Americké akcie ve čtvrtek po slabším začátku zpevnily, pomohl jim obrat na trhu s ropou
|

Americké akcie ve čtvrtek po slabším začátku zpevnily, pomohl jim obrat na trhu s ropou

Investoři v USA mají aktuálně tři témata k řešení - ceny ropy, začínající výsledkovou sezónu a spekulování o termínu prvního zvýšení sazeb Fedu. Po slabším začátku se akcie dostaly do téměř půlprocentního plusu díky růstu cen ropy.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow přidal 0,31 % na 17 958,79 bodu, S&P 500 zpevnil o 0,45 % na 2 091,19 bodu a Nasdaq posílil o 0,48 % na 4 974,56 bodu. Mírné ztráty zaznamenaly pouze sektory základních materiálů a veřejných služeb, na nule zakončila odvětví cyklického spotřebního zboží a financí a nejvíce dařilo firmám z odvětví energetiky a zdravotní péče. Index volatility VIX klesl o 6,37 % na 13,09 bodu. Výnos 10letých amerických dluhopisů se zvýšil o 5 bazických bodů na 1,95 %.

Americké akcie (9. dubna 2015)

Americké akcie v první polovině obchodování mírně slábly. Investoři jsou rozpolcení mezi strachem ze zvyšování úrokových sazeb a obavami z delšího útlumu ekonomiky. Akcie v první polovině seance podkopaly poměrně příznivé údaje, podle nichž počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v USA byl minulý týden nižší, než se čekalo, a jejich čtyřtýdenní průměr klesl na minimum od roku 2000. To by naznačovalo, že březnový útlum amerického trhu práce může být jen dočasný a že centrální banka kvůli němu nebude muset odkládat zvyšování úroků.

Růst cen akcií je přitom v posledních letech do značné míry závislý na uvolněné měnové politice, takže vyhlídky na její přitvrzování mohou stahovat trhy dolů. Na počátku týdne proto Wall Street reagovala silným vzestupem na zprávu o březnovém výrazném oslabeni tvorby pracovních míst v USA.

Americký trh navázal na rally na evropských trzích. Západoevropské akcie ve čtvrtek výrazně zpevnily a jejich hlavní index dosáhl maxima za téměř osm let. Investory povzbudily k novým nákupům příznivé údaje z německé ekonomiky a z evropského automobilového trhu. Aténskou burzu podpořila zpráva, že Řecko uhradilo Mezinárodnímu měnovému fondu splatný dluh.

Index FTSEurofirst 300 zakončil obchodování vzestupem o 1,1 % na 1 630,08 bodu, což byla jeho nejvyšší úroveň od července 2007. Od počátku roku má index k dobru 19 %. Trh podpořila zpráva o únorovém oživení německého vývozu. Pomohly také údaje, podle nichž se prodej nových osobních automobilů v západní Evropě v březnu meziročně zvýšil o 10,7 % a oživení trhu se rozšířilo na Francii, Itálii, Španělsko a Portugalsko.

Ceny ropy jsou důležitým faktorem pro dění na burze. "Ceny ropy jsou podle mě spíše ve vleku dalších věcí, než že by něco určovaly," míní Krishna Memani z OppenheimerFunds. "Hodně pohybů na trhu vychází z dění na měnovém trhu a z vyhlídek růstu rozvíjejících se ekonomik."

Pozornost trhu se tak postupně přesouvá k výsledkům firem. "Klíčem k určení směru vývoje cen akcií v krátkodobém horizontu jsou hospodářské výsledky zveřejňované příští týden, Fed je jen taková zástěrka," říká Peter Cardillo z Rockwell Global Capital. "Očekávám, že to, co ve středu oznámila Alcoa, tedy lepší než očekávaný zisk na akcii, ale horší tržby, bude v této sezóně velice častý jev."

Intel (-0,22 %) mírně ztrácel poté, co bylo oznámeno, že firma již pravděpodobně nestojí o akvizici společnosti Altera. Firmy se údajně nedohodly na ceně. General Electric (+2,88 %) naopak patřila k hvězdám obchodování poté, co se objevily informace, že by firma mohla prodat veškeré své aktivity v realitním sektoru. Jejich hodnota se podle odhadů pohybuje okolo 30 miliard USD.

Americký dolar odpoledne pokračoval v růstu čtvrtým dnem za sebou a posiloval zejména vůči euru. S vyhlídkou na nevyhnutelný růst úrokových sazeb ve Spojených státech se dále zvětšuje rozdíl mezi rostoucími výnosy amerických dluhopisů a klesajícími výnosy v eurozóně. Nakonec dolar vůči euru přidal přes procento.

Vyhlídky dolaru vypadaly po slabé páteční zprávě z amerického trhu práce hůře, trh však zatím nepředpokládá, že by to centrální banku USA odradilo od přitvrzování měnové politiky. Ve středu dva činitelé Fedu uvedli, že úrokové sazby by se i přes horší zprávy z ekonomiky mohly začít zvyšovat už v červnu. Středeční zápis z posledního zasedání Fedu ukázal, že někteří bankéři by s tím už rádi začali.

