Americké akcie ve čtvrtek před dnem volna zdražily na nová maxima, index Dow vyskočil nad 17 000 bodů
|

Americké akcie ve čtvrtek před dnem volna zdražily na nová maxima, index Dow vyskočil nad 17 000 bodů

Americké akcie zahájily čtvrteční obchodování růstem, za kterým stály příznivé údaje o červnovém poklesu nezaměstnanosti ve Spojených státech na 6,1 %. Index Dow se navíc poprvé v historii přehoupl přes psychologicky významnou hranici 17 000 bodů. Obchodování na burzách NYSE i Nasdaq před pátečním volnem kvůli oslavám Dne nezávislosti skončilo netradičně již v 19.00 SELČ.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow během dne vzrostl na nové historické maximum 17 074,65 bodu a uzavřel se ziskem 0,54 % na 17 068,26 bodu. Také širší S&P 500 během dne přepisoval historii, své intradenní maximum posunul na 1 985,59 bodu a uzavřel se ziskem 0,55 % jen mírně níže na 1 985,44 bodu. Technologický Nasdaq posílil o 0,63 % na 4 485,92 bodu. Dařilo se všem hlavním sektorům s výjimkou odvětví služeb, největší zisky si připsaly akcie ze sektoru základních materiálů, průmyslové tituly a akcie z odvětví necyklického spotřebního zboží.

Za celý zkrácený týden týden index Dow posílil o 1,28 %, širší S&P 500 přidal 1,25 % a technologický Nasdaq zpevnil o rovná 2 %.

Americké akcie (3. července 2014)

"Růstu cen amerických akcií ve čtvrtek pomohla data z trhu práce a vysokému ocenění akcií nahrává i dlouhodobý výhled toho, že bude Fed držet sazby nízko. Pokud se ale začne americké hospodářství opět rychle zvedat, mohlo by dojít ze strany centrální banky k přehodnocení tohoto postoje a k postupnému utahování měnové politiky," řekl hlavní makléř brokerjetu ČS Martin Urban. "Důležitým faktorem je však pro Fed také inflace. Případné riziko brzkého zvyšování sazeb ale může vést k zastavení růstu cen akcií, a lze proto očekávat korekci."

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

 • Americká ekonomika v červnu vytvořila 288 tisíc nových pracovních míst, analytici přitom predikovali jen 215 tisíc. Míra nezaměstnanosti klesla na 6,1 % z 6,3 %, očekávala se stagnace. Červen je již pátým měsícem za sebou, kdy v USA vzniklo více než 200 tisíc pracovních míst. To je nejdelší období vysokého růstu počtu pracovních míst od rozkvětu technologického odvětví koncem 90. let. Počet nových pracovních míst mimo zemědělství byl za předchozí měsíc zrevidován na 224 tisíc proti původnímu údaji 217 tisíc. Míra participace zůstala beze změny na 62,8 % už třetí měsíc v řadě. Poměr zaměstnaných lidí k celé populaci mírně vzrostl na 59 %. Obě statistiky se však drží blízko svých nejnižších hodnot od 70. let. Hlavním důvodem poklesu nezaměstnanosti byl pak růst počtu lidí mimo pracovní sílu. Těch bylo v červnu rekordních 111 milionů. Průměrná hodinová mzda vzrostla o 2 % meziročně, očekával se růst jen o 1,9 %.
 • Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 28. června vzrostl o 2 tisíce na 315 tisíc. Čekal se růst na 313 tisíc z původně hlášených 312 tisíc (revidováno na 313 tisíc). Počet pokračujících žádostí vzrostl v týdnu do 21. června na 2,579 milionu z 2,568 milionu (revidováno z 2,571 milionu), očekával se pokles na 2,560 milionu.
 • Index nákupních manažerů ve službách, sestavovaný společností Markit, v červnu vzrostl na 61 bodů z květnových 58,1 bodu. Předběžná data počítala s růstem na 61,2 bodu. Kompozitní index vyskočil na 61 bodů oproti předběžným odhadům 61,1 bodu z květnových 58,4 bodu.
 • ISM index nákupních manažerů ve službách v červnu klesl na 56 bodů z květnových 56,3 bodu (odhad: 56,3 bodu).
 • Schodek zahraničního obchodu Spojených států v květnu klesl o 5,6 % na 44,4 miliardy dolarů. Export se vyšplhal na nový rekord, zatímco import mírně klesl. Uvedlo to ve čtvrtek americké ministerstvo obchodu. Obchodní deficit byl o něco nižší, než čekali analytici. Ti jej v anketě agentury Reuters v průměru odhadovali na 45 miliard dolarů.
 • Poradci Dennise Wilsona, zakladatele společnosti Lululemon, která se specializuje na vybavení pro jógu, jednají s private equity firmami včetně Leonard Green & Partners, aby zjistili, jestli mají zájem o koupi Lululemon.

