Evropské akcie zahájily nový týden v červených číslech

Evropské akcie v úvodu týdne ztrácely po sedmém týdenním posílení v řadě, které je v pátek dostalo téměř na historická maxima.
Britský FTSE 100, který v uplynulém týdnu poprvé v historii překonal hranici 7 tisíc bodů, připsal 0,22 %, francouzský CAC 40 odepsal 0,65 % a německý DAX oslabil o 1,19 %. Regionální Stoxx Europe 600 ztratil 0,69 %, podařilo se mu tak smazat kus předchozích ztrát, protože v průběhu dne oslaboval o procento. Index v pátek uzavřel jen 0,4 % pod rekordem z března 2000.
Stoxx 600 minulý týden překonal rekord z roku 2007, když investory uklidnil fakt, že se americká centrální banka do zvyšování sazeb nepohrne. Od ledna, kdy Evropská centrální banka ohlásila program kvantitativního uvolňování, index připsal již 17 %.
"Mnoho z nás evropské akcie kupovalo dlouhou dobu a nyní už kvůli tomu nejsou levné," říká Peter Braendle z Swisscanto Asset Management. "Menší přestávka se mi zdá po tak solidním růstu, který jsme prozatím viděli, docela zdravá. Není však špatný nápad zůstat u akcií," dodává.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Záchranný program pro Řecko nebyl úspěšný, země se nyní potýká s vysokou nezaměstnaností, je zadlužená a není konkurenceschopná. Vinu za problémy však nelze hledat pouze u ostatních, ale i v Řecku, řekl v pondělí v Berlíně po jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou řecký premiér Alexis Tsipras. Uvedl také, že Atény chtějí dostát svým závazkům v Evropské unii.
- Ukrajina přestane od 1. dubna odebírat zemní plyn z Ruska. Řekl to v pondělí ukrajinský ministr energetiky Volodymyr Demčyšyn. Kyjev se podle něj po zimním období bez ruského plynu obejde. Demčyšyn už krátce po pátečních jednáních se svým ruským protějškem Alexandrem Novakem v Bruselu Rusku vzkázal, že bude muset Kyjevu své dodávky zemního plynu výrazně zlevnit, pokud chce konkurovat zvýšenému ukrajinskému dovozu z Evropské unie.
- Guvernér Evropské centrální banky Benoît Cœuré v pondělí prohlásil, že podmínky záchranného programu pro Řecko se s největší pravděpodobností budou muset změnit, aby vyhovovaly nové vládě a zdůraznil, že Evropská centrální banka dál hodlá Řecko podporovat.
- Eurozóna by měla podniknout kroky, které zajistí, že měnová unie vydrží platební neschopnost některé ze svých členských zemí. Uvedla to v pondělí německá centrální banka Deutsche Bundesbank. V eurozóně se nyní zaměřuje pozornost na Řecko, jemuž hrozí vyhlášení bankrotu, pokud nová řecká levicová vláda nepřesvědčí svými kroky eurozónu, aby jí v nejbližších týdnech uvolnila další finanční pomoc.
- Draghi (ECB): Pro ekonomické oživení eurozóny je kvantitativní uvolňování klíčové, před jeho zavedením bylo oživení slabé.
- Rusko nebude po Ukrajině žádat předčasné splacení dluhopisů, jejichž prostřednictvím půjčilo Kyjevu ke konci roku 2013 tři miliardy dolarů. Řekl to podle agentury Reuters náměstek ruského ministra financí Sergej Storčak. Dluhopisy jsou splatné letos v prosinci a Rusko podle Storčaka očekává, že Kyjev tyto závazky uhradí plně a včas.
- Německé firmy údajně zaplatily na úplatcích při zbrojních zakázkách v Řecku desítky milionů eur. S odvoláním na materiály řeckého ministerstva obrany to v pondělí napsal nejčtenější německý deník Bild. Podle listu chtějí Atény tyto společnosti postavit před soud a požadují odškodné.
Zdroj: Bloomberg