Mediální CME ve třetím čtvrtletí hospodařila s provozním ziskem 28,85 milionu USD, výsledky ale byly pod odhady trhu
|

Mediální CME ve třetím čtvrtletí hospodařila s provozním ziskem 28,85 milionu USD, výsledky ale byly pod odhady trhu

Mediální společnost CME, která je majitelkou televize Nova a dalších stanic, vykázala za letošní třetí čtvrtletí provozní zisk 28,85 milionu USD. Loni byla přitom ve ztrátě 8,02 milionu USD. Čisté tržby firmě při vyloučení vlivu změn měnových kurzů meziročně stouply o 5 % na 117,32 milionu USD a čistá ztráta klesla na 21,78 milionu USD z 52,48 milionu USD. Výsledky ale i tak zaostaly za odhady analytiků.

CME (CETV) Akcie ČR Média Televize Výsledková sezóna CME (USA)

Provozní zisk OIBDA se společnosti ve srovnání s loňským třetím čtvrtletím při konstantních kurzech dokonce téměř ztrojnásobil na 8,35 milionu USD z 2,94 milionu USD. Výrazně se zmenšila také ztráta z pokračujících operací, která v letošním třetím čtvrtletí činila 21,51 milionu USD, zatímco loni to v období od července do září bylo 51,31 milionu USD. Ztráta na akcii z pokračujících operací se meziročně snížila na 0,17 USD z 0,38 USD.

CME - výsledky za 3Q2015 vs. odhady Erste Group

"Výsledky byly celkově pod konsenzem trhu. Nicméně třetí čtvrtletí je tradičně sezónně nejslabší a ztráty oproti konsenzu nebyly v absolutních číslech tak velké. CME by měla být schopna potvrdit svůj výhled pro rok 2015. Pozitivně vnímáme především úroveň volného cash flow, které již potvrdilo výhled pro letošní rok," uvedla Renáta Ďurčová, analytička z České spořitelny.

"Tržby ve výši 117,32 milionu USD byly v souladu s naším odhadem 117,5 milionu USD a mírně pod očekáváním trhu (118,4 milionu USD). Ze struktury tržeb je patrné, že dochází ke zpomalování růstu na dvou hlavních trzích - v ČR a Rumunsku -, kde byly tržby pod našimi odhady. Zisk před odpisy EBITDA vzrostl meziročně z 2,9 na 8,4 milionu USD díky redukci nákladů, nicméně zaostal za naším odhadem i mediánem trhu (oba nad 12 miliony USD)," řekl Pavel Ryska, analytik z J&T Banky.

"Dle našeho očekávání firma rozpustila opravnou položku ve výši 30,2 milionu USD, jež byla vytvořena k pokrytí případných daňových nedoplatků v Rumunsku. To výrazně pomohlo provoznímu zisku (28,85 milionu USD), nicméně i ten skončil kvůli slabšímu zisku EBITDA pod očekáváním. Také finanční úroveň byla o zhruba 10 milionů dolarů horší než náš odhad. Slabší provozní a finanční úroveň tak společně vedly k hlubší čisté ztrátě (21,8 milionu USD), než se čekalo (ztráta 15 milionů USD)," uvedl dále Ryska.

CME - hospodářské výsledky (3Q2015)

Bez vyloučení vlivu změn kurzů firmě klesly příjmy na všech šesti trzích. V České republice firma dosáhla tržeb 35,58 milionu USD, meziročně o 6,6 % méně. V Bulharsku CME výnosy klesly o 17,2 %, v Chorvatsku o 8,9 %, v Rumunsku o 13,9 %, na Slovensku o 2,6 % a ve Slovinsku o 10,3 %. Při stálých kurzech se výnosy snížily jen v Bulharsku, a to o 1,9 %. Nejvíce naopak při fixních kurzech stouply na Slovensku (+14,7 %) a v ČR (+7,9 %). Výsledky tak ovlivnil meziročně výrazně silnější dolar.

CME - tržby v jednotlivých zemích (3Q2015)

V prvních devíti měsících letošního roku společnosti čisté tržby při stálých měnových kurzech meziročně vzrostly o 7 % na 410,3 milionu USD, zisk OIBDA se více než zdvojnásobil na 66,61 milionu USD a volné cash flow vzrostlo na 87,2 milionu USD z 52,9 milionu USD. OIBDA marže se za první tři čtvrtletí meziročně zvýšila na 16,2 % z 8,7 % a ztráta na akcii klesla na 0,79 USD z 0,99 USD.

