Mediální CME ve třetím čtvrtletí hospodařila s provozním ziskem 28,85 milionu USD, výsledky ale byly pod odhady trhu
|

Mediální CME ve třetím čtvrtletí hospodařila s provozním ziskem 28,85 milionu USD, výsledky ale byly pod odhady trhu

Mediální společnost CME, která je majitelkou televize Nova a dalších stanic, vykázala za letošní třetí čtvrtletí provozní zisk 28,85 milionu USD. Loni byla přitom ve ztrátě 8,02 milionu USD. Čisté tržby firmě při vyloučení vlivu změn měnových kurzů meziročně stouply o 5 % na 117,32 milionu USD a čistá ztráta klesla na 21,78 milionu USD z 52,48 milionu USD. Výsledky ale i tak zaostaly za odhady analytiků.

CME (CETV) Akcie ČR Média Televize Výsledková sezóna CME (USA)

Provozní zisk OIBDA se společnosti ve srovnání s loňským třetím čtvrtletím při konstantních kurzech dokonce téměř ztrojnásobil na 8,35 milionu USD z 2,94 milionu USD. Výrazně se zmenšila také ztráta z pokračujících operací, která v letošním třetím čtvrtletí činila 21,51 milionu USD, zatímco loni to v období od července do září bylo 51,31 milionu USD. Ztráta na akcii z pokračujících operací se meziročně snížila na 0,17 USD z 0,38 USD.

CME - výsledky za 3Q2015 vs. odhady Erste Group

"Výsledky byly celkově pod konsenzem trhu. Nicméně třetí čtvrtletí je tradičně sezónně nejslabší a ztráty oproti konsenzu nebyly v absolutních číslech tak velké. CME by měla být schopna potvrdit svůj výhled pro rok 2015. Pozitivně vnímáme především úroveň volného cash flow, které již potvrdilo výhled pro letošní rok," uvedla Renáta Ďurčová, analytička z České spořitelny.

"Tržby ve výši 117,32 milionu USD byly v souladu s naším odhadem 117,5 milionu USD a mírně pod očekáváním trhu (118,4 milionu USD). Ze struktury tržeb je patrné, že dochází ke zpomalování růstu na dvou hlavních trzích - v ČR a Rumunsku -, kde byly tržby pod našimi odhady. Zisk před odpisy EBITDA vzrostl meziročně z 2,9 na 8,4 milionu USD díky redukci nákladů, nicméně zaostal za naším odhadem i mediánem trhu (oba nad 12 miliony USD)," řekl Pavel Ryska, analytik z J&T Banky.

"Dle našeho očekávání firma rozpustila opravnou položku ve výši 30,2 milionu USD, jež byla vytvořena k pokrytí případných daňových nedoplatků v Rumunsku. To výrazně pomohlo provoznímu zisku (28,85 milionu USD), nicméně i ten skončil kvůli slabšímu zisku EBITDA pod očekáváním. Také finanční úroveň byla o zhruba 10 milionů dolarů horší než náš odhad. Slabší provozní a finanční úroveň tak společně vedly k hlubší čisté ztrátě (21,8 milionu USD), než se čekalo (ztráta 15 milionů USD)," uvedl dále Ryska.

CME - hospodářské výsledky (3Q2015)

Bez vyloučení vlivu změn kurzů firmě klesly příjmy na všech šesti trzích. V České republice firma dosáhla tržeb 35,58 milionu USD, meziročně o 6,6 % méně. V Bulharsku CME výnosy klesly o 17,2 %, v Chorvatsku o 8,9 %, v Rumunsku o 13,9 %, na Slovensku o 2,6 % a ve Slovinsku o 10,3 %. Při stálých kurzech se výnosy snížily jen v Bulharsku, a to o 1,9 %. Nejvíce naopak při fixních kurzech stouply na Slovensku (+14,7 %) a v ČR (+7,9 %). Výsledky tak ovlivnil meziročně výrazně silnější dolar.

