Evropské akcie v úterý po zveřejnění zprávy o inflaci v eurozóně klesly

Ceny akcií na evropských burzách zamířily v úterý dolů. Slabší čísla o inflaci ještě zvýšila nervozitu investorů před čtvrtečním zasedáním Evropské centrální banky.
Celoevropský index Stoxx Europe 600 zavíral o 0,5 % níže, britský FTSE 100 ztratil také 0,4 %, francouzský CAC 40 a německý DAX klesly shodně o 0,3 %.
Investoři vyhlížejí nejdůležitější evropskou makroekonomickou událost tohoto týdne - zasedání Evropské centrální banky, které je naplánováno na čtvrtek. V úterý byla přitom zveřejně a inflace ev eurozóně, která nenaplnila ani už tak pesimistická očekávání. Harmonizovaný index spotřebitelských cen pro eurozónu vzrostl meziročně v květnu jen o 0,5 %. Čekal se růst o 0,6 %. To jen podpořilo předpoklad, že centrální bankéři ve čtvrtek zasáhnou. Investoři však netuší jak a nervozita tak roste.
"Všechny oči se upínají k zasedání ECB. Investoři se bojí, že centrální banka neudělá dost a ceny akcií proto klesají," říká Ion-Marc Valahu ze švýcarské Clairinvest.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Inflace v eurozóně se v květnu podle předběžných údajů snížila na 0,5 % meziročně (odhad: 0,6 %, duben 0,7 %). Předběžný harmonizovaný index spotřebitelských cen vykázal v květnu ještě nižší hodnotu, než se očekávalo. Vývoj inflace je přitom zásadní pro Evropskou centrální banku. Bude hrát velkou roli při čtvrtečním rozhodování o nastavení měnové politiky. Podle statistiků nejvíce rostly v květnu ceny ve službách, a to o 1,1 %. Ceny potravin, alkoholu a tabáku se zvýšily o 0,1 %. Tempo růstu u obou položek však zpomalilo. Ceny průmyslového zboží a energií stagnovaly.
- Nezaměstnanost v eurozóně i v celé Evropské unii v dubnu proti předchozímu měsíci o desetinu procentního bodu klesla. V celé unii tak bylo minulý měsíc bez práce 10,4 procenta lidí, v zemích platících eurem pak 11,7 procenta. Údaje zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. V České republice je podle jeho čísel bez práce 6,5 procenta lidí, také o desetinu bodu méně než v březnu.
- Nezaměstnanost v Itálii v dubnu klesla na 12,6 % (očekávání: 12,8 %).
- Spojené království: Národní index cen domů rostl v květnu meziročně o 11,1 % (odhad: 10,9 %). Meziměsíčně index vzrostl o 0,7 %, čekal se růst jen o 0,6 %.
- Portugalsko nebude moci dostat od mezinárodních věřitelů závěrečnou splátku záchranného úvěru, dokud se nevyřeší problém úsporných opatření, která v pátek zamítl ústavní soud. Řekl to portugalský premiér Pedro Passos Coelho. V sázce je částka 2,6 miliardy eur, jejíž vyplacení Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem závisí na splnění dohodnutých podmínek, uvedl premiér.
- Evropská komise požádala bulharskou vládu, aby pozastavila práce na plynovodu South Stream, který je projektem ruského Gazpromu, dokud nepadne rozhodnutí, zda je stavba v souladu s evropským právem. Podle EK plynovod zřejmě nesplňuje pravidla, která zakazují dodavatelům plynu mít rovněž kontrolu nad plynovody. EU rovněž pozastavila schvalovací proces pro výstavbu plynovodu po ruské anexi Krymu letos v březnu.
- Jednání Ukrajiny s Ruskem o cenách ruského zemního plynu by měla skončit tento týden. Pokud nedospějí k dohodě, Ukrajina se obrátí na arbitrážní soud ve Stockholmu. Řekl to ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.
- Ruský plynárenský monopol Gazprom letos čeká pokles vývozu plynu do Evropy a Turecka na 158,4 miliardy metrů krychlových. Loni vývoz činil 161,5 miliardy kubíků a průměrná cena plynu pro evropské klienty v loňském roce dosáhla 387 dolarů za 1000 metrů krychlových plynu.
- Prodej aut v Německu po dubnovém poklesu způsobeném Velikonocemi znovu ožil. Počet registrací nových osobních aut v květnu vzrostl o 5,2 procenta na 274 804 vozů a vyšší je i od začátku roku. Oznámil to spolkový úřad pro registraci vozidel KBA. Německo je největším automobilovým trhem v Evropě.
- Barclays tento týden propustila několik stovek zaměstnanců divize investičního bankovnictví. Tato divize má zeštíhlit podle dřívějšího plánu banky o 7 tisíc lidí. Propouštěli se především specialisté na dluhopisy, měny a komodity. Barclays chce dohromady propustit 14 tisíc zaměstnanců do roku 2016.
- Francouzi se ohradili proti pokutě 10 miliard USD pro BNP Paribas.
Zdroj: CNBC, Bloomberg