Evropské akcie v pátek sklouzly ze šestiletých maxim kvůli neuspokojivým výsledkům firem

Evropské akcie v pátek ztrácely kvůli neuspokojivým výsledkům firem a spadly tak ze šestiletých maxim.
Britský FTSE 100 odepsal 0,36 %, francouzský CAC 40 0,66 % a německý DAX 0,27 %. Nejvíce se v pátek dařilo potravinářskému sektoru, maloobchodu a médiím, ztrácely naopak banky, technologický sektor a ropné společnosti.
Za celý týden FTSE 100, který v pondělí neobchodoval, odepsal 0,12 %, naproti tomu CAC 40 posílil o 0,43 % a německý DAX o 0,27 %. Regionální Stoxx Europe 600 v pátek 0,3 % ztrácel a umazal si tak část týdenního zisku (+0,2 %).
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Pokud by Evropská unie uvalila tvrdší hospodářské sankce vůči Rusku, mohlo by to snížit letošní tempo růstu německé ekonomiky až o 0,9 procentního bodu. Vyplývá to podle německého časopisu Stern ze studie německé sekce Evropské komise.
- Mediální společnost Central European Media Enterprises (CME), která vlastní televizi Nova, předpokládá, že ve druhém čtvrtletí letošního roku uzavře prodej společnosti Bontonfilm. Informoval o tom v pátek server Mediaguru.cz s odvoláním na generálního ředitele CME Michaela Del Nina, který to uvedl během konferenčního hovoru s investory.
- Ratingová agentura S&P zvýšila výhled Portugalska na stabilní z negativního díky tomu, že výkon země v oblasti rozpočtové politiky a hospodářského růstu předčil její očekávání.
- Portugalsko: Míra nezaměstnanosti v prvním čtvrtletí klesla na 15,1 % z 15,4 % v 4Q2013.
- Podlé bývalého šéfa euroskupiny Jeana-Claudea Junckera by Francie měla přestat ze svých ekonomických problémů obviňovat jednotnou evropskou měnu, respektive její posilování. Podle něj francouzské hospodářství trpí primárně kvůli špatným rozhodnutím tamních politiků. Juncker to uvedl v rozhovoru pro agenturu Reuters.
- Řecko: Průmyslová výroba v březnu meziročně klesla o 3,1 % po únorovém růstu o 3,1 % meziročně (revidováno z +1,7 %).
- Řecko: Index spotřebitelských cen (harmonizovaný EU) v dubnu meziročně klesl o 1,6 % (odhad: -1,4 %, březen: -1,5 %).
- Rusko bude chtít po Ukrajině, aby mu od června platila za plyn předem, protože Kyjev dluží za dosavadní dodávky plynu. Oznámil to ruský ministr pro energetiku Alexandr Novak. Ruský plynárenský monopol Gazprom ve středu uvedl, že Kyjevu vypršela splatnost za dubnové dodávky plynu a nic splaceno nebylo. Celkový dluh Kyjeva za ruský plyn tak nyní činí 3,51 miliardy USD.
- Spojené království: Obchodní bilance v březnu skončila se schodek 8,478 miliardy GBP (odhad: schodek 9 miliard GBP, únor: schodek 9,094 miliardy GBP).
- Průmyslová výroba v březnu ve Spojeném království meziročně vzrostla o 2,3 %, čekal se růst o 2,4 %. Údaj za únor byl revidován o 0,2 procentního bodu níž na +2,5 %. Meziměsíčně průmyslová výroba klesla o 0,1 % při očekávání většího poklesu o 0,2 % (únor revidován na +0,8 % z +0,9 %).
- Itálie: Průmyslová výroba v březnu klesla o 0,4 % meziročně (odhad: +1,2 %, únor: +0,4 %) a o 0,5 % meziměsíčně (odhad: +0,3 %, únor revidován na -0,4 % z -0,5 %).
- Evropská centrální banka je připravena "jednat na příštím zasedání". Takto konkrétně se centrální bankéři vyjadřují málokdy. Zdá se, že velká část vedení ECB je znepokojena kombinací velice nízké inflace a silného eura. Poslední prognóza ukázala, že inflace zůstane hluboko pod cílem minimálně do konce roku 2016. A i tento inflační výhled nakonec bude v červnové prognóze pravděpodobně revidován níže.
- Francie v březnu hospodařila se schodkem 28 miliard eur (únor: schodek rozpočtu 25,7 miliardy eur).
Hlavní události minulého týdne na evropských trzích
- Evropská centrální banka (ECB) pro květen ponechala hlavní úrokovou sazbu na 0,25 %, depozitní sazba zůstává na 0 % a refinanční sazba na 0,75 %.
- Výkon německého průmyslu se v březnu poprvé za pět měsíců snížil. Průmyslová výroba meziměsíčně klesla o 0,5 %, očekával se přitom růst o 0,2 %. Meziročně výkon průmyslu o 3 % vrostl.
- Španělská průmyslová výroba v březnu vzrostla nejméně od října loňského roku. Sezóně očištěná průmyslová výroba v březnu vzrostla meziročně o 0,6 %, očekával se přitom růst 1,6 %. Růst za minulý měsíc byl revidován z 2,8 na 2,5 %.
- Míra nezaměstnanosti v Řecku se v únoru mírně snížila na 26,5 % z lednových revidovaných 26,6 % a ocitla se nejníže za více než rok. Nezaměstnanost klesla již pátý měsíc za sebou, což je další známkou toho, že by se ekonomika mohla vymanit z šest let trvajícího poklesu.
- Bank of England ponechala úroky na 0,5 %. Objem odkupovaných dluhopisů britská centrální banka taktéž ponechala na 375 miliardách liber měsíčně.
- Norská centrální banka ponechala úrokovou sazbu na 1,5 %.
- Irsko prodalo desetileté státní dluhopisy v objemu 750 milionů eur s rekordně nízkým výnosem 2,7 %. Letos má Irsko v plánu nabídnout ještě dluhopisy v objemu 8 miliard eur, aby dokončilo své předběžné financování na příští rok.
- Britská banka Barclays letos propustí 14 tisíc lidí. Původně se očekávalo, že banka propustí mezi 10 až 12 tisíci zaměstnanci. Šéf Anthony Jenkins se však rozhodl pro tvrdší opatření. Do roku 2016 chce banka také v snížit počet lidí v investičním bankovnictví o 7 tisíc.
- Německý výrobce sportovního oblečení čeká, že cílů pro rok 2015 dosáhne později kvůli kombinaci slabého evropského růstu, kurzových vlivů a chybám v řízení. Adidas již v úterý po zveřejnění výsledků varoval, že kvůli výkyvům kurzů některých měn, především ruského rublu budou horší výsledky v roce 2014.
- Expanze sektoru maloobchodu v eurozóně v dubnu zrychlila - index nákupních manažerů vyskočil na 51,2 bodu z 49,2 bodu v březnu. V Německu se index zvýšil na 53,1 bodu z 50,2 bodu v březnu, ve Francii si maloobchod polepšil na 50,3 bodu z 50 bodů. Pouze Itálie se stále nachází pod padesátibodovou hranicí, byť kontrakce sektoru v dubnu zpomalila - index se zvýšil na 49,5 bodu z 46,5 bodu v březnu.
- Maloobchodní tržby v ČR v březnu vzrostly meziročně jen o 5,2 %, čekal se přitom nárůst o 7,3 %. Průmyslová produkce meziročně reálně vzrostla o 8,7 %.
- Německo: Index nákupních manažerů ve stavebnictví v dubnu klesl na 49,7 bodu z březnových 52,5 bodu.
- Průmyslových objednávek v Německu v březnu meziměsíčně ubylo 2,8 % (odhad: +0,3 %).
- Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém středečním jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %.
- Moody's očekává zrychlení růstu ve střední a východní Evropě. Agentura čeká, že HDP zemí regionu letos vzroste o 2 %, v roce příštím se zvýší o 3 % a v roce 2016 bude expandovat rychlostí 4 %. Podle Moody's podpoří ekonomiku regionu uvolněnější fiskální i měnová politika a oživení v eurozóně. Nejohroženější země z regionu jsou podle agentury Maďarsko, Slovinsko a Slovensko.
- Ukrajina získala první část dohodnuté úvěrové pomoci od Mezinárodního měnového fondu (MMF). Ukrajinská centrální banka dnes oznámila, že země obdržela zhruba 3,2 miliardy dolarů. Více než miliarda dolarů směřovala do devizových rezerv banky a zbytek do státního rozpočtu, napsala agentura Reuters.
- Španělská telekomunikační společnost Telefónica nabízí zhruba miliardu dolarů za většinový podíl (56 %) ve španělské televizi Distribuidora de Televisión Digital známé jako Digital Plus. Telefónica ve firmě vlastní už 22% podíl.
- Tuzemská Telefónica chce během letošního roku nalákat 400 tisíc uživatelů na novou aplikaci umožňující sledování televizního vysílání v mobilních zařízeních. Službu O2 TV Go, která bude první svého druhu na trhu, operátor nabídne během května. Uvedl to ve středu marketingový ředitel pro segment domácností David Duroň.
- Eurozóna: Kompozitní index nákupních manažerů v dubnu vzrostl na 54 bodů z březnových 53,1 bodu (flash: 54 bodů).
- Německo: Kompozitní index nákupních manažerů v dubnu roste na 56,1 bodu z březnových 54,3 bodu (flash: 56,4 bodu).
- Španělsko: Index nákupních manažerů ve službách v dubnu 56,5 bodu (březen: 54 bodů, odhad: 54,2 bodu).
- Francie: Index nákupních manažerů ve službách v dubnu 50,4 bodu (březen: 51,5 bodu, flash: 50,3 bodu).
- Spojené království: Index nákupních manažerů ve službách v dubnu vzrostl na 58,7 bodu (odhad: 57,8 bodu, březen: 57,6 bodu).
- Tržby maloobchodních prodejců v eurozóně v březnu meziměsíčně vzrostly o 0,3 %, analytici přitom očekávali pokles o 0,2 % po únorovém růstu o 0,1 % (revidováno z +0,4 %). V celé evropské osmadvacítce také tržby vzrostly o 0,3 % po únorových +0,3 %. Meziročně se zisky obchodníků zvýšily v eurozóně o 0,9 % (odhad: 1,0 %) a v EU28 o 1,6 %.
- Americké úřady a druhá největší švýcarská banka Credit Suisse jsou prý blízko dohody, podle které by firma zaplatila miliardu dolarů za to, že pomáhala k daňovým únikům ve Spojených státech. Napsal to americký list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené s celým případem. Credit Suisse se zdržela komentáře.
- Hollande: Nabídka GE za Alstom je "nedostatečná" a "nepřijatelná".
- AstraZeneca očekává do roku 2023 tržby 45 miliard USD.
- Výnosy 10letých italských vládních dluhopisů poprvé v historii klesly pod 3 %.
- Německý Bayer kupuje za 14,2 miliardy dolarů divizi léků od skupiny Merck. Obě společnosti také budou spolupracovat na vývoji a marketingu některých léků, jako je Adempas. Jde o druhou velkou fúzi ve farmaceutickém sektoru za poslední měsíc. V dubnu se na společném podniku dohodly Novartis a GlaxoSmithKlein. Bayer se tak stane druhým největším světovým dodavatelem léků, na které není nutný lékařský předpis. Transakce ještě musí získat souhlas ze strany regulačních orgánů. Její dokončení se očekává ve druhé polovině letošního roku.
- Evropská komise v jarní makroekonomické předpovědi snížila odhad hospodářského růstu regionu a uvedla, že nízká inflace může představovat riziko pro ekonomickou expanzi. V roce 2015 podle predikce eurozóna poroste tempem 1,7 % (předchozí predikce byla 1,8 %) a 1,2 % v letošním roce. Inflace by měla zpomalit na 0,8 % letos (předchozí predikce počítala s 1 %) a v příštím roce opět zrychlit na 1,2 %.
- Ruský provozovatel ropovodů Transněfť v dubnu zastavil dodávky nafty prostřednictvím potrubí vedoucího na Ukrajinu a do Maďarska. Důvodem je nejistota ohledně vlastnictví tohoto potrubí. Agentuře Reuters to v pondělí řekl mluvčí společnosti Transněfť.
- Eurozóna: Index cen výrobců v březnu meziměsíčně klesá o 0,2 % v souladu s odhady, meziročně -1,6 % (odhad: -1,7 %).
- José Viñals, ředitel oddělení pro monetární a kapitálové trhy Mezinárodního měnového fondu, v pondělí v rozhovoru pro Financial Times varoval před rally na evropských dluhopisových trzích, která by podle něj mohla skončit zklamáním.
- Eurozóna: Důvěra investorů dle Sentix v květnu klesá na 12,8 bodu z 14,1 bodu (odhad: 14,2 bodu).
- Německou Bundesbanku znepokojují výzvy předních francouzských politiků, kteří žádají, aby Evropská centrální banka (ECB) uvolnila svou měnovou politiku a zasáhla proti údajně silnému kurzu eura. Napsal to v pondělí nejčtenější německý list Bild Zeitung. Francouzský premiér Manuel Valls v sobotu prohlásil, že Paříž považuje nynější kurz eura za příliš vysoký a hodlá žádat změnu měnové politiky tak, aby více podporovala ekonomický růst a zaměstnanost.
- O konečném schválení připravované dohody o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy musejí rozhodovat i národní parlamenty evropských států, nejen evropské instituce. V pondělí to v Berlíně při jednání s eurokomisařem pro obchod Karlem De Guchtem a nejvyšším americkým obchodním diplomatem Michaelem Fromanem prohlásil německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Pokud by se národní parlamenty na rozhodnutí nepodílely, podle Gabriela by mezi lidmi vůči dohodě výrazně vzrostl odpor.
Výsledková sezóna
- Výsledky Deutsche Telekom v 1Q2014: EBITDA 4,12 miliardy eur (odhad: 4,15 miliardy eur, loni: 5,7 miliardy eur). Tržby vlastníkovi T-Mobilu vrostly o 8 % v souladu s odhady na 14,9 miliardy eur.
- Největší německý maloobchodní řetězec Metro snížil v prvním čtvrtletí ztrátu více než se čekalo. Meziročně poklesla z 55,7 milionu eur na 40 milionů eur. Tržby se propadly o 7,6 % na 14,3 miliardy EUR (odhad: 14,4 miliardy eur).
- Výsledky Enel v 1Q2014: Čistý zisk 895 milionů eur (odhad: 753 milionů eur).
- Výsledky Prudential za 1Q2014: Tržby 1,18 miliardy GBP (odhad: 1,1 miliardy GBP). Zisk z nového podnikání vzrostl o 29 % na 529 milionů GBP, a překonal tak očekávání 495 milionů GBP.
- Největší světový pivovar Anheuser-Busch InBev díky růstu odbytu v prvním čtvrtletí zvýšil provozní zisk o 11 % na 3,88 miliardy dolarů. Hospodářský výsledek však zaostal za očekáváním, a to kvůli vyšším marketingovým výdajům před blížícím se mistrovstvím světa ve fotbale.
- HSBC, největší evropská banka podle objemu aktiv, v prvním čtvrtletí vykázala pokles zisku před zdaněním o 20 % na 6,8 miliardy dolarů z 8,4 miliardy v loňském roce. Analytici očekávali pokles na 6,6 miliardy dolarů. Výnosy banky podle zprávy klesly na 15,88 miliardy dolarů z 18,42 miliardy dolarů v předchozím roce.
- Provozní zisk dánského pivovaru Carlsberg se v prvním čtvrtletí propadl o třetinu na 453 milionů dánských korun. Příčinou byl zejména slabý kurz ruského rublu a klesající tržby ve východní Evropě. Firma navíc zhoršila výhled pro celý letošní rok, a to mimo jiné kvůli nejisté hospodářské situaci v Rusku a na Ukrajině.
- Tržby vlastníka TV Nova CME vyskočily meziročně z 132,7 milionu na 153,1 milionu USD (očekávání: 153,7 milionu USD). Čistá ztráta meziročně klesla na 48,6 milionu USD (očekávání: 32,1 milionu USD) ze 109 milionů USD před rokem.
- Celkový konsolidovaný provozní zisk EBITDA sázkové kanceláře Fortuna dosáhl v prvním čtvrtletí letošního roku 9,4 milionu eur, což znamená meziroční pokles o 17 %. Z toho zisk EBITDA ze sportovního sázení dosáhl 9,4 milionu EUR, o 16,9 % meziročně méně, a EBITDA z loterií 22 tisíc eur, meziročně o 44,6 % méně. Celková výše přijatých sázek ale v prvním čtvrtletí vzrostla o 17,5 % na 165,9 milionu eur.
- Meziročně klesl čistý zisk Komerční banky náležející osobám s podílem na vlastním kapitálu mírně z 3,15 na 3,08 miliardy Kč. Čistý úrokový příjem zůstal proti stejnému období loni téměř nezměněn na 5,3 miliardy Kč.
- Výsledky Commerzbank v 1Q2014: Čistý zisk 200 milionů EUR (odhad: 231 milionů EUR).
- Čistý zisk francouzské banky Société Générale v letošním prvním čtvrtletí meziročně klesl o 13 % na 315 milionů eur. Za poklesem zisku stály odpisy u ruských aktivit, které se potýkají s negativními dopady ukrajinské krize na ruskou ekonomiku.
- Čistý zisk francouzské strojírenské společnosti Alstom se v prvním čtvrtletí propadl o 28 % na 556 milionů eur. Mohou za to hlavně vyšší náklady na restrukturalizaci, dále výdaje na správu dluhu a rovněž daně. Firma také uvedla, že tentokrát nevyplatí roční dividendu.
- Německý průmyslový koncern Siemens zvýšil čtvrtletní zisk o 12 % na 1,15 miliardy eur. Zaznamenal však pokles tržeb a zpomalení přílivu zakázek. Firma rovněž představila změny v podnikové struktuře a v úterý potvrdila převzetí části aktivit britské strojírenské společnosti Rolls-Royce.
- Největší evropské pojišťovně Allianz vzrostly v prvním čtvrtletí letošního roku tržby o 6,3 % na rekordních 34 miliard eur. Zisk však o čtyři procenta klesl a činil 1,64 miliardy eur. Vyplývá to z předběžných údajů, které ve středu firma zveřejnila. Výsledky ale překonaly odhady analytiků, kteří v anketě agentury Reuters v průměru čekali zisk 1,621 miliardy eur.
- Německá automobilka BMW v letošním prvním čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o 11 % na 1,5 miliardy eur navzdory růstu investic do nových modelů a továren. Oznámila to v úterý firma, která je největším výrobcem luxusních automobilů na světě.
- Největší letecký přepravce v Německu, společnost Deutsche Lufthansa, snížil v prvním čtvrtletí provozní ztrátu téměř o třetinu na 245 milionů eur z 359 milionů eur před rokem. Firma v úterý také potvrdila, že v celém letošním roce počítá s provozním ziskem od 1,2 do 1,5 miliardy eur.
- Čistý zisk německého výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas v prvním čtvrtletí kvůli nižším tržbám klesl o zhruba třetinu na 204 milionů eur. Podnik ale rovněž dodal, že ve zbytku roku počítá s příznivějším vývojem. Čtvrtletní zisk zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej podle agentury Reuters odhadovali na 217 milionů eur. Tržby klesly o šest procent na 3,5 miliardy eur, a to zejména kvůli propadu příjmů v americké divizi golfových potřeb TaylorMade.
- Největší švýcarská banka UBS v prvním čtvrtletí dosáhla čistého zisku 1,05 miliardy švýcarských franků, což představuje meziročně 6,7% nárůst. Zároveň tak výrazně překonala odhad trhu, který očekával 885 milionů švýcarských franků. UBS letos plánuje změnit svou právní strukturu na holding formou nabídky výměny akcie za akcii, aby uspokojila regulátory.
- Zisk britské banky Barclays se v prvním kvartále meziročně snížil kvůli poklesu výnosů z obchodování s dluhopisy, měnami a komoditami. Zisk před zdaněním klesl o 5 % na 1,69 miliardy liber, trh očekával 1,82 miliardy liber.
Aktuality

30. 6. | 22:00
30. 6. | 16:39
30. 6. | 16:21