Americké akcie zakončily týden pátečním mírným posílením, za celý týden si všechny hlavní indexy připsaly přes procento
|

Americké akcie zakončily týden pátečním mírným posílením, za celý týden si všechny hlavní indexy připsaly přes procento

Investoři v pátek relativně v klidu zvládli takzvané quadruple witching, tedy vypršení opcí a futures na akcie a indexy. Při absenci zásadních ekonomických dat se zaměřili spíše na výsledky hospodaření některých firem a geopolitická rizika.

Americké akcie

Dow v pátek posílil o 0,15 % na rekordních 16 947,08 bodu, S&P 500 přidal 0,17 % na nové zavírací maximum 1 962,87 bodu (intradenní rekord dokonce 1 963,91 bodu), Nasdaq vzrostl o 0,20 % na 4 368,04 bodu. Dow i S&P 500 na denní bázi posílily pošesté v řadě.

Výkonnost jednotlivých hlavních sektorů byla v pátek smíšená, dařilo se například odvětvím zdravotní péče a energetiky, ztrácely sektory telekomunikací a síťových služeb.

Index volatility VIX narostl o necelé procento a zůstal i v pátek pod 11 body. Výnosy desetiletých amerických vládních dluhopisů nepatrně klesly.

Americké akcie (20. června 2014)

Hvězdou obchodování byly akcie společnosti CarMax (+16,52 %). Akcie amerického maloobchodního prodejce ojetých automobilů CarMax zdražily poté, co firma vykázala nečekaně vyšší čtvrtletní zisk. Akcie softwarové firmy Oracle naopak o 3,98 % zlevnily, když čtvrtletní výsledky firmy zaostaly za odhady.

Trh nadále reaguje na středeční rozhodnutí a následné komentáře Fedu, podle kterých budou guvernéři zřejmě čekat na evidentnější známky ekonomického oživení v USA, než začnou zvyšovat sazby.

Zlato má za sebou velice úspěšný týden, v pátek ale jeho cena v růstu nepokračovala.

Poblíž čtvrtečních závěrečných hodnot se držela i cena ropy. Ta v posledních dnech roste kvůli bojům v Iráku, ale také v souvislosti s pokračujícím konfliktem na Ukrajině. Jednotky irácké armády se v pátek seskupily severně od Bagdádu a chystají se podle agentury Reuters k boji proti oddílům sunnitských radikálů. Postup islamistů k hlavnímu městu přiměl Spojené státy poslat do země vojenské poradce na podporu irácké armády. Ropná pole jižně od Bagdádu, ze kterých se vyváží nejméně 2,5 milionu barelů denně, násilnosti nezasáhly. Bojuje se ale na severu země a ropné firmy začínají evakuovat zaměstnance, což by mohlo ohrozit plynulost dodávek této strategické suroviny.

Americký dolar na forexu v pátek posiloval. Pomáhaly mu vyšší výnosy amerických vládních dluhopisů. "Dolar se s vyššími americkými výnosy posunul vzhůru. Na trhu také podle všeho poněkud opadlo napětí kvůli Iráku," poznamenal podle agentury Reuters analytik Martin Schwerdtfeger ze společnosti TD Securities.

Nejdůležitější páteční události

Nejdůležitější události uplynulého týdne

Americké akcie v týdnu stanovovaly stále nová historická maxima. Impulzem ke zrychlení růstu bylo především středeční zasedání Fedu a následná tisková konference šéfky centrální banky Janet Yellenové, která působila holubičím dojmem. Investoři po jejím projevu nabyli dojmu, že úroky v USA hned tak neporostou. Dow za týden přidal 1,02 %, S&P 500 dokonce 1,37 % a Nasdaq 1,33 %.

