Americké akcie ve středu po zasedání FOMC mírně posílily, atakovaly dokonce historická maxima

Americká centrální banka podle očekávání dále omezila program takzvaného kvantitativního uvolňování, základní úrokovou sazbu ale bude držet na minimu značně dlouho i poté, kdy odkupy aktiv zastaví. Dařilo se americkému dolaru.
Index Dow nakonec přidal 0,14 % na 17 156,79 bodu (závěrečné maximum), když během tiskové konference Janet Yellenové dokonce stanovil nový intradenní rekord 17 221,11 bodu. Širší S&P 500 se dostal do blízkosti svého absolutního maxima, ale nakonec posílil jen o 0,13 % na 2 001,57 bodu. Technologický Nasdaq přidal 0,21 % na 4 562,19 bodu. Nejvíce posílily tituly z odvětví zdravotní péče a průmyslu, nedařilo se naopak odvětvím základních materiálů a síťových služeb. Index volatility VIX mírně klesl na 12,62 bodu, výnos 10letých amerických vládních dluhopisů v reakci na komentáře Fedu stoupl o 3 bazické body na 2,62 %.
Fed snížil objem nákupů dluhopisů už posedmé za sebou a všeobecně se očekává, že program odkupu ukončí v říjnu. Fed nakupuje dluhopisy ve snaze srazit dlouhodobé úrokové sazby, aby firmy donutil investovat a vytvářet pracovní místa. Centrální banka zopakovala, že hodlá držet krátkodobé úrokové sazby na nízké úrovni ještě "po značnou dobu" od ukončení nákupu dluhopisů. Zklamala tak mnoho ekonomů a obchodníků, kteří čekali, že vzhledem ke zlepšujícím se údajům o výkonnosti ekonomiky Fed pozmění rétoriku, které se drží již od března.
"Žádná velká změna. FOMC bude sazby měnit až tehdy, kdy bude velice jasně cítit, že se znatelně zlepšily ekonomické podmínky," komentovala rozhodnutí guvernérů Kate Warne z Edward Jones. "S tím, jak investoři přesunou pozornost od Fedu opět k fundamentům, lze očekávat další růst cen akcií, protože data z ekonomiky jsou lepší."
"Je směšné, že se opět řeší, kdy přesně Fed zvýší sazby. Pro dlouhodobé investory je to irelevantní, vědí totiž, že sazby nakonec vzrostou, takže by měli zaujmout takové pozice, aby je růst sazeb neohrozil. A je jedno, jestli s tím Fed začne v květnu, v červnu nebo někdy jindy," upozornil James Liu, globální tržní stratég z JPMorgan Funds.
Akcie přepravce FedEx (+3,27 %) posílily po oznámení solidních hospodářských výsledků firmy. Díky dobrým číslům za uplynulé období rostla i cena akcií stavební firmy Lennar (+5,8 %). Zklamáním byly naopak údaje od společnosti General Mills (-4,42 %).
Americký dolar nejprve po zprávě o poklesu spotřebitelských cen v USA smazal své předchozí zisky vůči euru, k japonskému jenu ale pokračoval v růstu a vystoupil nejvýše za šest let. Americké ministerstvo práce uvedlo, že spotřebitelské ceny v USA se v srpnu kvůli poklesu cen energií snížily o 0,2 %. Zaznamenaly tak první pokles od dubna 2013. Analytici čekali stagnaci. Po oznámení výsledků zasedání FOMC dolar navíc začal opět výrazně posilovat i vůči euru.
Ceny ropy na světových trzích klesaly a například severomořský Brent se vrátil pod 99 dolarů za barel. Pokles způsobila zpráva o vysokém růstu zásob ropy v USA v minulém týdnu, vliv ale měl i silnější dolar. Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) uvedl, že zásoby ropy v uplynulém týdnu stouply o 3,7 milionu barelů. Rafinerie totiž snížily produkci, navíc se zvýšil dovoz. Analytici podle agentury Reuters očekávali snížení zásob o 1,6 milionu barelů.
Pro trh s ropou je také negativní silný dolar, který zdražuje ropu pro investory ze zemí, které používají jiné měny. Jejich zájem o ropu se pak snižuje. V úterý podpořil cenu ropy generální tajemník ropného kartelu OPEC, když řekl, že by kartel mohl snížit svůj těžební limit na příští rok o 500 000 barelů denně. Další zástupci OPEC však byli ve středu obezřetnější a uvedli, že OPEC nebude muset na svém listopadovém zasedání snižovat těžbu. V nadcházejícím zimním období se totiž čeká vyšší poptávka, která by mohla podpořit i cenu.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Měnový výbor americké centrální banky na svém zářijovém zasedání podle očekávání snížil objem měsíčně odkupovaných cenných papírů o dalších 10 miliard USD na 15 miliard. Rekordně nízká základní úroková sazba zůstane v platnosti delší dobu, pro konec roku 2015 Fed počítá podle mediánu odhadů jednotlivých guvernérů se sazbou 1,375 %, v pololetí s 1,125 %. Na konci roku 2017 by sazba měla být na 3,75 %. Janet Yellenová ale zdůraznila, že změny sazeb nejsou navázány na kalendář, ale na ekonomická data.
- Inflace ve Spojených státech v srpnu nečekaně zpomalila na 1,7 % meziročně z 2,0 % v červenci, očekávalo se mírnější zvolnění na 1,9 %. Meziměsíčně se ceny snížily o 0,2 %, poprvé za více než rok, očekávala se stagnace po červencových +0,1 %. Jádrová inflace klesla na 1,7 % meziročně (čekala se stagnace na červencových 1,9 %) a meziměsíčně se jádrové ceny (očištěné o vliv cen potravin a energií) nezměnily poprvé od října 2010, čekal se 0,2% růst.
- Výsledky společnosti FedEx v jejím prvním fiskálním čtvrtletí roku 2015 předčily odhady trhu. Firma vykázala zisk na akcii ve výši 2,10 USD, čekalo se 1,96 USD, a výnosů 11,7 miliardy dolarů, přestože se očekávalo 11,47 miliardy dolarů.
- Americká společnost Apple se chystá 21. října představit dva nové iPady a novou verzi svého operačního systému. Informoval o tom server Daily Dot, který se odvolává na informované zdroje. V Londýně se podle agentury AP mezitím již tvoří fronty na nový smartphone iPhone 6, jehož prodej má v USA a dalších osmi zemích začít 19. září.
- Index Dow v úvodu obchodování překonal předchozí intradenní rekord stanovený 4. září (17 161,55 bodu) a krátce se pohyboval nad 17 163 body. Později rekord ještě posunul.
- Nálada amerických stavitelů se v září vyšplhala na téměř devítileté maximum. Index trhu s nemovitostmi sestavovaný Národní asociací stavitelů domů (National Association of Home Builders - NAHB) vyskočil na 59 bodů (nejvýše od listopadu 2005) ze srpnových 55 bodů, ačkoli se očekával mírnější nárůst na 56 bodů.
- Deficit běžného účtu ve Spojených státech se ve druhém čtvrtletí snížil na 98,51 miliardy dolarů ze 111,2 miliardy dolarů (odhad: 113,4 miliardy dolarů).
Zdroj: CNBC, Bloomberg, ČTK