nově nabízí za každou akcii Allerganu 72 USD v hotovosti a 0,83 své vlastní akcie. Případná akvizice by spojila dvě středně velké farmaceutické společnosti, které se zaměřují na produkty pro péči o pleť a oči. Allergan odmítl původní nabídku na převzetí na počátku měsíce s tím, že nabídka je podhodnocená. Několikrát také prohlásil, že je proti dohodě s firmou Valeant, protože vyhlídky dlouhodobého růstu nové firmy jsou nejisté a podnikatelský model je pro akcionáře Allerganu rizikový. Ve středu Allergan oznámil, že revidovanou nabídku zváží, k páteční nabídce se firma zatím nevyjádřila. Snaha Valeantu o převzetí Allerganu přichází v době zvýšeného úsilí o fúze a akvizice ve farmaceutickém sektoru. Německá společnost Bayer se tento měsíc například dohodla, že za 14,2 miliardy USD převezme divizi výroby volně prodejných přípravků pro péči o zdraví amerického konkurenta Merck & Co.
 • Výrobce mobilních telefonů Motorola Mobility zavře do konce letošního roku svoji jedinou továrnu v USA. Závod v Texasu se zavírá zhruba rok poté, co ho firma otevřela, uvedla agentura AP. Prodej telefonu Moto X, který se v závodě montoval, je slabý a náklady na provoz továrny jsou příliš vysoké na to, aby závod zůstal v provozu, prohlásil mluvčí Motorola Mobility Will Moss. Závod provozuje singapurský smluvní výrobce elektroniky Flextronics. Texaský závod umožňoval Googlu označit přístroje nápisem "vyrobeno v USA", i když montáž přístroje je pouze posledním krokem výrobního procesu a na celkových nákladech na telefon má relativně nízký podíl. Největším nákladem jsou čipy, baterie a displej, které většinou pocházejí z asijských továren.

Ceny ropy se snižují, jejich pokles však brzdí obavy o dodávky

Ceny ropy na světových trzích v pátek klesly, ve výrazném propadu jim ale brání obavy o dodávky suroviny a také známky silné poptávky ve Spojených státech, které jsou největším spotřebitelem ropy na světě. Kolem 21.45 SELČ vykazovala cena severomořské ropy Brent pokles o 43 centů na zhruba 109,54 USD za barel. Podobně americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ztrácela kolem 73 centů na zhruba 102,85 dolaru za barel.

Investoři se stále obávají, že ukrajinská krize by mohla narušit dodávky energií z Ruska do Evropy. Dodávky ropy z Libye navíc zůstávají nízké, neboť v zemi pokračují nepokoje.

"Prostor pro pokles cen se zdá být celkem omezený," poznamenal analytik Carsten Fritsch z Commerzbank. Ceny podle něj tlačí vzhůru zejména rizika spojená s ukrajinskou krizí. Údaje amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) navíc ukázaly, že zásoby benzinu ve Spojených státech minulý týden klesly o 1,8 milionu barelů. Analytici přitom počítali s jejich nárůstem, v průměru o 300 000 barelů.

Evropská měna před zasedáním ECB v příštím týdnu posílila. Vůči dolaru euro stouplo o 0,2 % na 1,3632 USD a k jenu o 0,2 % na 138,75 JPY. Dolar vůči jenu mírně vzrostl o 0,02 % na 101,78 JPY.

Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna

 • Výsledky Abercrombie & Fitch v 1Q2014: Upravená ztráta na akcii 0,17 USD (odhad: 0,18 USD), tržby 822 milionů USD (797,7 milionu USD).
 • Výsledky AutoZone v 3QFY2014: Zisk na akcii v souladu s odhady 8,46 USD, tržby v souladu s odhady 2,3 miliardy USD.

Zdroj: Bloomberg, ČTK, MarketWatch

USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v dubnu klesly více, než se…
před 27 minutami

USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v dubnu klesly více, než se čekalo

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech klesl v dubnu více, než se očekávalo. Meziměsíční...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Francie opět zablokovala systém reverse charge, který chce ČR
před 42 minutami

Francie opět zablokovala systém reverse charge, který chce ČR

Francie a Česká republika si na jednání ministrů financí zemí Evropské unie opět vzájemně zablokovaly návrhy týkající...
Francie Česká republika Daně
Ambasador USA kvůli Vekselbergovi sabotoval jednání v Petrohradě
před hodinou

Ambasador USA kvůli Vekselbergovi sabotoval jednání v Petrohradě

Americký velvyslanec v Moskvě Jon Huntsman se v pátek kvůli přítomnosti jednoho z ruských oligarchů zdržel účasti v...
Spojené státy americké (USA) Rusko Politika
J&T dostala od CITIC Group 11,5 miliardy Kč, jež jí dlužila CEFC
před hodinou

J&T dostala od CITIC Group 11,5 miliardy Kč, jež jí dlužila CEFC

Skupina J&T dostala od čínské CITIC Group 11,5 miliardy Kč, které jí dlužila čínská CEFC. ČTK to řekl zdroj z J&T....
J&T Banky Čína
Daimleru hrozí, že kvůli emisím svolá více než 600 000 aut
Daimleru hrozí, že kvůli emisím svolá více než 600 000 aut
13:28

