SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Apple představil dlouho očekávané novinky. Světlo světa spatřil iPhone 6 a iPhone 6 Plus a také Apple Watch a Apple Pay
|

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Apple představil dlouho očekávané novinky. Světlo světa spatřil iPhone 6 a iPhone 6 Plus a také Apple Watch a Apple Pay

Dva nové modely chytrého telefonu iPhone, bezkontaktní platební systém a chytré hodinky na úterní napjatě očekávané prezentaci představila americká společnost Apple. Akce, na které zahráli U2 (představili zde nové album speciálně pro iTunes), byla jednou z největších v historii firmy. Sledovali jsme ji ŽIVĚ.

Technologie Apple Mobilní telefony Americké akcie

Apple pojal celou akci tentokrát v grandiózním stylu. Událost se odehrávala ve Flint Center v Cupertinu v Kalifornii, kde firma připravila obrovské pódium. Na témže místě kdysi představila iMac.

18.56 Je krátce před zahájením akce, sál se plní lidmi, před Flint Center v Cupertinu v Kalifornii jsou davy lidí.

Flint Center v Cupertinu v Kalifornii

19.02 Právě to začalo!

19.03 Přichází Tim Cook, šéf Applu.

19.06 Cook: Dnes tady máme skvělé nové produkty. Bude to také klíčový den pro Apple. (Říká to v narážce na to, že zde byl představen Stevem Jobsem první Mac.)

19.07 Cook: Začnu iPhonem. Je to nejmilovanější telefon na světě.

19.08 Cook: Dnes představujeme největší pokrok v historii iPhonu.

19.09 Podle očekávání jsou ukázány dva iPhony ve dvou velikostech - iPhone 6 a iPhone 6 Plus.

iPhone 6

19.09 Cook: Je to nejlepší telefon, jaký jste kdy viděli.

19.10 Telefony mají nový displej Retina s názvem Retina HD.

19.11 iPhone 6 má obrazovku 4,7 palce, iPhone 6 Plus 5,5 palce.

19.12 iPhone 6 má 1 milion pixelů, iPhone 6 Plus 2 miliony pixelů.

19.13 iPhone 6 je úzký 6,9 mm, iPhone 6 Plus 7,1 mm. Oba jsou tedy užší než iPhone 5S, který má 7,6 mm.

19.15 Mají speciální mód pro ovládání jednou rukou. Mají přesunuté vypínací tlačítko z horní strany na bok, aby na něj bylo snazší dosáhnout. V jednoručním režimu ovládání iOS 8 posune ovládací tlačítka do poloviny obrazovky.

19.16 Aplikace se automaticky přizpůsobí větším displejům.

19:18 Mají nový procesor A8. iPhone 6 je 84krát rychlejší než původní iPhone.

19.20 Procesor umožňuje spuštění náročných her. Herní společnosti už na nových hrách pro iPhone 6 pracují.

19.27 iPhone má nový procesor pohybu M8, který sleduje, zda běžíte nebo jedete na kole. Měří vzdálenost, kterou jste urazili. Umí měřit sklon terénu.

19.28 Apple ukazuje tabulku s výdrží na baterii. Ta se proti předchozímu modelu zvýší asi o 10 až 20 %, ale podle tabulky pouze u aplikací, které nevyžadují zapnutý displej.

19.30 iPhonem 6 lze volat přes wi-fi. Když opustíte wi-fi zónu, přepne se volání na normální. Tuto službu zatím bude nabízet jen americký T-Mobile.

19.31 Je představen foťák 8MP s novými senzory. Může zaostřit dvakrát rychleji než u iPhonu 5S.

Tak to vypadá, že Apple je pro odtržení Skotska.

19.34 Foťák má lepší stabilizaci obrazu, fotky by neměly být rozmazané. Lépe než dřívější modely funguje v prostředí s horším světlem.

19.34 První tweet z nového iPhonu.

19.34 I přední kamerka je vylepšená a nabízí možnost snímání sérií snímků a také HDR na přední kamerce. HDR funguje na FaceTime kamerce ve videu.

19.40 A známe ceny. iPhone 6 Plus začíná na 299 USD pro paměť 16 GB. iPhone 6 bude stát 199 USD pro 16 GB, 299 USD pro 64 GB a 399 USD pro 128 GB.