CME - tržby v jednotlivých zemích (3Q2015)

V prvních devíti měsících letošního roku společnosti čisté tržby při stálých měnových kurzech meziročně vzrostly o 7 % na 410,3 milionu USD, zisk OIBDA se více než zdvojnásobil na 66,61 milionu USD a volné cash flow vzrostlo na 87,2 milionu USD z 52,9 milionu USD. OIBDA marže se za první tři čtvrtletí meziročně zvýšila na 16,2 % z 8,7 % a ztráta na akcii klesla na 0,79 USD z 0,99 USD.

CME - hospodářské výsledky (9M2015)

"Od doby, kde jsem do CME před dvěma roky nastoupil, se podařilo společnost zcela otočit. Fáze obratu je nyní za námi. Zlepšování tržeb vede spolu s dalšími faktory k tomu, že se nám již jedenáct kvartálů v řadě meziročně zlepšuje OIBDA marže," uvedl jeden ze šéfů firmy Michael Del Nin. V letošním třetím čtvrtletí dosáhla OIBDA marže CME 7,1 %, loni to ve stejném období bylo jen 2,2 %.

Christoph Mainusch, druhý šéf CME, dodal, že společnost dokáže oslovit v hlavním vysílacím čase více diváků, což je ve spojení s rostoucí poptávkou po televizní reklamě příznivý faktor. Firma uvedla, že se jí podařilo zvýšit podíl sledovanosti v hlavním vysílacím čase na pěti ze šesti trhů, na nichž působí.

"Společnost ve výkazu nekomentovala výhled. Jsme názoru, že zisk EBITDA je v souladu se současným výhledem růstu o 45–55 % při konstantních měnových kurzech, a nevidíme důvod pro jeho změnu na dnešním konferenčním hovoru. CME vykázala za devět měsíců roku volné cash flow 53 milionů USD, kde pomohl vývoj pracovního kapitálu. Současný výhled na volné cash flow za rok 2015 je 45–55 milionů USD, a je tak možné, že výhled bude vzhledem k uspokojivému vývoji za první tři čtvrtletí 2015 mírně zvýšen. Nicméně podotýkáme, že firma využívá opce neplatit úroky v hotovosti, bez čehož by kladné volné cash flow nebylo možné. Výsledky celkově hodnotíme neutrálně, poněkud slabší provozní i čistý zisk je kompenzován dobrým cash flow," dodal Ryska.

V konferenčním hovoru společnost potvrdila výhled pro letošní rok (meziroční růst zisku EBITDA o 45-55 % a volné cash flow na úrovni 45-55 milionů USD), přičemž očekává dosažení horní hranice obou odhadů. Na českém trhu CME pro čtvrté čtvrtletí očekává nárůst výnosů z poplatků za distribuci kanálů.

"Za celý letošní rok očekáváme růst na všech hlavních trzích s EBITDA marží udržitelnou na současných úrovních. Slabší třetí čtvrtletí bylo zapříčiněno zejména nižším než očekávaným růstem tržeb na rumunském trhu, který by se ale měl ve čtvrtém čtvrtletí opět zotavit. Zároveň očekáváme pokračující oživení a vyšší ceny i na trzích ve Slovinsku a Chorvatsku. Pokud se společnosti podaří dosáhnout horních hranic svého výhledu, může to znamenat mírný upside pro naše současné ocenění," dodala Ďurčová.

Již v září CME uvedla, že pravděpodobně prodá do konce letošního roku majetek, který nepovažuje za svůj hlavní. Firma se soustředí na ochranu pozic na trzích, na kterých je jedničkou, řekli Del Nin a Mainusch. Del Nin dodal, že poslední majetek, který chce CME do konce letošního roku prodat, jsou kina v Rumunsku. "Naše očekávání je takové, že do konce letošního roku nebudou (tyto aktivity) naší součástí," řekl.