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie banky Goldman Sachs (+1,54 %), výrobce těžebních a stavebních strojů Caterpillar (+1,39 %) a zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+1,04 %). Nedařilo se naopak cenným papírům softwarové firmy Microsoft (-0,24 %), světově největšího výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (-0,14 %) a farmaceutické společnosti Johnson & Johnson (-0,02 %).

Akcie amerického výrobce nákladních vozů Paccar (+5,44 %) zdražily o více než pět procent poté, co se na trhu objevila zpráva, že se jej chystá koupit německá automobilka Volkswagen. Analytikům z Bernstein Research to na základě svých zdrojů řekl šéf divize nákladních vozů německé automobilky Daimler Wolfgang Bernhard. Volkswagen nicméně zprávu později popřel.

Téměř tři procenta si připsaly také cenné papíry výrobce vybavení pro jógu Lululemon (+2,90 %), a to v reakci na zprávu, že poradci zakladatele společnosti Dennise Wilsona jednají s private equity firmami včetně Leonard Green & Partners, aby zjistili, zda mají tyto společnosti zájem o koupi firmy.

Dařilo se i akciím světově největšího prodejce elektroniky Best Buy (+2,19 %), který se od analytiků z ratingové agentury Moody's dočkal potvrzení ratingu na stupni Baa2 a zlepšení jeho výhledu na "stabilní" z "negativního". Opačné rozhodnutí ratingové agentury Standard & Poor's naopak přispělo ke zlevnění akcií společnosti Cooper (-0,91 %), která plánuje za 1,2 miliardy dolarů koupit výrobce kontaktních čoček Sauflon Pharmaceuticals.

Mírně zlevnily i akcie výrobce videokamer pro zachycení sportovních okamžiků GoPro (-1,09 %), se kterými se veřejně začalo obchodovat teprve před týdnem. Cena akcií firmy se do úterý nejdříve téměř zdvojnásobila, ve středu ale cenné papíry GoPro postihla zhruba 14% korekce a ve čtvrtek další zhruba procentní zlevnění.

Dolar po příznivých datech z trhu práce posílil k euru

Dolar se ve čtvrtek na devizových trzích vyšplhal na zhruba týdenní maximum vůči euru a na dvoutýdenní maximum k japonskému jenu. Americkou měnu podpořily hlavně příznivé údaje z tamního trhu práce, jednotnou evropskou měnu naopak tlačilo dolů očekávání, že Evropská centrální banka (ECB) ještě více uvolní svoji měnovou politiku.

Dolar k euru nejdříve nepatrně oslabil, po zveřejnění statistiky z amerického trhu práce, podle které nezaměstnanost v USA v červnu klesla o 0,2 procentního bodu na 6,1 %, ale posílil z 1,365 EUR/USD až k 1,360 EUR/USD. Kolem sedmé hodiny eurodolar osciloval kolem této hladiny.

K japonskému jenu dolar posílil ze 101,80 USD/JPY až nad 102,20 USD/JPY.

Ceny ropy ve čtvrtek na světových trzích klesaly. Vliv na to měla především Libye, která ohlásila konec krize kolem vývozu ropy ze svého území. Libyjská vláda se dohodla s povstalci, kteří na východě země blokovali ropné přístavy, na předání dvou posledních terminálů. Vývozní kapacity země se tak zvýší o dalších 500 tisíc barelů denně.

Cena severomořské ropy Brent klesla o 22 centů na 110,71 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zlevnila téměř o dva dolary na 103,74 USD za barel.

Zájem o ropu mírně snížil také růst kurzu amerického dolaru, který surovinu zdražuje pro neamerické investory.

Zlato ve čtvrtek zlevnilo přibližně o 0,6 % na 1 318,85 USD za trojskou unci.