Daimleru hrozí, že kvůli emisím svolá více než 600 000 aut

Německé úřady by kvůli podezření na manipulaci s emisemi mohly automobilovému koncernu Daimler nařídit, aby svolal...
Daimler Auta Německo
EY: VW byl ve čtvrtletí největší automobilkou podle odbytu i tržeb
EY: VW byl ve čtvrtletí největší automobilkou podle odbytu i tržeb
12:02

EY: VW byl ve čtvrtletí největší automobilkou podle odbytu i tržeb

Největším automobilovým koncernem světa z hlediska odbytu i tržeb byl v prvním čtvrtletí německý Volkswagen, jehož...
Auta Volkswagen Evropské akcie
Treichl (Erste Group Bank): Zajímáme se o možnosti expanze na…
Treichl (Erste Group Bank): Zajímáme se o možnosti expanze na…
11:44

Treichl (Erste Group Bank): Zajímáme se o možnosti expanze na západním Balkáně

Šéf finanční skupiny Erste Group Bank Andreas Treichl na valné hromadě řekl, že se společnost zajímá o možnosti...
Erste Group Bank Evropské banky Finanční sektor
Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
11:30

Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu

Představenstvo petrochemického holdingu Unipetrol navrhuje nevyplatit letos akcionářům firmy dividendu. Vyplývá to z...
Unipetrol Akcie ČR Dividendy
OPEC a Rusko zvažují zvýšení těžby ropy o milion barelů
OPEC a Rusko zvažují zvýšení těžby ropy o milion barelů
11:20

OPEC a Rusko zvažují zvýšení těžby ropy o milion barelů

Saúdská Arábie a Rusko jednají o zvýšení produkce ropy kartelu OPEC a některých dalších těžařských zemí asi o milion...
OPEC Ropa Komodity
Francie převezme 35 miliard eur dluhů státních drah, řekl premiér
11:06

Francie převezme 35 miliard eur dluhů státních drah, řekl premiér

Francouzský stát převezme 35 miliard eur z celkových zhruba 47 miliard eur dluhů státních drah SNCF. Podle jedné z...
Francie Zadlužení Doprava
Írán chce ekonomické návrhy, jež vyváží odstoupení USA od dohody
Írán chce ekonomické návrhy, jež vyváží odstoupení USA od dohody
10:52

Írán chce ekonomické návrhy, jež vyváží odstoupení USA od dohody

Írán očekává, že mu evropské země do konce května nabídnou soubor ekonomických opatření, která vyváží odstoupení...
Írán Spojené státy americké (USA) Politika
Asijské akcie zakončily týden převážně v červených číslech
Asijské akcie zakončily týden převážně v červených číslech
10:30

Asijské akcie zakončily týden převážně v červených číslech

Asijské akciové trhy v pátek klesly, když investoři vyhodnocovali čtvrteční krok amerického prezidenta Donalda Trumpa...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
ECB: Ekonomická data z poslední doby přinesla převážně nepříjemná…
ECB: Ekonomická data z poslední doby přinesla převážně nepříjemná…
10:16

ECB: Ekonomická data z poslední doby přinesla převážně nepříjemná překvapení, výhled ale zůstává dobrý

Evropská centrální banka zůstává optimistická ohledně dalšího vývoje situace v eurozóně, byť informace z poslední...
ECB Centrální banky Eurozóna
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v květnu stoupl na 102,2…
10:02

Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v květnu stoupl na 102,2 bodu ze 102,1 bodu

Podnikatelská důvěra v Německu v květnu mírně stoupla. Index podnikatelského klimatu Ifo se zvýšil na 102,2 bodu z...
Německo Index Ifo
Unipetrol ukončil zarážku rafinérie v Kralupech a v plném rozsahu…
09:46

Unipetrol ukončil zarážku rafinérie v Kralupech a v plném rozsahu obnovil provoz

Představenstvo petrochemického holdingu Unipetrol navrhuje nevyplatit letos akcionářům firmy dividendu. Vyplývá to z...
Unipetrol Petrochemie Rafinérie
J&T se dohodla s čínskou CITIC Group na prodeji pohledávek
J&T se dohodla s čínskou CITIC Group na prodeji pohledávek
09:33

J&T se dohodla s čínskou CITIC Group na prodeji pohledávek

Skupina J&T se dohodla s čínskou CITIC Group na prodeji pohledávek J&T za firmou CEFC. Číňané prostřednictvím...
J&T Banky Česká republika
Pražská burza v úvodu na nule. Index PX +0,02 %, ČEZ +0,44 %,…
09:20

Pražská burza v úvodu na nule. Index PX +0,02 %, ČEZ +0,44 %, Komerční banka +0,33 %, MONETA +0,66 %, Stock Spirits -0,14 %

S akciemi pojišťovnické skupiny Vienna Insurance Group se v pátek obchoduje naposledy s nárokem na dividendu ve výši...
Akcie ČR Vienna Insurance Group (VIG) Dividendy