MF: Potenciální daňový únik u pohonných hmot je 15 miliard korun

Potenciální daňový únik u pohonných hmot je 15 miliard korun. Řekla to náměstkyně ministra financí Simona Hornochová. Osm až deset miliard unikne státu ze spotřební daně, další miliardy pak z daně z přidané hodnoty (DPH). Stát chtěl proti daňovým únikům bojovat dvacetimilionovými kaucemi pro distributory pohonných hmot, Ústavní soud (ÚS) však v květnu ustanovení s platností od července příštího roku zrušil. Zákonodárci proto začínají řešit, jak problematiku upravit jinak. Podle ÚS má být kauce, která je sama o sobě racionální, odstupňována, aby zohledňovala situaci menších distributorů.
"Čísla prezentovaná ministerstvem jsou mírně nadnesená," uvedl Ivan Indráček z Unie nezávislých petrolejářů, jednoho z hlavních kritiků současného stavu. Podle něj je navíc odhad v přímém rozporu s tvrzením ministerstva, že kauce výrazně pomohly omezit daňové úniky.
Ministerstvo však kauce brání. "Jde o velmi legitimní nástroj, abychom nějakým způsobem řídili trh a zajišťovali příjmovou stránku státního rozpočtu. Potřebujeme nicméně pochopit limity Ústavního soudu, které nám v rámci svého nálezu nastavil," uvedla Hornochová na úterním shromáždění k problematice, které probíhalo v Senátu.
MF se podle ní chystá pro obchod s benzinem a naftou novou novelu, která bude rozhodnutí ÚS respektovat, přitom ale umožní ministerstvu uniklé peníze vybrat. V plánu zvažovaných řešení, které má ČTK k dispozici, vyslyšelo MF hlavní výtku soudu a zavádí rozdělení kauce do více pásem. Kritériem pro distributory by mohl být obrat z hlediska objemu litrů za měsíc.
Základním pásmem by zůstala kauce 20 milionů, po splnění určitých podmínek by ale existovala i snížená kauce ve výši deset milionů korun. Podmínkou snížení by mohla být například nutnost působit v odvětví tři nebo pět let.
Ministerstvo ale zvažuje i třetí vyšší sazbu ve výši 30 nebo 40 milionů korun.
Unie nezávislých petrolejářů návrh na snížení sazby vítá, míní ale, že měla být ještě výrazně nižší. "V čem je logika, abychom někoho označili za nerizikového a přitom po něm stále chtěli kauci 10 milionů, abychom si tím kryli případný daňový únik, který by mohl spáchat? To nedává smysl," uvedl Indráček. Nižší pásmo by podle něj mohlo být klidně nulové nebo nastavené v řádu nízkých jednotek milionů. Vytvoření vyššího pásma podle unie nepodporuje.
Hornochová upozorňuje také na to, že se kauce týká distributorů, nikoliv čerpacích stanic, jak bylo někdy chybně uváděno. "Samotná čerpací stanice není distributor," dodala Hornochová. Podle ní malí distributoři prakticky neexistují. Ujednocení toho, kdo je považován za distributora požadují i nezávislí petrolejáři. Distributorem by podle nich měl být pouze ten, kdo dováží nebo přeprodává zboží dalšímu distributorovi. "Ten, kdo dodává zboží pouze konečnému spotřebiteli by neměl být jako distributor označován a neměla by po něm být vyžadována kauce," dodal Indráček.
Zdroj: ČTK
Aktuality
