Asijské akcie se ve čtvrtek obchodovaly smíšeně kvůli Fedu i obavám o trh s nemovitostmi v Číně

Asijské akcie se ve čtvrtek obchodovaly smíšeně, investoři na jednu stranu sledovali rozhodnutí Fedu o měnové politice a na stranu druhou s obavami pohlížejí na čínský trh s nemovitostmi.
Ceny nových domů v Číně v srpnu meziročně vzrostly jen o 0,5 % oproti 2,5% růstu v červenci. Meziměsíčně se pak ceny snížily už čtvrtý měsíc v řadě, což podpořilo obavy z korekce na realitním trhu.
Naproti tomu investoři s úlevou přijali rétoriku Janet Yellenové, která ve středu oznámila, že rekordně nízké sazby ve Spojených státech zůstanou delší dobu i poté, co bude ukončen program kvantitativního uvolňování.
Japonský Nikkei zpevnil o 1,13 % a znovu se ocitl na osmiměsíčním maximu po dvou dnech ztrát. Index podpořily akcie exportérů, které těžily ze slábnoucího jenu - ten spadl na šestileté minimum vůči dolaru. Náladu podpořila i zpráva o obchodní bilanci zveřejněná před otevřením burzy, podle níž vývoz Japonska v srpnu klesl meziročně jen o 1,3 %, ačkoli se čekal prudší propad o 2,6 %.
Společnost Sony ztrácela téměř 9 % poté, co oznámila, že očekává za letošní fiskální rok čistou ztrátu více než 2 miliardy dolarů, tedy téměř pětkrát tolik, co se původně čekalo. Firmě také podle ratingové agentury S&P hrozí snížení hodnocení do spekulativního pásma.
Čínský Shanghai Composite připsal 0,35 %, zisky však tlumil výprodej akcií developerů po slabých datech o cenách nových domů. Investoři také reagovali na slova jednoho z členů měnového výboru centrální banky, který prohlásil, že Čína nepotřebuje stimulativní politiku, dokud se hospodářský růst bude pohybovat v rozmezí očekávaném vládou.
Hongkongský Hang Seng ztrácel téměř procento a odevzdal tak všechny středeční zisky.
Australský S&P/ASX 200 v kolísavé seanci připsal 0,16 %, čímž se odrazil od dvouměsíčního minima a přerušil šestidenní ztrátovou řadu. Nedařilo se především akciím těžařů zlata kvůli klesající ceně drahého kovu, která se ocitla na více než osmiměsíčním minimu.
Jihokorejský Kospi odevzdal 0,72 % především kvůli oslabujícím akciím automobilek. Hyundai Motor odepsala 9 % poté, co oznámila, že koupí pozemek pro ústředí za 10 miliard dolarů a Kia Motors odevzdala 8 %.
Zdroj: CNBC