Světové ceny ropy se zotavily z prudkého propadu v předešlém obchodním dni a cena severomořské ropy Brent stoupla o více než dvě procenta. Trhy podpořily solidní ekonomické údaje z Německa a trvající nejistota kolem dohody o íránském jaderném programu. Ve středu světové ceny ropy spadly o více než šest procent.

Německé ministerstvo hospodářství oznámilo, že průmyslová výroba v Německu se v únoru ve srovnání s předchozím měsícem zvýšila o 0,2 %.

Trh s ropou podpořilo i vyjádření Íránu, podle nějž Teherán podepíše s šesti mocnostmi definitivní dohodu o svém jaderném programu, pokud budou ve stejný den zrušeny všechny ekonomické sankce uvalené kvůli tomuto programu.

Za středečním prudkým propadem cen ropy stály zprávy o pokračujícím růstu zásob této strategicky důležité suroviny ve Spojených státech a o stoupající těžbě v Saúdské Arábii.

Poradce saúdskoarabského ministra ropného průmyslu Alího Ibráhíma Nuajmího ale ve čtvrtek uvedl, že propad světových cen ropy je pouze dočasný a světová poptávka po ropě by měla v příštích deseti letech růst, a to až o milion barelů denně za rok.

Hlavní čtvrteční zprávy na amerických trzích

  • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 4. dubna vzrostl na 281 tisíc. Očekával se růst na 285 tisíc z 267 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 268 tisíc). Čtyřtýdenní průměr spadl o tři tisíce na 282 250, tedy nejnižší hladinu od června 2000. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 28. března klesl o 23 tisíc na 2,304 milionu z 2,327 milionu (revidováno z 2,325 milionu), čekal se růst na 2,350 milionu.
  • Velkoobchodní zásoby v únoru vzrostly o 0,3 % (odhad: +0,2 %, leden: +0,4 %, revidováno z +0,3 %), tržby klesly o 0,2 % (odhad: +0,3 %, leden: -3,6 %, revidováno z -3,1 %).
  • Intel už údajně nemá zájem o koupi společnosti Altera.
  • L Brands v březnu zaznamenala 9% nárůst tržeb, čekal se pouze 6% růst.
  • LinkedIn koupí stránky Lynda.com za 1,5 miliardy dolarů.
  • Americká společnost Apple očekává, že až její nové chytré hodinky Apple Watch 24. dubna dorazí do obchodů, překoná poptávka po novém zařízení nabídku. Předobjednávky na chytré hodinky začnou v pátek, napsala agentura Reuters.
  • Americký technologický gigant Apple koupil společnost Dryft, která vyvíjí virtuální klávesnici pro mobilní telefony a tablety a software pro sledování pohybu prstů na displeji. Uvedl to technologický portál TechCrunch.com. Podle serveru není jasné, kdy Apple firmu koupil, mohlo se tak ale prý teoreticky stát již loni. Známá není ani hodnota transakce.
  • Více než polovinu Spojených států amerických trápí problémy spojené s extrémním suchem. Vůbec nejhorší je situace v Kalifornii, kde minulý týden guvernér Jerry Brown vyhlásil poprvé v historii krizový režim hospodaření s vodou. Lze navíc očekávat, že se bude situace nadále zhoršovat.
  • Indikátorů stavu ekonomiky je tolik, že by se s nimi možná dala obepnout zeměkoule. Analytik Timothy Thein ze Citigroup ale upozorňuje na jeden, který má celkem solidní vypovídací hodnotu. Poptávka po stavebních jeřábech v USA po letech výrazně roste, což svědčí o pokračujícím oživení stavebnictví. V Evropě je ale podle něj stále ještě výhled spíše opatrný.

Zdroj: ČTK, CNBC, MarketWatch

Evropské akcie v úvodu týdne mírně klesly kvůli pesimismu Pekingu…
Evropské akcie v úvodu týdne mírně klesly kvůli pesimismu Pekingu…
18:00

Evropské akcie v úvodu týdne mírně klesly kvůli pesimismu Pekingu stran obchodní dohody

Evropské akciové trhy v pondělí mírně ztratily. Náladu na trzích ovlivnil vývoj obchodního vztahu mezi USA a Čínou,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Yandex kvůli obavám Kremlu navrhl svoji restrukturalizaci
17:55

Yandex kvůli obavám Kremlu navrhl svoji restrukturalizaci

Ruská internetová společnost Yandex představila plán restrukturalizace, jejímž cílem je uklidnit obavy Kremlu z...
Rusko Technologie Internet
Vláda USA prodloužila licenci pro obchodování s Huawei o 90 dní
Vláda USA prodloužila licenci pro obchodování s Huawei o 90 dní
17:44

