Americké akcie ve čtvrtek po slabším začátku zpevnily, pomohl jim obrat na trhu s ropou
|

Americké akcie ve čtvrtek po slabším začátku zpevnily, pomohl jim obrat na trhu s ropou

Investoři v USA mají aktuálně tři témata k řešení - ceny ropy, začínající výsledkovou sezónu a spekulování o termínu prvního zvýšení sazeb Fedu. Po slabším začátku se akcie dostaly do téměř půlprocentního plusu díky růstu cen ropy.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow přidal 0,31 % na 17 958,79 bodu, S&P 500 zpevnil o 0,45 % na 2 091,19 bodu a Nasdaq posílil o 0,48 % na 4 974,56 bodu. Mírné ztráty zaznamenaly pouze sektory základních materiálů a veřejných služeb, na nule zakončila odvětví cyklického spotřebního zboží a financí a nejvíce dařilo firmám z odvětví energetiky a zdravotní péče. Index volatility VIX klesl o 6,37 % na 13,09 bodu. Výnos 10letých amerických dluhopisů se zvýšil o 5 bazických bodů na 1,95 %.

Americké akcie (9. dubna 2015)

Americké akcie v první polovině obchodování mírně slábly. Investoři jsou rozpolcení mezi strachem ze zvyšování úrokových sazeb a obavami z delšího útlumu ekonomiky. Akcie v první polovině seance podkopaly poměrně příznivé údaje, podle nichž počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v USA byl minulý týden nižší, než se čekalo, a jejich čtyřtýdenní průměr klesl na minimum od roku 2000. To by naznačovalo, že březnový útlum amerického trhu práce může být jen dočasný a že centrální banka kvůli němu nebude muset odkládat zvyšování úroků.

Růst cen akcií je přitom v posledních letech do značné míry závislý na uvolněné měnové politice, takže vyhlídky na její přitvrzování mohou stahovat trhy dolů. Na počátku týdne proto Wall Street reagovala silným vzestupem na zprávu o březnovém výrazném oslabeni tvorby pracovních míst v USA.

Americký trh navázal na rally na evropských trzích. Západoevropské akcie ve čtvrtek výrazně zpevnily a jejich hlavní index dosáhl maxima za téměř osm let. Investory povzbudily k novým nákupům příznivé údaje z německé ekonomiky a z evropského automobilového trhu. Aténskou burzu podpořila zpráva, že Řecko uhradilo Mezinárodnímu měnovému fondu splatný dluh.

Index FTSEurofirst 300 zakončil obchodování vzestupem o 1,1 % na 1 630,08 bodu, což byla jeho nejvyšší úroveň od července 2007. Od počátku roku má index k dobru 19 %. Trh podpořila zpráva o únorovém oživení německého vývozu. Pomohly také údaje, podle nichž se prodej nových osobních automobilů v západní Evropě v březnu meziročně zvýšil o 10,7 % a oživení trhu se rozšířilo na Francii, Itálii, Španělsko a Portugalsko.

Ceny ropy jsou důležitým faktorem pro dění na burze. "Ceny ropy jsou podle mě spíše ve vleku dalších věcí, než že by něco určovaly," míní Krishna Memani z OppenheimerFunds. "Hodně pohybů na trhu vychází z dění na měnovém trhu a z vyhlídek růstu rozvíjejících se ekonomik."

Pozornost trhu se tak postupně přesouvá k výsledkům firem. "Klíčem k určení směru vývoje cen akcií v krátkodobém horizontu jsou hospodářské výsledky zveřejňované příští týden, Fed je jen taková zástěrka," říká Peter Cardillo z Rockwell Global Capital. "Očekávám, že to, co ve středu oznámila Alcoa, tedy lepší než očekávaný zisk na akcii, ale horší tržby, bude v této sezóně velice častý jev."

Intel (-0,22 %) mírně ztrácel poté, co bylo oznámeno, že firma již pravděpodobně nestojí o akvizici společnosti Altera. Firmy se údajně nedohodly na ceně. General Electric (+2,88 %) naopak patřila k hvězdám obchodování poté, co se objevily informace, že by firma mohla prodat veškeré své aktivity v realitním sektoru. Jejich hodnota se podle odhadů pohybuje okolo 30 miliard USD.

Americký dolar odpoledne pokračoval v růstu čtvrtým dnem za sebou a posiloval zejména vůči euru. S vyhlídkou na nevyhnutelný růst úrokových sazeb ve Spojených státech se dále zvětšuje rozdíl mezi rostoucími výnosy amerických dluhopisů a klesajícími výnosy v eurozóně. Nakonec dolar vůči euru přidal přes procento.

Vyhlídky dolaru vypadaly po slabé páteční zprávě z amerického trhu práce hůře, trh však zatím nepředpokládá, že by to centrální banku USA odradilo od přitvrzování měnové politiky. Ve středu dva činitelé Fedu uvedli, že úrokové sazby by se i přes horší zprávy z ekonomiky mohly začít zvyšovat už v červnu. Středeční zápis z posledního zasedání Fedu ukázal, že někteří bankéři by s tím už rádi začali.