Americké akcie (16.-20. června 2014)
 • Dodavatel finančních informací Markit získal z primární emisí akcií (IPO) 1,28 miliardy dolarů. Firma, která konkuruje globálním informačním agenturám Bloomberg a Thomson Reuters, to uvedla ve středu večer. Ve čtvrtek se poprvé začalo s akciemi obchodovat na trhu a po zahájení obchodování akcie zpevnily o více než 11 %.
 • Index aktivity filadelfského Fedu v červnu roste na 17,8 bodu z květnových 15,4 bodu, čekal se pokles na 14 bodů.
 • Aktivistický investor Carl Icahn ve svém dopise výkonnému řediteli amerického maloobchodního řetězce Family Dollar napsal, že je nezbytně nutné, aby byla společnost okamžitě nabídnuta k prodeji. Podle Icahna je hlavním důvodem "konzistentně slabá výkonnost podniku".
 • Podle analytiků banky JPMorgan nebude nově uvedený mobil od Amazonu žádný trhák. Doug Anmuth odhaduje, že se ho letos prodá pouze mezi dvěma až třemi miliony kusů. Naproti tomu Mark Moskowitz, který se v JPMorgan specializuje na Apple, v únoru predikoval, že iPhonů se prodá letos kolem 83,8 milionu. To znamená, že Apple prodá podle predikcí JPMorgan za dva týdny více mobilních telefonů, než Amazon za půl roku.
 • Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 14. června klesl na 312 tisíc. Čekal se pokles na 314 tisíc z původně hlášených 317 tisíc (revidováno na 318 tisíc). Počet pokračujících žádostí klesl v týdnu do 7. června na 2,561 milionu, tedy nejníže od října 2007, z 2,614 milionu, očekával se pokles na 2,6 milionu. Čtyřtýdenní průměr klesl o 3 750 na 311 750.
 • Výsledky BlackBerry v 1Q: Ztráta na akcii 0,11 USD (odhad: 0,25 USD), tržby: 966 milionů USD (odhad: 954 milionů USD).
 • Výsledky Oracle v 1Q2014: Firma ve svém čtvrtém fiskálním čtvrtletí dosáhla zisku na akcii 92 centů při tržbách 11,32 miliardy USD, čekalo se 95 centů a 11,48 miliardy USD. Akcie v poobchodní fázi ztrácely kolem 8 %.
 • Prezident Barack Obama uvedl, že jsou USA připraveny podniknout cílenou a rozhodnou akci v Iráku, pokud to bude potřeba.
 • Americká centrální banka opět omezí svou podpůrnou měnovou politiku. Měnový výbor Fedu ve středu podle očekávání rozhodl, že nákupy dluhopisů sníží o dalších deset miliard dolarů na 35 miliard dolarů měsíčně. Fed se těmito nákupy snaží stimulovat hospodářský růst. Nově bude Fed odkupovat státní dluhopisy v objemu 20 miliard USD měsíčně a hypoteční zástavní listy za 15 miliard USD měsíčně. V obou případech dojde ke snížení o zhruba 5 miliard za měsíc.
 • Podle ratingové agentury Standard & Poor's do roku 2018 nefinanční společnosti získají prodejem dluhopisů více než 6,6 bilionu dolarů, protože narůstá jejich závislost na kapitálových trzích.
 • Schodek běžného účtu Spojených států v prvním čtvrtletí vystoupil na maximum za půldruhého roku. Přispěl k tomu zejména pokles vývozu a nižší příjmy ze zahraničních investic. Deficit běžného účtu, který měří tok zboží, služeb a investic mezi určitou zemí a zbytkem světa, se za leden až březen zvýšil na 111,2 miliardy dolarů z revidovaných 87,3 miliardy USD ve čtvrtém čtvrtletí. Ukázaly to ve středu údaje ministerstva obchodu.
 • Výsledky FedEx ve 4Q: Zisk na akcii 2,46 USD (odhad: 2,36 USD), tržby: 11,8 miliardy USD (odhad: 11,65 miliardy USD).
 • Společnost Coca-Cola kvůli svému klíčovému produktu čelí už několik let ostré kritice. Cukr obsažený v originální Coca-Cole je strašákem dietologů sledujících rostoucí počty obézních lidí a umělá sladidla obsažená v Coca-Cole Light a Coca-Cole Zero zase vzbuzují obavy z toho, že jejich užívání není tak zdravé, jak se snaží výrobce limonád tvářit, a ve svém důsledku rovněž vedou k růstu váhy. Coca-Cola proto uvádí na trh nový produkt - limonádu Coca-Cola Life, která bude slazená přírodním sladidlem, stévií.
