Mediální CME ve třetím čtvrtletí hospodařila s provozním ziskem 28,85 milionu USD, výsledky ale byly pod odhady trhu
|

Mediální CME ve třetím čtvrtletí hospodařila s provozním ziskem 28,85 milionu USD, výsledky ale byly pod odhady trhu

Mediální společnost CME, která je majitelkou televize Nova a dalších stanic, vykázala za letošní třetí čtvrtletí provozní zisk 28,85 milionu USD. Loni byla přitom ve ztrátě 8,02 milionu USD. Čisté tržby firmě při vyloučení vlivu změn měnových kurzů meziročně stouply o 5 % na 117,32 milionu USD a čistá ztráta klesla na 21,78 milionu USD z 52,48 milionu USD. Výsledky ale i tak zaostaly za odhady analytiků.

CME (CETV) Akcie ČR Média Televize Výsledková sezóna CME (USA)

Provozní zisk OIBDA se společnosti ve srovnání s loňským třetím čtvrtletím při konstantních kurzech dokonce téměř ztrojnásobil na 8,35 milionu USD z 2,94 milionu USD. Výrazně se zmenšila také ztráta z pokračujících operací, která v letošním třetím čtvrtletí činila 21,51 milionu USD, zatímco loni to v období od července do září bylo 51,31 milionu USD. Ztráta na akcii z pokračujících operací se meziročně snížila na 0,17 USD z 0,38 USD.

CME - výsledky za 3Q2015 vs. odhady Erste Group

"Výsledky byly celkově pod konsenzem trhu. Nicméně třetí čtvrtletí je tradičně sezónně nejslabší a ztráty oproti konsenzu nebyly v absolutních číslech tak velké. CME by měla být schopna potvrdit svůj výhled pro rok 2015. Pozitivně vnímáme především úroveň volného cash flow, které již potvrdilo výhled pro letošní rok," uvedla Renáta Ďurčová, analytička z České spořitelny.

"Tržby ve výši 117,32 milionu USD byly v souladu s naším odhadem 117,5 milionu USD a mírně pod očekáváním trhu (118,4 milionu USD). Ze struktury tržeb je patrné, že dochází ke zpomalování růstu na dvou hlavních trzích - v ČR a Rumunsku -, kde byly tržby pod našimi odhady. Zisk před odpisy EBITDA vzrostl meziročně z 2,9 na 8,4 milionu USD díky redukci nákladů, nicméně zaostal za naším odhadem i mediánem trhu (oba nad 12 miliony USD)," řekl Pavel Ryska, analytik z J&T Banky.

"Dle našeho očekávání firma rozpustila opravnou položku ve výši 30,2 milionu USD, jež byla vytvořena k pokrytí případných daňových nedoplatků v Rumunsku. To výrazně pomohlo provoznímu zisku (28,85 milionu USD), nicméně i ten skončil kvůli slabšímu zisku EBITDA pod očekáváním. Také finanční úroveň byla o zhruba 10 milionů dolarů horší než náš odhad. Slabší provozní a finanční úroveň tak společně vedly k hlubší čisté ztrátě (21,8 milionu USD), než se čekalo (ztráta 15 milionů USD)," uvedl dále Ryska.

CME - hospodářské výsledky (3Q2015)

Bez vyloučení vlivu změn kurzů firmě klesly příjmy na všech šesti trzích. V České republice firma dosáhla tržeb 35,58 milionu USD, meziročně o 6,6 % méně. V Bulharsku CME výnosy klesly o 17,2 %, v Chorvatsku o 8,9 %, v Rumunsku o 13,9 %, na Slovensku o 2,6 % a ve Slovinsku o 10,3 %. Při stálých kurzech se výnosy snížily jen v Bulharsku, a to o 1,9 %. Nejvíce naopak při fixních kurzech stouply na Slovensku (+14,7 %) a v ČR (+7,9 %). Výsledky tak ovlivnil meziročně výrazně silnější dolar.

CME - tržby v jednotlivých zemích (3Q2015)

V prvních devíti měsících letošního roku společnosti čisté tržby při stálých měnových kurzech meziročně vzrostly o 7 % na 410,3 milionu USD, zisk OIBDA se více než zdvojnásobil na 66,61 milionu USD a volné cash flow vzrostlo na 87,2 milionu USD z 52,9 milionu USD. OIBDA marže se za první tři čtvrtletí meziročně zvýšila na 16,2 % z 8,7 % a ztráta na akcii klesla na 0,79 USD z 0,99 USD.