Světové ceny ropy se zotavily z prudkého propadu v předešlém obchodním dni a cena severomořské ropy Brent stoupla o více než dvě procenta. Trhy podpořily solidní ekonomické údaje z Německa a trvající nejistota kolem dohody o íránském jaderném programu. Ve středu světové ceny ropy spadly o více než šest procent.

Německé ministerstvo hospodářství oznámilo, že průmyslová výroba v Německu se v únoru ve srovnání s předchozím měsícem zvýšila o 0,2 %.

Trh s ropou podpořilo i vyjádření Íránu, podle nějž Teherán podepíše s šesti mocnostmi definitivní dohodu o svém jaderném programu, pokud budou ve stejný den zrušeny všechny ekonomické sankce uvalené kvůli tomuto programu.

Za středečním prudkým propadem cen ropy stály zprávy o pokračujícím růstu zásob této strategicky důležité suroviny ve Spojených státech a o stoupající těžbě v Saúdské Arábii.

Poradce saúdskoarabského ministra ropného průmyslu Alího Ibráhíma Nuajmího ale ve čtvrtek uvedl, že propad světových cen ropy je pouze dočasný a světová poptávka po ropě by měla v příštích deseti letech růst, a to až o milion barelů denně za rok.

Hlavní čtvrteční zprávy na amerických trzích

  • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 4. dubna vzrostl na 281 tisíc. Očekával se růst na 285 tisíc z 267 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 268 tisíc). Čtyřtýdenní průměr spadl o tři tisíce na 282 250, tedy nejnižší hladinu od června 2000. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 28. března klesl o 23 tisíc na 2,304 milionu z 2,327 milionu (revidováno z 2,325 milionu), čekal se růst na 2,350 milionu.
  • Velkoobchodní zásoby v únoru vzrostly o 0,3 % (odhad: +0,2 %, leden: +0,4 %, revidováno z +0,3 %), tržby klesly o 0,2 % (odhad: +0,3 %, leden: -3,6 %, revidováno z -3,1 %).
  • Intel už údajně nemá zájem o koupi společnosti Altera.
  • L Brands v březnu zaznamenala 9% nárůst tržeb, čekal se pouze 6% růst.
  • LinkedIn koupí stránky Lynda.com za 1,5 miliardy dolarů.
  • Americká společnost Apple očekává, že až její nové chytré hodinky Apple Watch 24. dubna dorazí do obchodů, překoná poptávka po novém zařízení nabídku. Předobjednávky na chytré hodinky začnou v pátek, napsala agentura Reuters.
  • Americký technologický gigant Apple koupil společnost Dryft, která vyvíjí virtuální klávesnici pro mobilní telefony a tablety a software pro sledování pohybu prstů na displeji. Uvedl to technologický portál TechCrunch.com. Podle serveru není jasné, kdy Apple firmu koupil, mohlo se tak ale prý teoreticky stát již loni. Známá není ani hodnota transakce.
  • Více než polovinu Spojených států amerických trápí problémy spojené s extrémním suchem. Vůbec nejhorší je situace v Kalifornii, kde minulý týden guvernér Jerry Brown vyhlásil poprvé v historii krizový režim hospodaření s vodou. Lze navíc očekávat, že se bude situace nadále zhoršovat.
  • Indikátorů stavu ekonomiky je tolik, že by se s nimi možná dala obepnout zeměkoule. Analytik Timothy Thein ze Citigroup ale upozorňuje na jeden, který má celkem solidní vypovídací hodnotu. Poptávka po stavebních jeřábech v USA po letech výrazně roste, což svědčí o pokračujícím oživení stavebnictví. V Evropě je ale podle něj stále ještě výhled spíše opatrný.

Zdroj: ČTK, CNBC, MarketWatch

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála…
včera v 18:30

Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála 22 % na 9 miliard USD

Podle údajů Adobe Analytics vzrostly letos během Black FRiday v USA nákupy přes internet meziročně o 21,6 % na 9...
Spojené státy americké (USA) Maloobchod Americká ekonomika
Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
včera v 05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
27. 11. 2020 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
27. 11. 2020 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
27. 11. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
27. 11. 2020 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
27. 11. 2020 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
27. 11. 2020 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
27. 11. 2020 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
27. 11. 2020 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
27. 11. 2020 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
27. 11. 2020 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
27. 11. 2020 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
27. 11. 2020 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny
Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu
27. 11. 2020 11:23

Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

(AKTUALIZOVÁNO) Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním...
Evropská unie Rozpočet Právo
Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla
27. 11. 2020 11:00

Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu mírně snížila, když index důvěry klesl z říjnových -15,5 bodu na -17...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy
27. 11. 2020 10:48

Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy

Na aktuálně schválném návrhu Poslanecké sněmovny na zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Daně
ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady
27. 11. 2020 10:35

ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej uhelné elektrárny Počerady do rukou Vršanské uhelné ze...