CME - hospodářské výsledky (9M2015)

"Od doby, kde jsem do CME před dvěma roky nastoupil, se podařilo společnost zcela otočit. Fáze obratu je nyní za námi. Zlepšování tržeb vede spolu s dalšími faktory k tomu, že se nám již jedenáct kvartálů v řadě meziročně zlepšuje OIBDA marže," uvedl jeden ze šéfů firmy Michael Del Nin. V letošním třetím čtvrtletí dosáhla OIBDA marže CME 7,1 %, loni to ve stejném období bylo jen 2,2 %.

Christoph Mainusch, druhý šéf CME, dodal, že společnost dokáže oslovit v hlavním vysílacím čase více diváků, což je ve spojení s rostoucí poptávkou po televizní reklamě příznivý faktor. Firma uvedla, že se jí podařilo zvýšit podíl sledovanosti v hlavním vysílacím čase na pěti ze šesti trhů, na nichž působí.

"Společnost ve výkazu nekomentovala výhled. Jsme názoru, že zisk EBITDA je v souladu se současným výhledem růstu o 45–55 % při konstantních měnových kurzech, a nevidíme důvod pro jeho změnu na dnešním konferenčním hovoru. CME vykázala za devět měsíců roku volné cash flow 53 milionů USD, kde pomohl vývoj pracovního kapitálu. Současný výhled na volné cash flow za rok 2015 je 45–55 milionů USD, a je tak možné, že výhled bude vzhledem k uspokojivému vývoji za první tři čtvrtletí 2015 mírně zvýšen. Nicméně podotýkáme, že firma využívá opce neplatit úroky v hotovosti, bez čehož by kladné volné cash flow nebylo možné. Výsledky celkově hodnotíme neutrálně, poněkud slabší provozní i čistý zisk je kompenzován dobrým cash flow," dodal Ryska.

V konferenčním hovoru společnost potvrdila výhled pro letošní rok (meziroční růst zisku EBITDA o 45-55 % a volné cash flow na úrovni 45-55 milionů USD), přičemž očekává dosažení horní hranice obou odhadů. Na českém trhu CME pro čtvrté čtvrtletí očekává nárůst výnosů z poplatků za distribuci kanálů.

"Za celý letošní rok očekáváme růst na všech hlavních trzích s EBITDA marží udržitelnou na současných úrovních. Slabší třetí čtvrtletí bylo zapříčiněno zejména nižším než očekávaným růstem tržeb na rumunském trhu, který by se ale měl ve čtvrtém čtvrtletí opět zotavit. Zároveň očekáváme pokračující oživení a vyšší ceny i na trzích ve Slovinsku a Chorvatsku. Pokud se společnosti podaří dosáhnout horních hranic svého výhledu, může to znamenat mírný upside pro naše současné ocenění," dodala Ďurčová.

Již v září CME uvedla, že pravděpodobně prodá do konce letošního roku majetek, který nepovažuje za svůj hlavní. Firma se soustředí na ochranu pozic na trzích, na kterých je jedničkou, řekli Del Nin a Mainusch. Del Nin dodal, že poslední majetek, který chce CME do konce letošního roku prodat, jsou kina v Rumunsku. "Naše očekávání je takové, že do konce letošního roku nebudou (tyto aktivity) naší součástí," řekl.

Kromě České republiky CME provozuje televizní stanice v pěti dalších zemích v regionu. V posledních dvou letech firma snížila náklady, prodala část majetku a získala finanční injekci od svého největšího akcionáře, kterým je firma Time Warner.

Zdroj: CME, J&T Banka, Česká spořitelna, ČTK

Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců
před 42 minutami

Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců

Soukromý sektor ve Spojených státech v březnu zaznamenal první pokles počtu pracovních míst za dva a půl roku....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Pracovní trh
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie se odpoledne…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie se odpoledne…
před hodinou

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie se odpoledne pohybovaly v minusu, také americké indexy den zahájily poklesem

Západoevropské akciové indexy ve středu odpoledne klesaly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
před hodinou

ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték

Česká národní banka ve středu uvolnila limity tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky. Limit...
ČNB Banky Hypotéky
EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu
před hodinou

EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu

Evropská komise (EK) ve středu navrhla systém podpory krátkodobého zaměstnávání lidí, kteří by jinak mohli přijít o...
Evropská ekonomika Evropská unie Pracovní trh
Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu
14:42

Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu

Schodek státního rozpočtu Slovenska v prvním letošním čtvrtletí meziročně vzrostl o třetinu na bezmála 1,55 miliardy...
Slovensko Rozpočet Koronavirus
MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy
14:20

MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí dnes ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 87,4 miliardy korun, což je stejně jako při...
České státní dluhopisy Česká ekonomika Koronavirus
Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 miliardy Kč
14:09

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 miliardy Kč

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 miliardy korun z únorových 27,4 miliardy korun. Loni ke...
Rozpočet Česká ekonomika Koronavirus
Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis
Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis
13:59

Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis

V Jaderné elektrárně Dukovany prodlouží společnost ČEZ odstávku třetího bloku o měsíc do začátku května. Blok...
ČEZ Jaderná energetika Akcie ČR
Průzkum: Firmy letos plánují snížit výdaje na technologie
13:24

Průzkum: Firmy letos plánují snížit výdaje na technologie

Globální firmy, jejichž příjmy negativně zasáhne pandemie způsobená koronavirem, letos plánují snížit výdaje na...
Investice Technologie Koronavirus
ING: Z velkých ekonomik ohrožuje krize nejvíce Německo a Kanadu
13:04

ING: Z velkých ekonomik ohrožuje krize nejvíce Německo a Kanadu

Z velkých světových ekonomik ohrožují otřesy vyvolané šířením koronaviru nejvíce Německo a Kanadu, a to kvůli jejich...
Kanada Německo Koronavirus
CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie
CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie
12:22

CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie

Kybernetická měna bitcoin si v prvním čtvrtletí vedla lépe než hlavní americké akciové indexy Dow Jones a S&P 500....
Bitcoin Americké akcie Koronavirus
Forbes: Miliardářští majitelé bunkrů se připravují na nejhorší
12:18

Forbes: Miliardářští majitelé bunkrů se připravují na nejhorší

Jsou mezi nimi nejslavnější jména na světě - od technologických miliardářů a celebrit, až po lékaře a právníky a...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Bohatství Koronavirus
Míra nezaměstnanosti v EU klesla v únoru na minimum
11:35

Míra nezaměstnanosti v EU klesla v únoru na minimum

Míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie v únoru klesla na dosavadní minimum 6,5 %. Krátce předtím, než na unijní...
Evropská unie Eurozóna Nezaměstnanost
Aktivita v průmyslu eurozóny v březnu kvůli koronaviru klesla
11:12

Aktivita v průmyslu eurozóny v březnu kvůli koronaviru klesla

Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny v březnu prudce klesla, důvodem bylo šíření onemocnění způsobeného...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Eurozóna Evropská ekonomika
Bisnode: V březnu přerušilo podnikání 10 033 živnostníků
11:04

Bisnode: V březnu přerušilo podnikání 10 033 živnostníků

Od začátku března přerušilo podnikání 10 033 živnostníků, tedy o 47 % více než ve stejném období loni. Nejvíc...
Byznys a podnikání Koronavirus
Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu
Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu
10:45

Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu

Akcie v Asii a Tichomoří po růstu v úterý opět většinou padaly s výjimkou Austrálie. Největší ztráty zaznamenaly...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
ČR: Odklad splátek úvěrů by neměl být plošný, úroková sazba zůstane…
10:22

ČR: Odklad splátek úvěrů by neměl být plošný, úroková sazba zůstane na původní úrovni

Ministryně financí Alena Schillerová by ve středu měla předložit vládě návrh změny zákona, který bude řešit odklad...
Banky Úvěry Politika
Slovensko spouští aukci nových kmitočtů pro sítě 5G
10:09

Slovensko spouští aukci nových kmitočtů pro sítě 5G

Slovenský telekomunikační regulátor zveřejnil výzvu na předložení nabídek do výběrového řízení na nové frekvence (700...
Telekomunikace Slovensko O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily nejvíc za 10…
09:53

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily nejvíc za 10 let

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykázaly v březnu kvůli pandemii nejprudší zhoršení od května 2009. Index...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Česká republika Průmysl
Xerox odstoupil od plánu na převzetí HP za 35 miliard USD
09:39

Xerox odstoupil od plánu na převzetí HP za 35 miliard USD

Americký výrobce tiskáren a kopírek Xerox upustil od snahy převzít za 35 miliard USD výrobce počítačů HP. Oznámení...
Fúze a akvizice HP (dříve Hewlett-Packard) Americké akcie