CME - hospodářské výsledky (9M2015)

"Od doby, kde jsem do CME před dvěma roky nastoupil, se podařilo společnost zcela otočit. Fáze obratu je nyní za námi. Zlepšování tržeb vede spolu s dalšími faktory k tomu, že se nám již jedenáct kvartálů v řadě meziročně zlepšuje OIBDA marže," uvedl jeden ze šéfů firmy Michael Del Nin. V letošním třetím čtvrtletí dosáhla OIBDA marže CME 7,1 %, loni to ve stejném období bylo jen 2,2 %.

Christoph Mainusch, druhý šéf CME, dodal, že společnost dokáže oslovit v hlavním vysílacím čase více diváků, což je ve spojení s rostoucí poptávkou po televizní reklamě příznivý faktor. Firma uvedla, že se jí podařilo zvýšit podíl sledovanosti v hlavním vysílacím čase na pěti ze šesti trhů, na nichž působí.

"Společnost ve výkazu nekomentovala výhled. Jsme názoru, že zisk EBITDA je v souladu se současným výhledem růstu o 45–55 % při konstantních měnových kurzech, a nevidíme důvod pro jeho změnu na dnešním konferenčním hovoru. CME vykázala za devět měsíců roku volné cash flow 53 milionů USD, kde pomohl vývoj pracovního kapitálu. Současný výhled na volné cash flow za rok 2015 je 45–55 milionů USD, a je tak možné, že výhled bude vzhledem k uspokojivému vývoji za první tři čtvrtletí 2015 mírně zvýšen. Nicméně podotýkáme, že firma využívá opce neplatit úroky v hotovosti, bez čehož by kladné volné cash flow nebylo možné. Výsledky celkově hodnotíme neutrálně, poněkud slabší provozní i čistý zisk je kompenzován dobrým cash flow," dodal Ryska.

V konferenčním hovoru společnost potvrdila výhled pro letošní rok (meziroční růst zisku EBITDA o 45-55 % a volné cash flow na úrovni 45-55 milionů USD), přičemž očekává dosažení horní hranice obou odhadů. Na českém trhu CME pro čtvrté čtvrtletí očekává nárůst výnosů z poplatků za distribuci kanálů.

"Za celý letošní rok očekáváme růst na všech hlavních trzích s EBITDA marží udržitelnou na současných úrovních. Slabší třetí čtvrtletí bylo zapříčiněno zejména nižším než očekávaným růstem tržeb na rumunském trhu, který by se ale měl ve čtvrtém čtvrtletí opět zotavit. Zároveň očekáváme pokračující oživení a vyšší ceny i na trzích ve Slovinsku a Chorvatsku. Pokud se společnosti podaří dosáhnout horních hranic svého výhledu, může to znamenat mírný upside pro naše současné ocenění," dodala Ďurčová.

Již v září CME uvedla, že pravděpodobně prodá do konce letošního roku majetek, který nepovažuje za svůj hlavní. Firma se soustředí na ochranu pozic na trzích, na kterých je jedničkou, řekli Del Nin a Mainusch. Del Nin dodal, že poslední majetek, který chce CME do konce letošního roku prodat, jsou kina v Rumunsku. "Naše očekávání je takové, že do konce letošního roku nebudou (tyto aktivity) naší součástí," řekl.

Kromě České republiky CME provozuje televizní stanice v pěti dalších zemích v regionu. V posledních dvou letech firma snížila náklady, prodala část majetku a získala finanční injekci od svého největšího akcionáře, kterým je firma Time Warner.

Zdroj: CME, J&T Banka, Česká spořitelna, ČTK

O2 Czech Republic v týdnu do 6. prosince pokračovala ve zpětném…
včera v 23:18

O2 Czech Republic v týdnu do 6. prosince pokračovala ve zpětném odkupu akcií

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic v uplynulém týdnu pokračovala ve zpětném odkupu akcií, tentokrát v...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Zpětné odkupy akcií
Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za…
Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za celý týden ale z hlavních indexů stoupl jen S&P 500

Americké akcie na závěr týdne posílily. K nákupu cenných papírů v pátek povzbudila investory příznivá zpráva o vývoji...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Rakouská firma AMS uspěla s nabídkou na převzetí Osramu
včera v 20:39

Rakouská firma AMS uspěla s nabídkou na převzetí Osramu

Rakouský výrobce čipů AMS uspěl se svou nabídkou na převzetí německého výrobce osvětlení Osram za 4,6 miliardy eur....
Evropské akcie Fúze a akvizice
Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké…
Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké západoevropské burzy ztratily

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v zelených číslech, když investory potěšila data z amerického trhu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Phoenix koupí za 3,2 miliardy GBP divizi zajišťovny Swiss Re
včera v 17:44

Phoenix koupí za 3,2 miliardy GBP divizi zajišťovny Swiss Re

Pojišťovací skupina Phoenix Group Holdings se dohodla na koupi ReAssure, britské divize švýcarské zajišťovny Swiss Re...
Fúze a akvizice Pojišťovny Evropské akcie
Průzkum: Kladně hodnotí svou životní úroveň nejméně lidí za 3 roky
včera v 17:22

Průzkum: Kladně hodnotí svou životní úroveň nejméně lidí za 3 roky

Čechů hodnotících kladně svou životní úroveň je nejméně za poslední více než tři roky. Životní úroveň své domácnosti...
Česká republika Životní úroveň
Digitální měny v závěru týdne posilují, bitcoin se drží nad úrovní 7…
včera v 17:04

Digitální měny v závěru týdne posilují, bitcoin se drží nad úrovní 7 400 USD

Trh s kryptoměnami se v závěru pracovního týdne pohybuje v plusu. Bitcoin kolem 17.00 SEČ podle serveru coinmarketcap...
Kryptoměny Bitcoin
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento
včera v 16:45

Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento

Pražská burza zakončila páteční obchodování v pozitivním pásmu, index PX vzrostl o 0,67 % na 1 091,19 bodu. Nejvyšší...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince
S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince
včera v 16:32

S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince

S akciemi saúdskoarabského státního ropného gigantu Saudi Aramco se začne obchodovat na burze v Rijádu 11. prosince....
Saudi Aramco Primární úpis akcií (IPO) Saúdská Arábie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v prosinci…
včera v 16:00

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v prosinci podle předběžných dat stoupl na 99,2 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v prosinci stoupl na 99,2 bodu z 96,8 bodu v listopadu. Analytici...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ze světa investičních doporučení (6. prosince)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (6. prosince)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Míra nezaměstnanosti v Kanadě v listopadu stoupla na 5,9 %
včera v 14:30

Míra nezaměstnanosti v Kanadě v listopadu stoupla na 5,9 %

Nezaměstnanost v Kanadě v listopadu vzrostla na 5,9 % z 5,5 % v předchozím měsíci. Oznámil to tamní statistický úřad....
Kanada Nezaměstnanost
OPEC a další významní producenti ropy se dohodli na výraznějším…
OPEC a další významní producenti ropy se dohodli na výraznějším…
včera v 14:14

OPEC a další významní producenti ropy se dohodli na výraznějším snížení těžby

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další významní producenti černého zlata se na jednání ve Vídni dohodli na...
OPEC Ropa Těžba
Smartwings a ČSA zruší linky do Británie, chybí letouny Boeing
včera v 13:41

Smartwings a ČSA zruší linky do Británie, chybí letouny Boeing

České aerolinie a Smartwings definitivně zruší své linky do Velké Británie. Letečtí dopravci přerušili provoz svých...
Doprava
Americká ekonomika v listopadu vytvořila 266 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v listopadu vytvořila 266 tisíc pracovních míst,…
včera v 13:30

Americká ekonomika v listopadu vytvořila 266 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti klesla na 3,5 %

Ve Spojených státech v listopadu mimo zemědělství vzniklo asi 266 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Libanon požádal spojence o pomoc při řešení ekonomických potíží
včera v 13:22

Libanon požádal spojence o pomoc při řešení ekonomických potíží

Dosluhující libanonský premiér Saad Harírí v pátek požádal spojenecké státy o pomoc při řešení hlubokých ekonomických...
Blízký a Střední východ
Analytici: Češi mají chuť utrácet, na konci roku šetřit nebudou
včera v 13:02

Analytici: Češi mají chuť utrácet, na konci roku šetřit nebudou

Důvěra spotřebitelů sice podle analytiků pozvolna slábne, ale vzhledem k nízké nezaměstnanosti a růstu mezd mají Češi...
Česká republika Spotřebitelé
Slovenská policie obvinila exprezidenta Kisku kvůli jeho firmě
včera v 12:05

Slovenská policie obvinila exprezidenta Kisku kvůli jeho firmě

Slovenská policie obvinila bývalého prezidenta Andreje Kisku z daňového podvodu, jehož se podle ní dopustila jeho...
Slovensko Politika