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

 • Argentina odmítá jednat o urovnání sporu s věřiteli, kteří se po jejím státním bankrotu v letech 2001 a 2002 odmítli zapojit do restrukturalizace jejího státního dluhu. Uvedl to v pondělí podle agentury Reuters jeden z představitelů těchto věřitelů. Tento spor by přitom Argentinu mohl dohnat k bankrotu.
 • Největší americká automobilka General Motors nabídne minimálně milion dolarů jako odškodné za každé úmrtí související s problémy se zapalováním ve svých vozech. Vyplývá to podle agentury AFP z pondělních informací o fondu určeném k odškodňování obětí nehod způsobených těmito potížemi. Největší americký výrobce automobilů navíc svolává do servisů dalších více než osm milionů vozů kvůli možným problémům s přepínači u zapalování. Obchodování s akciemi podniku bylo kvůli tomuto sdělení asi na půl hodiny přerušeno. Podle internetového serveru BBC zahrnuje opatření zhruba 8,4 milionu vozů, z toho 7,6 milionu ve Spojených státech. Automobilka má v souvislosti s problémy u svolávaných vozů zprávy o sedmi nehodách, osmi zraněních a třech úmrtích. GM již letos podle agentury Reuters svolala 29 milionů vozů.
 • Index průmyslové aktivity Fedu v Dallasu v červnu vzrostl na 11,4 bodu (odhad: 10 bodů, květen: 8 bodů).
 • Rozjednané prodeje domů v květnu narostly o 6,1 % meziměsíčně (odhad: 1,5 %, duben: 0,4 %).
 • Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v červnu klesl na 62,6 bodu z květnových 65,5 bodu (odhad: 63 bodů).
 • Města ve státě New York mohou podle rozhodnutí soudu zakázat těžbu břidličného plynu.
 • Cena ropy Brent by se podle banky Société Générale mohla vyšplhat až na 150 dolarů za barel, pokud konflikt v Iráku zasáhne provoz hlavní ropných polí na jihu země, která zásobují terminály v Perském zálivu.
 • BNP Paribas souhlasila s vyrovnáním ve výši 8,834 miliardy dolarů v případu porušování amerických sankcí. Jedná se o největší vyrovnání v podobném případu v historii. Americké úřady vyměřily francouzské bance rekordní pokutu za porušování amerických sankcí vůči Súdánu, Íránu a Kubě. Banka v pondělí prostřednictvím svého právního zástupce u soudu přiznala, že se provinila falšováním záznamů o svých aktivitách a uzavíráním tajných dohod s cílem porušit sankce.
 • Aktivita v americkém zpracovatelském sektoru v červnu mírně zpomalila, přesto ale zaznamenala už 13. měsíc nepřetržité expanze. Index nákupních manažerů v americkém zpracovatelském sektoru sestavovaný institutem ISM v červnu meziměsíčně klesl o 0,1 bodu na 55,3 bodu. Čekal se růst o 0,4 bodu na 55,8 bodu. Nad 50 body, což znamená růst aktivity, se index pohybuje od loňského května.
 • Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru sestavovaný agenturou Markit v červnu podle finálních čísel vzrostl na 57,3 bodu. Rychlý odhad z minulého týdne předpovídal růst na 57,5 bodu z 56,4 bodu v květnu. Výroba a nové objednávky v červnu rostly nejrychleji od dubna 2010 a tvorba nových míst dosáhla 4měsíčního maxima. "Zpracovatelský sektor Spojených států amerických v červnu dále silně rostl," uvedl ve svém komentáři ke zveřejněné zprávě hlavní ekonom společnosti Markit Chris Williamson. "Výroba, objednávky a tvorba nových pracovních míst dokonce rostly jedním z nejvyšších temp od konce recese a ve smyslu výrobní expanze z letošního druhého kvartálu jde o nejlepší čtvrtletí za poslední čtyři roky."
 • Stavební výdaje v květnu vzrostly o 0,1 % (odhad: +0,5 %, duben: +0,2 %).
 • Jack Lew (ministr financí USA): Čínský jüan zůstává podhodnocený.
 • Oživování amerického automobilového trhu ze zimního propadu v červnu zpomalilo, celoročně přepočtené tempo prodejů ale dosáhlo maxima za téměř osm let. Podle úterních zpráv jednotlivých výrobců se odbyt nových osobních a lehkých užitkových automobilů zvýšil v meziročním srovnání o 1,2 % na 1,42 milionu vozů.
 • Google oznámil, že kupuje poskytovatele streamované hudby Songza. Cenu za akvizici ani jedna ze společností neuvedla. Službu Songza využívá zhruba 5,5 milionu uživatelů.