 • Spotřebitelské ceny v USA v květnu rostly nejrychleji za více než rok. Vyšší byly ceny celé škály zboží a služeb a ceny potravin stouply nejvíce od srpna 2011. Ve srovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,4 %, což byl nejvyšší růst od loňského února. Meziročně v květnu spotřebitelské ceny ve Spojených státech vzrostly o 2,1 % při očekávání růstu o 2 %. Jádrové ceny se meziměsíčně zvýšily o 0,3 %, meziročně pak o 2 % oproti dubnovému meziročnímu růstu o 1,8 %. Ceny potravin se zvýšily o 0,5 %, nejvíce za téměř tři roky.
 • Zahájená výstavba ve Spojených státech v květnu klesla o 6,5 % na milion jednotek anualizovaně. Očekával se menší pokles na 1,03 milionu z dubnových 1,07 milionu. Počet vydaných stavebních povolení meziměsíčně nečekaně klesl o 6,4 % na 991 tisíc, očekával se růst o 0,1 % na 1,01 milionu.
 • Americký výrobce elektroniky Apple uzavřel mimosoudní dohodu se spotřebiteli, podle kterých firma nezákonně určovala ceny elektronických knih. Vyplývá to ze soudních dokumentů. Rámcovou dohodu se spotřebiteli v některých amerických státech ještě musí schválit newyorský soud. Podmínky dohody proto zatím zveřejněny nebyly.
 • Společnost SolarCity koupila výrobce solárních panelů Silevo. Výrobce solárních panelů Silevo se soustředí na vývoj solárních panelů s nižší pořizovací cenou, což by se podle analytiků mohlo v relativně krátké době promítnout i do produktů společnosti SolarCity. Šéf SolarCity Elon Musk v úterý dále uvedl, že firma jedná se státem New York o výstavbě jedné ze světově největších továren na výrobu solárních panelů s cílem dosáhnout dalšího výrazného snížení výrobní ceny těchto zařízení na výrobu elektřiny. Společnost SolarCity ve svém vyjádření k akvizici firmy Silevo uvedla, že další nákupy v současnosti aktivně neplánuje, zároveň ale upozornila, že by v případě nečekaných příležitostí mohla některé své další konkurenty koupit, a dále tak zvýšit svůj podíl na trhu se solárními panely.
 • Americká ekonomika poroste letos kvůli velmi slabému výkonu v prvním čtvrtletí jen o dvě procenta. Předpověděl to v pondělí Mezinárodní měnový fond, který tím snížil svou dubnovou předpověď růstu o 2,8 %. Největší světová ekonomika nedosáhne plné zaměstnanosti dříve než v roce 2017, což centrální bance USA umožní odkládat zvyšování úrokových sazeb, uvedl fond ve své výroční zprávě o americké ekonomice.
 • Americká finanční společnost Paradigm Capital Management zaplatí 2,2 milionu dolarů v rámci urovnání sporu s regulátory. Ti ji obvinili, že se mstila zaměstnanci, který upozornil na sporné obchody. Oznámila to v pondělí tamní Komise pro cenné papíry a burzy (SEC). Je to poprvé, kdy komise vznesla obvinění podle nových pravomocí, které jí umožňují chránit takzvané whistleblowery, tedy oznamovatele, před odvetou.
 • Index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State index) v červnu roste na 19,3 bodu z 19 bodů v květnu (odhad: 15 bodů).
 • Index cen domů NAHB v červnu vzrostl na 49 bodů, trh očekával růst na 47 bodů z květnových 45 bodů.
 • Průmyslová výroba ve Spojených státech v květnu vzrostla o 0,6 %, ačkoliv se očekával mírnější růst o 0,5 % po dubnovém propadu o 0,1 % (revidováno z -0,4 %). Využití kapacit vzrostlo v květnu na 79,1 % z dubnových 78,9 %.
 • Spotřeba ropy ve Spojených státech loni rostla co do objemu nejsilněji na světě a poprvé od roku 1999 předehnala růst spotřeby v Číně. Díky rozvoji těžby z břidlicových ložisek rekordně rostla i americká těžba ropy a ropné rezervy. Spojené státy tak zásadně přispěly k tomu, že světové prokázané rezervy ropy se v roce 2013 zvýšily o více než jedno procento. V pondělní výroční zprávě to uvedla britská ropná společnost BP.
Zdroj: ČTK, CNBC
Primární nabídka akcií ropné firmy Saudi Aramco bude největší na světě
Primární nabídka akcií ropné firmy Saudi Aramco bude největší na světě
20:11

