Státy Perského zálivu se dohodly na bodech daně z přidané hodnoty

Státy Perského zálivu se dohodly na klíčových bodech pro případné zavedení daně z přidané hodnoty. Sdělil to v pondělí náměstek ministra financí Spojených arabských emirátů (SAE). Podle agentury Reuters by to bylo vůbec první přímé zdanění pro tuto a dalších pět zemí v regionu.
Bahrajn, Katar, Kuvajt, Omán, SAE a Saúdská Arábie mají pouze omezené daňové sazby. Neexistuje v nich daň z příjmů, vybírají ale například silniční a některé další poplatky. Po propadu světových cen ropy se však situace změnila, příjmy do státních pokladen klesly a vlády nyní hledají nové zdroje příjmů. SAE, které jsou jedním z šesti arabských členů Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC), by v letošním roce mohly poprvé od roku 2009 hospodařit se schodkovým rozpočtem.
Júnis Hadží Chúrí z ministerstva financí SAE podle Reuters novinářům sdělil, že představitelé států Zálivu dospěli k dohodě ohledně přímé daně před několika dny. Jako lhůtu pro předložení návrhů na její zavedení si prý stanovili tři roky. Jakmile dospějí ke konečné dohodě, potrvá zavedení daně 18 až 24 měsíců. Nulová sazba by se prý vztahovala na zdravotní péči, vzdělávání, sektor sociálních služeb a 94 vybraných potravin. V některých oblastech, jako jsou třeba finanční služby, ale prý dohoda stále chybí.
Podle analytiků by země měly daň zavést spíše společně než osamoceně v různých časových obdobích, aby se omezilo pašování a ochránila konkurenceschopnost. Šestice arabských států s přístupem k Perskému zálivu jedná o zavedení daně již několik let, kvůli politickým nebo ekonomickým problémům ale rozhovory zatím vázly.
Zdroj: ČTK
Aktuality