 • Americká centrální banka by neměla začít zvyšovat své rekordně nízké úrokové sazby jen proto, aby snížila rizika destabilizace finančního systému. Řekla to šéfka Fedu Janet Yellenová. Měnová politika na něco takového vhodné nástroje nemá a prevence finančních rizik je primárně úkolem vládní regulace, řekla Yellenová na konferenci organizované Mezinárodním měnovým fondem. Ekonomové i někteří konzervativní činitelé Fedu varují před prodlužováním nestandardně podpůrné měnové politiky a mimořádně nízkých úroků. Poukazují na to, že to už začíná vyvolávat další bublinu na finančních trzích podobnou té, která vedla k poslední finanční krizi let 2007 až 2009. Fed podle některých z nich k minulé krizi významně přispěl tím, že držel úroky příliš dlouho na příliš nízké úrovni. Podle Yellenové je sice zvýšené zaměření na finanční stabilitu správné, měnová politika však může s takovými riziky bojovat jen zřídka. "Potenciální náklady takových zásahů budou pravděpodobně příliš vysoké na to, aby se rizika pro finanční stabilitu stala ústředním tématem diskuzí o měnové politice," uvedla Yellenová podle agentury Reuters. Připustila, že v určitých oblastech finančního systému je patrné zvýšené riskování, to ale podle ní může řešit zvýšené využívání regulačních nástrojů. "V současnosti nevidím potřebu, aby se měnová politika odchylovala od primárního zaměření na dosažení cenové stability a maximální zaměstnanost," řekla.
 • Soukromý sektor ve Spojených státech v červnu vytvořil mnohem více pracovních míst, než se čekalo. Zaměstnal 281 tisíc lidí, očekávalo se 205 tisíc po květnových 179 tisících.
 • Objem uzavíraných fúzí a akvizic dosáhl letos ve Spojených státech už 750 miliard dolarů, hodnoty, kterou trhy už dlouho neviděly. Meziročně se jedná zhruba o 50% nárůst, upozorňuje David Kostin z Goldman Sachs.
 • Americké ministerstvo obchodu uvalilo předběžná cla až 81 % na dovoz válcovaných drátů z uhlíkové a legované oceli z Číny. Washington podle agentury Reuters tvrdí, že čínské firmy při výrobě těchto drátů využívají nepoctivé vládní podpory.
 • Burza NYSE se chce ujistit, že její systém bude schopný zvládnout vstup společnosti Alibaba na burzu, a proto předem otestuje svůj software. Burza v poznámce traderům uvedla, že jim umožní vyzkoušet obchodní software, než Alibaba, která by mohla být největším IPO v technologickém sektoru v historii, na trh vstoupí.
 • Jamie Dimon, ředitel a předseda správní rady banky JPMorgan, oznámil, že mu byl objeven nádor v krku. V následujících osmi týdnech by měl postoupil léčbu ozářením. Jeho stav je podle lékařů velmi nadějný, rakovina byla objevena v raném stadiu a je léčitelná. Dimon ve zprávě zaměstnancům uvedl, že se cítí dobře a během chemoterapie bude banku vést "jako obvykle".
 • Švýcarská farmaceutická společnost Roche Holding koupí americkou biotechnologickou firmu Seragon Pharmaceuticals. Cena by se mohla vyšplhat až na 1,73 miliardy dolarů. Roche je největším světovým výrobcem léků na rakovinu a díky převzetí amerického podniku získá práva na nové léky na rakovinu prsu, které vyvíjí Seragon.
 • Americká internetová společnost Facebook kupuje firmu LiveRail působící v oblasti videoreklamy. Podle agentury Reuters jde o další krok podniku ve snaze podpořit příjmy z této části reklamního trhu. Údaje o finančních podmínkách akvizice Facebook nezveřejnil. Již koncem loňského roku oznámil, že se rozhodl začít testovat umísťování reklamních spotů na stránky svých uživatelů. Firma se však v tomto směru snaží postupovat velmi opatrně, aby nerozhořčila uživatele, které by videoreklama mohla obtěžovat, píše Reuters. "Z hlediska příjmů je videoreklama velmi důležitá," upozornil již dříve analytik Colin Sebastian ze společnosti Robert Baird & Co. "Je mnohem dražší než tradiční obrazová či textová reklama. A otevírá Facebooku dveře k širší skupině inzerentů."
 • Podnikové objednávky ve Spojených státech v květnu klesly o půl procenta, očekával se mírnější pokles o 0,3 %. Dubnový 0,7% růst byl revidován o 0,1 procentního bodu nahoru. Zásoby jsou naopak nejvyšší od října 2011 v květnu vzrostly o 0,8 %.
 • ISM index aktivity pro oblast New Yorku v červnu vzrostl na 60,5 bodu (květen: 55,3 bodu).