19.42 Začne se prodávat 19. září, předobjednávky jsou možné od 12. září. Do konce roku má být ve 115 zemích světa.

19.46 Cook: Apple nahradí vaši peněženku.

19.47 Cook: Vytvořili jsme nový platební proces. Říkáme mu Apple Pay. Jen přiložíte iPhone k zařízení v obchodě a máte zaplaceno. K ověření plateb používá otisky prstů.

19.51 Platební systém je v každém iPhonu 6. Používá čip NFC. Musíte použít snímač otisků prstů Touch ID a je tam další bezpečnostní čip, který ukládá na zařízení všechny vaše platby. Můžete použít kartu uloženou na svém iPhonovém účtu, nebo ji můžete do iPhonu nahrát.

19.54 Pokud iPhone ztratíte, nebo vám ho ukradnou, můžete zrušit všechny platby použitím Find My iPhone. Není potřeba rušit kreditní kartu, protože je vše uloženo v iPhonu.

19.56 Apple nesleduje, co kupujete a za kolik.

19.57 Platby budou možné nejprve v USA přes společnosti Visa, MasterCard a American Express.

19.58 Apple spolupracuje s několika bankami a 220 tisíci maloobchodníky včetně Macy's, Walgreens, Staples, Subway, McDonald's, Whole Foods a samozřejmě Apple Stores.

19.59 Cook: A máme tu ještě něco. Dlouho jsme pracovali na novém produktu. Jsem hrdý, že jsem tu dnes s vámi. Toto je nová kapitola v historii Applu.

Jsou tu Apple Watch

20.03 Jsou to hodinky. S kovovým designem, "natahovacím" kolečkem jako ovladačem a čtyřhrannou obrazovkou se zaoblenými rohy. Apple Watch budou k dispozici i v pozlaceném (nebo zlatém) pouzdru.

20.04 Dav šílí.

20.10 Šéfdesigner Applu Jony Ive: Je to nejosobnější věc, jakou jsme kdy vyrobili.

20.11 Hodinky se synchornizují s atomovými hodinami. Nabízejí velké možnosti personalizace, fungují jako fitness zařízení. Hodinky vycházejí trochu z toho, jak lidé využívali jako hodinky iPod Nano.

20.13 Apple Watch mají vlastní systém ovládání přes kolečko s názvem Crown Wheel, nemusíte se dotýkat displeje.

20.16 Apple Watch budou v několika provedeních, každý si je může přizpůsobit sám sobě.

20.20 Apple udělal tři základní verze. První je z nerezové slitiny, druhá sportovní verze má hliníkové pouzdro a Apple Edition má pouzdro z 18karátového zlata.

20.24 Investory iPhone 6 příliš nenadchl, zato po odhalení Apple Watch zamířily akcie vzhůru.

Apple USD/akcie

20.26 Apple Watch budou poklepáním na ruku oznamovat novinky. Budou mít zabudovaný kalendář událostí, které můžete prohlížet kolečkem. Můžete na ně přijímat zprávy. Apple ukázal také fotky a mapy na hodinkách.

20.29 V hodinkách je Siri, můžete odpovídat hlasem na zprávy, předpřipravenými zprávami (generují se i z příchozí zprávy jako možná odpověď) či animovanými emotikony.

20.31 Mezi aplikacemi se pohybuje posouváním prstu po displeji, točením korunky, aby se ukázalo více či méně aplikací. Výběr se provádí ťuknutím prstem, delší stisk funguje jako "pravé tlačítko myši". Na hodinkách funguje i dvojité ťuknutí.

20.34 Pro integraci aplikací bude sloužit takzvaný WatchKit. První představené aplikace patří Facebooku, Twitteru, ale i BMW (ovládání auta na dálku) nebo Honeywellu, který s nimi propojí chytrý termostat.

20.38 Tim Cook mluví o využití ve fitness. Hodinky budou sledovat rychlost, tep, pohyb, vzdálenost. Mají prý milion využití.

20.40 Cena hodinek začíná na 349 USD. K dostání budou příští rok.

20.42 K jejich používání bude nutný iPhone 5 a vyšší.

20:44 Apple Pay bude fungovat přes Apple Watch.