Kromě České republiky CME provozuje televizní stanice v pěti dalších zemích v regionu. V posledních dvou letech firma snížila náklady, prodala část majetku a získala finanční injekci od svého největšího akcionáře, kterým je firma Time Warner.

Zdroj: CME, J&T Banka, Česká spořitelna, ČTK

Davos 2020: O čem (také) bude řeč?
Davos 2020: O čem (také) bude řeč?
11:45

Davos 2020: O čem (také) bude řeč?

Ve švýcarském horském středisku Davos v úterý začíná jubilejní 50. zasedání Světového ekonomického fóra, kterého se...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika
ČEZ do Temelína letos přijme asi 100 lidí
05:40

ČEZ do Temelína letos přijme asi 100 lidí

ČEZ letos přijme do jaderné elektrárny Temelín asi 100 lidí. Potřebuje je na různá místa v provozu i jako operátory....
ČEZ Akcie ČR Energetika
Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod
včera v 11:05

Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod

Čína a Barma v sobotu uzavřely desítky dohod, které se týkají zejména projektů v oblasti barmské infrastruktury....
Čína Emerging Markets Asijská ekonomika
Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika
včera v 10:06

Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika

Největší japonská automobilka Toyota Motor přesune výrobu svých dodávkových automobilů Tacoma ze Spojených států do...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
včera v 08:07

Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti americké strojírenské...
Boeing Americké akcie Firemní dluhopisy
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
17. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům, za celý uplynulý týden přidaly hlavní indexy kolem 2 %

Americké akcie v pátek posílily. Indexy Dow, S&P 500 i Nasdaq Composite dosáhly nejvyššího týdenního procentního...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku…
17. 1. 2020 22:27

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí...
Farmacie Zdravotnictví a zdravotní péče
V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu
17. 1. 2020 20:12

V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu

Čínský technologický gigant Huawei se dohodl s nizozemským výrobcem navigací TomTom, že ve svých chytrých telefonech...
Mobilní telefony Čína
BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny
17. 1. 2020 19:54

BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny

Sociální síť Twitter umožňovala cílit reklamy na uživatele i podle klíčových slov jako neonacista, zastánci bělošské...
Sociální sítě Twitter Internet
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
17. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než procento

Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech a jejich hlavní index vystoupil na rekord. Podle analytiků k tomu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy
17. 1. 2020 17:47

Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy

Čínský prezident Si Ťin-pching v pátek zahájil dvoudenní státní návštěvu Barmy, při které se především čeká podpis...
Čína Politika
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
17. 1. 2020 17:35

ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se začal zabývat nákupem stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Akcie ČR
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
17. 1. 2020 17:19

Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují

Americký regulátor přezkoumá stížnost, že tři modely automobilky Tesla, potenciálně 500 000 vozů, mohou znenadání...
Tesla Americké akcie Auta
Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům
17. 1. 2020 17:04

Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům

Poskytoval zdravotní péče NMC Health, jehož akcie od prosince výrazně oslabily po útoku spekulantů, si na obranu...
Evropské akcie Zdravotnictví a zdravotní péče
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
17. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %

Pražská burza v pátek nepatrně ztratila. Index PX se snížil o 0,02 % na 1 132,99 bodu, a nadále se tak drží v dohledu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
17. 1. 2020 16:22

Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii

Čínská automobilka Great Wall Motor se dohodla na koupi indické továrny amerického konkurenta General Motors....
Fúze a akvizice Auta Indie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle…
17. 1. 2020 16:14

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle předběžných dat klesl na 99,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v lednu klesl v souladu s očekáváním na 99,1 bodu z 99,3 bodu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Průmyslová výroba v USA v prosinci meziročně klesla o procento
17. 1. 2020 15:18

Průmyslová výroba v USA v prosinci meziročně klesla o procento

Průmyslová výroba ve Spojených státech v prosinci meziročně klesla o procento. Po listopadovém snížení o 0,8 % trh...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Průmysl