Zdroj: ČTK, Bloomberg, MarketWatch

Soud: Akcionáři Jukosu zabavili obchodní známky k vodce nelegálně
před 38 minutami

Soud: Akcionáři Jukosu zabavili obchodní známky k vodce nelegálně

Bývalí akcionáři někdejší ruské ropné společnosti Jukos zabavili obchodní známky k proslulé ruské vodce nezákonně....
Rusko Právo
COVID nájemné bude k dispozici dalším oborům, schválila vláda
před hodinou

COVID nájemné bude k dispozici dalším oborům, schválila vláda

Pokračování programu COVID nájemné se rozšířilo o další odvětví. Žádat o dotaci na komerční nájem budou moci prodejci...
Podpora ekonomiky Česká republika Koronavirus
Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu
Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu
před hodinou

Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu

Zatímco plány na využití přímých dotací z krizového fondu Evropské unie v členských státech mnohdy vysoce přesahují...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus
Timmer (Fidelity Investments): Růst cen aktiv navzdory koronaviru byl…
14:51

Timmer (Fidelity Investments): Růst cen aktiv navzdory koronaviru byl dán rychlými a masivními stimuly

Růst cen aktiv navzdory pandemii covidu-19 mohl vyvolávat dojem, že se trhy odpoutaly od reality, rally ale byla dána...
Americké akcie Koronavirus Rally
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
14:10

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v srpnu dosáhl 5,2 %

Ceny domů ve Spojených státech v srpnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Hamáček navrhl zrušit superhrubou mzdu, chce sazby 19 a 23 %
14:04

Hamáček navrhl zrušit superhrubou mzdu, chce sazby 19 a 23 %

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček předložil ve sněmovně návrh na zrušení takzvané superhrubé mzdy. Místo toho...
Česká republika Daně
Draghi: Pro Evropu a USA je pozitivním faktorem ožívání Číny, cesta…
14:04

Draghi: Pro Evropu a USA je pozitivním faktorem ožívání Číny, cesta nahoru ale bude hrbolatá

Pro Evropu a Spojené státy, hlavně pro jejich exportéry, je pozitivní ožívání Číny. Musíme však počítat s tím, že...
Mario Draghi Evropská ekonomika Americká ekonomika
OSN: Přímé zahraniční investice v pololetí klesly o 49 procent
13:47

OSN: Přímé zahraniční investice v pololetí klesly o 49 procent

Přímé zahraniční investice na celém světě v první polovině letošního roku klesly o 49 procent na 399 miliardy USD....
Investice Světová ekonomika
Joschka Fischer: Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli, …
13:32

Joschka Fischer: Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli, "ozeleňování" hospodářství se vyplatí

Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli. Jde o to, abychom si řekli, co díky vynaložení určitých prostředků...
Ekologie a životní prostředí Životní úroveň
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v září překvapily
13:30

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v září překvapily

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v září rychlejší růst, než se čekalo. V...
Americká ekonomika Osobní spotřeba
Výrobce čipů AMD převezme konkurenční firmu Xilinx za 35 miliard…
13:18

Výrobce čipů AMD převezme konkurenční firmu Xilinx za 35 miliard dolarů

Americký výrobce čipů Advanced Micro Devices převezme konkurenční podnik Xilinx. Hodnota transakce, která má být...
Americké akcie Fúze a akvizice
Poslanci vyzývají Johnsona, aby přišel s pomocí pro sever Anglie
12:20

Poslanci vyzývají Johnsona, aby přišel s pomocí pro sever Anglie

Britský premiér Boris Johnson musí ukázat, jak hodlá pomoci severní Anglii. Podle agentury Reuters to ve veřejném...
Spojené království Koronavirus
Ned Salter (Fidelity International): Ocenění čínských akcií hraje do…
12:06

Ned Salter (Fidelity International): Ocenění čínských akcií hraje do karet hospodářský růst

Otázka možné nadhodnocenosti aktiv se nevztahuje jen na Čínu, ale na celý svět. Obecně ovšem platí, že investoři jsou...
Čína Asijské akcie Ocenění
Výsledky Harley-Davidson ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,05 USD (loni…
12:05

Výsledky Harley-Davidson ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,05 USD (loni: 0,7 USD odhad: 0,28 USD), tržby 1,166 miliardy USD (loni: 1,273 miliardy USD, odhad: 844 milionů USD)

Americký výrobce motocyklů Harley-Davidson ve třetím čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 39 procent na 120 milionů USD....
Americké akcie Výsledková sezóna