20.46 Nabíjet se budou přes noc.

20.46 Tim Cook připomíná vztah mezi Applem a hudbou. V Londýně běží iTunes Festival, celoměsíční série koncertů dostupných v přímém přenosu zdarma přes AppleTV. Přicházejí U2.

20.59 Skupina představila nové album "Song of Innocence", které bude dostupné zdarma na iTunes a pouze na iTunes.

21.10 Akcie se po skončení akce dostaly do záporu.

21.15 Živá reportáž končí.


Očekávání a přípravy

Apple splnil očekávání trhu, který počítal s dvěma novými iPhony i chytrými hodinkami.

Do prodeje by měly jít telefony 19. září. Před možná nejslavnější Apple Storem na světě na newyorské Páté Avenue již několik dní čekají první zájemci o nový telefon zabalení ve spacácích.

(Ne)fanoušci Applu

Zmínění nedočkavci však nejsou žádní iFanatici. Bratranci Joseph Cruz a Brian Ceball za to dostanou odměnu od řetězce BuyBackWorld, kterému tak dělají reklamu. Mají placené tři týdny jídlo a nakonec dostanou iPhone 6. Jde také o osobní soutěž. "Kamarádi minulý rok čekali 18 dní. My je chceme trumfnout a čekat 20 dní," říkají bratranci.

Jedna z největších světových technologických firem přišla se zcela novým zařízením naposledy před čtyřmi lety a tlak na ni již nějakou dobu roste. Hodinky budou prvním novým produktem nynějšího šéfa Applu Tima Cooka. Pokud budou úspěšné, má Cook vyhráno. Pokud budou propadákem, jeho kritika ještě zesílí a místo v čele Applu nebude mít jisté.

Na stejném místě už Apple v minulosti pořádal tři podobné události a vždy šlo o více než "pouhé" představení nového iPhonu. V roce 1984 zde třeba Steve Jobs představil Macintosh. (Nebylo to úplně ve stejné budově, protože Apple pro úterní večer postavil novou.)

Podívejte se, jak tento historický okamžik tehdy vypadal.

Zdroj: CNBC, Business Insider, ČTK, Quartz, New York Times

Co musíte ráno vědět (14. října)
Co musíte ráno vědět (14. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (14. října)

Jak světové burzy uzavřely uplynulý týden, na čem se čínská delegace dohodla s americkým prezidentem a jakou...
Musíte vědět
Zaorálek zopakoval, že dá Sněmovně k OKD vlastní zprávu
včera v 12:56

Zaorálek zopakoval, že dá Sněmovně k OKD vlastní zprávu

Ministr kultury a bývalý člen sněmovní komise k privatizaci těžební společnosti OKD Lubomír Zaorálek (ČSSD) v nedělní...
Česká republika Politika Privatizace
Ministerstvo průmyslu a obchodu prodlouží termín na transformaci…
včera v 11:50

Ministerstvo průmyslu a obchodu prodlouží termín na transformaci rozvojové banky

Ministerstvo průmyslu a obchodu prodlouží termín transformace Českomoravské záruční a rozvojové banky. Projekt...
Česká republika Česká ekonomika Politika
Padělaných bankovek a mincí ke konci září meziročně ubylo
včera v 10:35

Padělaných bankovek a mincí ke konci září meziročně ubylo

Česká národní banka za tři čtvrtletí zadržela 985 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. To je v meziročním...
Česká republika Podvod Peníze
Objem veřejných stavebních zakázek v Česku do konce září vzrostl o…
včera v 09:15

Objem veřejných stavebních zakázek v Česku do konce září vzrostl o desetinu

Objem zakázek, které veřejní investoři v Česku zadali stavebním firmám, letos do konce září meziročně vzrostl o deset...
Česká republika Česká ekonomika Stavebnictví
Takto se za 30 let v Česku změnil trh s pohonnými hmotami
Takto se za 30 let v Česku změnil trh s pohonnými hmotami
včera v 08:10

Takto se za 30 let v Česku změnil trh s pohonnými hmotami

Trh s pohonnými hmotami v Česku se od sametové revoluce radikálně změnil. Zásadní změna nastala jak ve struktuře...
Česká republika Česká ekonomika Pohonné hmoty
Ekonom: Za poslední tři roky v Česku výrazně stouply hlavně ceny…
12. 10. 2019 06:13