Primární nabídka akcií ropné firmy Saudi Aramco bude největší na světě

Primární nabídka akcií saúdskoarabského ropného gigantu Saudi Aramco bude největší na světě. Firma ve čtvrtek...
Saudi Aramco Primární úpis akcií (IPO) Saúdská Arábie
Británie vyšetřuje Glencore kvůli podezření z uplácení
19:51

Británie vyšetřuje Glencore kvůli podezření z uplácení

Britský Úřad pro vyšetřování závažných podvodů (SFO) vyšetřuje obchodníka s komoditami a těžaře Glencore kvůli...
Spojené království Těžba Evropské akcie
Trump se odvolal k nejvyššímu soudu kvůli daňovým záznamům
Trump se odvolal k nejvyššímu soudu kvůli daňovým záznamům
19:10

Trump se odvolal k nejvyššímu soudu kvůli daňovým záznamům

Prezident USA Donald Trump se u nejvyššího amerického soudu dožaduje toho, aby jeho účetní firma nemusela Kongresu...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Daně
Evropské akcie ve čtvrtek po nejednoznačné seanci uzavřely vesměs s…
Evropské akcie ve čtvrtek po nejednoznačné seanci uzavřely vesměs s…
18:00

Evropské akcie ve čtvrtek po nejednoznačné seanci uzavřely vesměs s mírnými ztrátami

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy mířily během čtvrtečního obchodování oběma směry, aby skončily vesměs...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Forbes: CITIC podala trestní oznámení na exšéfa PLG Radila
17:49

Forbes: CITIC podala trestní oznámení na exšéfa PLG Radila

Čínská investiční skupina CITIC Europe, která je většinovým vlastníkem Pivovarů Lobkowicz Group, podala trestní...
Čína Česká republika Pivovary Lobkowicz
Cena za akcii Saudi Aramco bude prý na horní hranici rozpětí
17:36

Cena za akcii Saudi Aramco bude prý na horní hranici rozpětí

Cena za akcii saúdskoarabského ropného gigantu Saudi Aramco byla stanovena na horním konci rozpětí, tedy 32 rijálů ...
Saudi Aramco Primární úpis akcií (IPO)
Letový provoz nad ČR v létě klesl o 2,2 procenta, poprvé po 30 letech
17:13

Letový provoz nad ČR v létě klesl o 2,2 procenta, poprvé po 30 letech

Letecký provoz nad Českem poprvé po 30 letech poklesl. Letoví dispečeři během letošní letní sezony, tedy od května do...
Doprava Česká republika
GM a LG Chem chtějí postavit jeden z největších závodů na baterie
17:04

GM a LG Chem chtějí postavit jeden z největších závodů na baterie

Americká automobilka General Motors a jihokorejská společnost LG Chem plánují postavit jeden z největších závodů na...
Elektřina Americké akcie Auta
Pražská burza ve čtvrtek přidala téměř půl procenta, vzestup vedly…
Pražská burza ve čtvrtek přidala téměř půl procenta, vzestup vedly…
16:45

Pražská burza ve čtvrtek přidala téměř půl procenta, vzestup vedly banky

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,43 % a uzavřel seanci na hodnotě 1 083,94 bodu. O...
Akcie ČR
USA: Zásob zemního plynu ubylo 19 miliard krychlových stop
16:32

USA: Zásob zemního plynu ubylo 19 miliard krychlových stop

Objem zásob zemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 29. listopadu zmenšil o 19 miliard krychlových stop....
Americká ekonomika Zemní plyn
USA: Továrních objednávek v říjnu přibylo 0,3 procenta
16:12

USA: Továrních objednávek v říjnu přibylo 0,3 procenta

Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v říjnu o 0,3 procenta větší než v září. Po zářijovém...
Americká ekonomika Průmysl
Metro exkluzivně jedná o prodeji hypermarketů s X+Bricks
16:07

Metro exkluzivně jedná o prodeji hypermarketů s X+Bricks

Německá obchodní společnost Metro exkluzivně jedná o prodeji své divize hypermarketů Real s konsorciem, které vede...
Evropské akcie Maloobchod
Kanada: Ekonomická aktivita v listopadu nad očekávání oživila
16:01

Kanada: Ekonomická aktivita v listopadu nad očekávání oživila

Index nákupních manažerů od Ivey Business School na Western University, jenž měří ekonomickou aktivitu napříč Kanadou...
Kanada Ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Polské aerolinky LOT budou od května létat z Prahy do Budapešti
15:54

Polské aerolinky LOT budou od května létat z Prahy do Budapešti

Polský letecký dopravce LOT Polish Airlines začne od 27. května příštího roku pravidelně létat na trase mezi Prahou a...
Doprava Evropské akcie
USA: Schodek obchodní bilance se v říjnu ztenčil na 47,2 miliardy USD…
14:46

USA: Schodek obchodní bilance se v říjnu ztenčil na 47,2 miliardy USD, dovoz i vývoz klesaly

Hodnota deficitu americké obchodní bilance poklesla v říjnu na 47,2 miliardy USD. V září čítal schodek 52,5 miliardy...
Americká ekonomika Mezinárodní obchod
USA: Týdenní počet žádostí o podporu klesl na 203 tisíc
14:35

USA: Týdenní počet žádostí o podporu klesl na 203 tisíc

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 30. listopadu 203 tisíc nově podaných žádostí o podporu v...
Americká ekonomika Nezaměstnanost
Zapomeňte na stavebko, je tu Portu účet pro děti
Zapomeňte na stavebko, je tu Portu účet pro děti
14:30

Zapomeňte na stavebko, je tu Portu účet pro děti

Inovativní investiční platforma Portu české finanční skupiny WOOD & Company pokračuje v představování revolučních...
Investování Investiční strategie Děti