Vláda USA prodloužila licenci pro obchodování s Huawei o 90 dní

Americká vláda v pondělí prodloužila o 90 dní licenci, která umožňuje americkým podnikům obchodovat s čínským...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Coty koupí podíl v kosmetické značce Kylie Jennerové
Coty koupí podíl v kosmetické značce Kylie Jennerové
17:25

Coty koupí podíl v kosmetické značce Kylie Jennerové

Kosmetická společnost Coty koupí většinový podíl ve značce krémů a dekorativní kosmetiky hvězdy reality show Kylie...
Fúze a akvizice Americké akcie Krása a zdraví
Studie: Německo musí investovat 500 miliard eur do infrastruktury
17:06

Studie: Německo musí investovat 500 miliard eur do infrastruktury

Německo potřebuje investovat 500 miliard eur do infrastruktury, protože desítky let pro ni příliš nedělalo. Uvedli to...
Německo Investice Infrastruktura
Pražská burza v pondělí ztratila zhruba půl procenta, dolů ji stáhly…
Pražská burza v pondělí ztratila zhruba půl procenta, dolů ji stáhly…
16:45

Pražská burza v pondělí ztratila zhruba půl procenta, dolů ji stáhly akcie Erste

Pražská burza zakončila pondělní obchodování v minusu, index PX odepsal 0,46 % na 1 078,18 bodu. Nedařilo se zejména...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Gazprom navrhl Ukrajině novou smlouvu o plynu na rok
16:23

Gazprom navrhl Ukrajině novou smlouvu o plynu na rok

Ruský plynárenský monopol Gazprom poslal Ukrajině oficiální dopis, ve kterém navrhuje buď prodloužení současné...
Rusko Ukrajina Zemní plyn
Vláda schválila zavedení sedmiprocentní digitální daně
16:11

Vláda schválila zavedení sedmiprocentní digitální daně

Zavedení sedmiprocentní digitální daně pro velké internetové firmy, jako jsou Facebook nebo Google, v pondělí...
Česká republika Daně
Zahraniční pracovníky využívají dvě třetiny stavebních firem v ČR
14:42

Zahraniční pracovníky využívají dvě třetiny stavebních firem v ČR

Zahraniční pracovníky využívají dvě třetiny stavebních firem v Česku. U těchto společností tvoří v průměru 16 procent...
Česká republika Stavebnictví
Johnson: Británie odloží plánované snížení daně ze zisku
Johnson: Británie odloží plánované snížení daně ze zisku
14:18

Johnson: Británie odloží plánované snížení daně ze zisku

Britská konzervativní vláda se rozhodla odložit snížení daně ze zisku plánované na příští rok. Na konferenci...
Spojené království Daně Politika
Ze světa investičních doporučení (18. listopadu)
14:00

Ze světa investičních doporučení (18. listopadu)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Německo se podle centrální banky nemusí obávat recese
Německo se podle centrální banky nemusí obávat recese
12:45

Německo se podle centrální banky nemusí obávat recese

Hospodářský růst v Německu v letošním čtvrtém čtvrtletí zůstane slabý, není však důvod obávat se recese. Ve své...
Německo Centrální banky Recese
Airbus dostal miliardové objednávky, Boeing zakázku na letoun MAX
12:09

Airbus dostal miliardové objednávky, Boeing zakázku na letoun MAX

Dubajská letecká společnost Emirates koupí 50 letounů Airbus A350. Hodnota transakce podle katalogových cen činí 16...
Airbus Evropské akcie Boeing
Volkswagen snížil střednědobý výhled provozního zisku a tržeb
Volkswagen snížil střednědobý výhled provozního zisku a tržeb
11:48

Volkswagen snížil střednědobý výhled provozního zisku a tržeb

Německý automobilový koncern Volkswagen snížil střednědobý výhled provozního zisku a tržeb. Ukazuje to podniková...
Volkswagen Evropské akcie Auta
Firma SIX má zájem o španělskou burzu, podobně jako Euronext
11:30

Firma SIX má zájem o španělskou burzu, podobně jako Euronext

Společnost SIX Group, která spravuje burzovní infrastrukturu a finanční systémy ve Švýcarsku, podala nabídku na...
Španělsko Fúze a akvizice
O2 Czech Republic minulý týden pokračovala v odkupu vlastních akcií
11:17

O2 Czech Republic minulý týden pokračovala v odkupu vlastních akcií

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic minulý týden nakoupila 53 907 vlastních akcií za průměrnou cenu 223,50...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Zpětné odkupy akcií
Trh s kryptoměnami se v úvodu týdne pohybuje v plusu
10:58

Trh s kryptoměnami se v úvodu týdne pohybuje v plusu

Digitální měny v pondělní převážně rostou. Bitcoin kolem 11.00 SELČ podle serveru coinmarketcap.com rostl o 0,7 % na...
Kryptoměny Bitcoin