Ekonom: Za poslední tři roky v Česku výrazně stouply hlavně ceny služeb

I když celkově stouply spotřebitelské ceny za poslední tři roky o osm procent, řada položek zdražila výrazně více,...
Česká republika Česká ekonomika Inflace
Volkswagen zvažuje prodej nebo nabídku akcií Lamborghini
12. 10. 2019 05:16

Volkswagen zvažuje prodej nebo nabídku akcií Lamborghini

Automobilová skupina Volkswagen uvažuje o budoucnosti své značky luxusních aut Lamborghini, a to včetně jejího...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Boeing rozdělil funkce generálního ředitele a předsedy
12. 10. 2019 03:45

Boeing rozdělil funkce generálního ředitele a předsedy

Správní rada amerického výrobce letadel Boeing rozdělí funkce generálního ředitele a předsedy správní rady. Dennis...
Boeing Americké akcie
Americké akcie v pátek zpevnily, podpořil je posun v obchodním…
Americké akcie v pátek zpevnily, podpořil je posun v obchodním…
11. 10. 2019 22:30

Americké akcie v pátek zpevnily, podpořil je posun v obchodním jednání mezi USA a Čínou

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne vzrostly, a to díky naději na obchodní dohodu mezi USA a Čínou poté, co...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Donald Trump: Spojené státy a Čína dospěly k první části obchodní…
Donald Trump: Spojené státy a Čína dospěly k první části obchodní…
11. 10. 2019 22:06

Donald Trump: Spojené státy a Čína dospěly k první části obchodní dohody

Prezident USA Donald Trump v pátek večer oznámil, že Spojené státy a Čína dospěly k první části obchodní dohody....
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Projekt kryptoměny libra má další trhliny, odstupují z něj eBay,…
11. 10. 2019 21:45

Projekt kryptoměny libra má další trhliny, odstupují z něj eBay, Mastercard, Visa a Stripe

Plán sociální sítě Facebook zřídit vlastní digitální měnu libra narazil na další vážný problém. Společnosti Visa,...
Facebook VISA Kryptoměny
Metro prodá většinu v čínské divizi firmě Wumart
11. 10. 2019 20:12

Metro prodá většinu v čínské divizi firmě Wumart

Německá obchodní společnost Metro se dohodla na prodeji většinového podílu ve svých čínských operacích tamní...
Evropské akcie Čína
General Motors apeluje přímo na stávkující zaměstnance
11. 10. 2019 18:14

General Motors apeluje přímo na stávkující zaměstnance

Americká automobilka General Motors se v pátek nezvykle obrátila přímo na stávkující zaměstnance prostřednictvím...
Americké akcie Odbory Auta
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden si připsaly…
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden si připsaly…
11. 10. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden si připsaly zhruba 3 %

Evropské akciové trhy v pátek stouply díky pozitivnímu vývoji jednání mezi USA a Čínou. Investory potěšily také...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Analytici: Rozepře Číny a Prahy by ekonomiku ČR mohly poškodit
11. 10. 2019 17:05

Analytici: Rozepře Číny a Prahy by ekonomiku ČR mohly poškodit

Současná rozepře Číny a Prahy by českou ekonomiku sice mohly poškodit, ale nijak výrazně, shodli se analytici...
Česká ekonomika Česká republika Čína
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden posílila o 0,9 %
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden posílila o 0,9 %
11. 10. 2019 16:45

Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden posílila o 0,9 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v zelených číslech, index PX vzrostl o 1,63 % na 1 013,55 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Thomas Cook dostal nezávaznou nabídku na svou skandinávskou část
Thomas Cook dostal nezávaznou nabídku na svou skandinávskou část
11. 10. 2019 16:23

Thomas Cook dostal nezávaznou nabídku na svou skandinávskou část

Britská zkrachovalá cestovní kancelář Thomas Cook dostala nezávaznou nabídku na převzetí jejích aktivit ve...
Spojené království Turismus a cestovní ruch Fúze a akvizice
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v říjnu podle…
11. 10. 2019 16:01

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v říjnu podle předběžných dat stoupl na 96 bodů

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v říjnu stoupl na 96 bodů ze 93,2 bodu v září. Analytici naopak...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika