BDI: Německo nezodpovídá za ekonomické problémy Francie

Německo není zodpovědné za ekonomické problémy Francie a není povinno je řešit. Řekl to předseda Svazu německého průmyslu (BDI) Ulrich Grillo na úterní konferenci v Berlíně, které se účastní i německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský premiér Manuel Valls. Ten na časté výtky Berlína vůči Paříži odpověděl, že jeho vláda prosazuje reformy, jimiž zvýší konkurenceschopnost ekonomiky, podobně jako to v minulých letech dělalo Německo.
Největší evropská ekonomika je pod tlakem zemí jako je Francie a Itálie, aby uvolnila přísnou rozpočtovou disciplínu a využila naplněné státní pokladny k podpoře investic. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble ale takové návrhy opakovaně odmítá a vyzývá tyto země ke strukturálním reformám, které posílí růst.
"Německo nenese vinu za strukturální problémy francouzské ekonomiky. Není ani povinností Německa tyto problémy řešit," řekl podle agentury Reuters šéf BDI. "Po správných slovech musí následovat ty správné činy," dodal k ujišťování Paříže o vůli k reformám a snižování výdajů.
Valls v pondělí i úterý prohlásil, že Francie není "nemocným dítětem Evropy". Řekl také, že jeho vláda chce v příštích třech letech snížit veřejné výdaje o 50 miliard eur a nechat soukromému sektoru prostřednictvím snížení daní více než 40 miliard eur. Před dvěma týdny ale Paříž oznámila, že kvůli zhoršenému vývoji ekonomiky sníží rozpočtový deficit pod hranici tří procent hrubého domácího produktu (HDP) nejdříve v roce 2017, tedy o dva roky později, než slíbila svým evropským partnerům.
Grillo poukázal na to, že ani německá ekonomika na tom není v současnosti právě nejlépe. Ve druhém čtvrtletí její HDP nečekaně klesl a někteří ekonomové varují před hrozbou propadu do nové recese, která se běžně definuje jako dvě čtvrtletí poklesu za sebou.
"Hospodářská politika spolkové vlády důvěru příliš nevzbuzuje," řekl Grillo. Podle něj Berlín propadá sebeuspokojení a bere dobrou situaci ekonomiky za danou.
Zdroj: ČTK
Aktuality
